Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

SvSR Öland Officiell 6/9 2015
Domare Lisa Hudson, England

BIM SE CH FI CH EE CH FI JV-13 SE JV-13 Salgrey’s Dream Khan
BH-2 CERT CHAMPIONAT See
BH-3 R-CERT SE LCCH DK LCCH Ta'zim Feroz Farruk
BH-4 Dabka’s Pascale
BIS CERT Khazanah Har Kala Rachi
BT-2 NORD CH DK Klb JCH Ta'zim Gaia Gemmilah
BT-3 SE CH Kirman Eudora
BT-4 SE CH SE JV-13 Dhawati Ujala Lamiáh
R-CERT SOHEIL NOUR BANOU

Babyvalpklass hanar
1 HP Dabka’s Rocky [BIS BABYVALP]
2 HP Abu Al Khayar Keifer
3 Ta’zim Jahdari Jaheel
4 Ta’zim Jawan Jaleed

Babyvalpklass tikar
1 Abu Al Khayar Kailah
2 Ta’zim Jarah Jewanah

Juniorklass hanar
EXC-1 CK BH-4 Dabka’s Pascale [BIS JUNIOR]
VG-2 Shirin Roya Men Moxlex Mehr
VG-3 Hisilome’s Lancelot
VG-4 Shamali Jayed Tafar Ibn Abu Shamah
VG Sundown Gossip And Champagne

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK Ta’zim Ihqram Ishrat [BIS UNGHUND]
VG-2 Lubab Al Kadam Avalon Furat

Bruksklass hanar
EXC-1 CK BH-3 R-CERT Ta’zim Feroz Farruk [BIM BRUKSHUND]
VG-2 Dyynien Idiz Imbus
VG-3 Ritzas Siraj Al Din

Öppenklass hanar
EXC-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT See
EXC-2 CK Yashars Efraim
EXC-3 Shamali Imram Nadir Ibn Raadin
VG-4 Ta’zim Ghaziir Ghameel
VG Barakisch Timsar Daraje
VG Elsto Akil-Khariz
VG Hisilome’s Jason
VG Red Hawk’s Qasim Samir
G Abraca de Diba Of Boorchin

Championklass hanar
EXC-1 CK BIM Salgrey’s Dream Khan
EXC-2 CK Joyofdabka Djaal Lhilal
EXC-3 CK Yashars Djeridh Aakil
EXC-4 Sadaqa Layyin Alatoul
EXC Dabka’s Italy
EXC Dhawati Uday Karam
VG Khalils Yazid

Veteranklass hanar
EXC-1 CK El-Adini Latoof [BIS VETERAN]
EXC-2 Dabka’s Gizmo [BIM SENIOR]
VG-3 El Hamrah Birak Batal

Unghundsklass tikar
VG-1 Ta’zim Ihlaah Isharat
VG-2 Boye Bami Bahar Alqom

Bruksklass tikar
EXC-1 CK BT-4 Dhawati Ujala Lamiáh [BIS BRUKSHUND]

Öppenklass tikar
EXC-1 CK BIS CERT Khazanah Har Kala Rachi
EXC-2 CK R-CERT Soheil Nour Banou
EXC-3 Ta’zim Fairuhz Fellah
EXC-4 Hisilome’s Jasna
EXC Al Wathba Essie Hameeda
EXC Badavie Unique Nova
EXC Canapus Yasmin
EXC Dabka’s Leona
EXC Mazra’E Gangall Cala Ferrara
VG Aphrodite E Mazda Of Boorchin
VG Canapus Yamina
VG Ta’zim Feiyaz Furayah
KEP Ta’zim Heelah Hadeeqah

Championklass tikar
EXC-1 CK BT-2 Ta’zim Gaia Gemmilah
EXC-2 CK BT-3 Kirman Eudora
EXC-3 CK Dhawati Unaza Bint Rafiiqa
EXC-4 CK Shirin Roya Islah
EXC Dabka’s Jasmine
EXC Dhawati Na’Imah Shadan
EXC Shirin Roya Idalika

Veteranklass tikar
EXC-1 CK Dabka’s Honey [BIS SENIOR]
EXC-2 Badavie High Flying Victory
EXC-3 Barakisch Qarib Ayaz [BIM VETERAN]
VG-4 Hisilome’s Garwen

Avelsklass
1 HP Djelal Beautiful Jade

Uppfödarklass
1 HP Kennel Dhawati
2 HP Kennel Ta’zim
3 HP Kennel Hisilome’s
4 HP Kennel Dabka’s

BIS Par Dhawati Uday Karam & Dhawati Ujala Lamiáh