Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

Med reservation för eventuella fel & ändringar.

DATUMPLATSDOMAREARRANGÖRRESULTAT

JANUARI

6/1 Göteborg Jochen Eberhardt, Tyskland SKK nord resultat >>
7/1 Göteborg Svante Frisk, Sverige SKK int resultat >>

FEBRUARI

   
         

MARS

24/3 Boden Rasma Ergle, Lettland SvVK off resultat >>
25/3 Upplands Väsby Arnaldo Cotugno, Italien SvVK off resultat >>
31/3 Malmö Guenther Ehrenreich, Österrike SKK int resultat >>

APRIL

7/4 Sundsvall Ian Finney, Irland SvVK off resultat >>
8/4 Sundsvall Christophe Coppel, Frankrike SKK nat resultat >>
29/4 Västerås Bo Skalin, Sverige SKK nat resultat >>

MAJ

12/5 Lidköping Eva Liljekvist Borg, Sverige SKK nord resultat >>
19/5 Hässleholm Sofie Krigholm, Sverige SvVK off resultat >>
20/5 Hässleholm Kresten Scheel, Danmark SKK nord resultat >>
26/5 Piteå Jouko Leiviskä, Finland SKK nat resultat >>
27/5 Gimo Juha Kares, Finland SKK nord resultat >>

JUNI

3/6 Norrköping Lotte Jörgensen, Danmark SKK nat resultat >>
9/6 Vänersborg Eli-Marie Klepp, Norge SKK nord resultat >>
10/6 Leksand Tomas Rohlin, Danmark SKK nat resultat >>
15/6 Vännäs Florian Marko, kennel al Noushafarin, Österrike
SvSR inoff  
16/6 Tånga Hed Wilfriede Schwerm-Hahne, Tyskland SvVK off resultat >>
16/6 Vännäs Kristin Kerem, Estland SKK nat resultat >>
17/6 Tånga Hed Iveta Vojteková, Slovakien SvSR off resultat >>
17/6 Vännäs Anette Bystrup, Danmark SvVK off resultat >>
30/6 Gällivare Gunnar Norlin, Sverige SKK nord resultat >>
30/6 Alfta Marie Gadolin, Sverige SKK nat resultat >>

JULI

1/7 Borås Brett Hamilton, Australien SKK nat resultat >>
1/7 Alfta Agneta Doverholt, Sverige SvSR off resultat >>
6/7 Tvååker Lyn Appleby, Irland SKK nord resultat >>
7/7 Tvååker Mikael Nilsson, Sverige SKK nat resultat >>
14/7 Piteå Phil Thompson, Australien SKK int resultat >>
15/7 Råneå Björn Fritz, Tyskland SvVK off resultat >>
21/7 Västerås Maria Teresa Mondo Gabrielli, Italien SKK nord resultat >>
27/7 Vilsta Shuichi Suda, Japan (hanar/BIS)
Deric Aube, USA (tikar)
Bitte Ahrens, Italien (valpar, juniorer)
SvSR off resultat >>
28/7 Vilsta Shuichi Suda, Japan (tikar)
Deric Aube, USA (hanar/BIS)
Barbara Ruth Smith, Sverige (valpar, juniorer)
SvSR off resultat >>
29/7 Strömsholm Robert Stein, USA
Helen Stein, USA
SvVK off  
29/7 Ransäter Gunnar Norlin, Sverige SKK nord resultat >>

AUGUSTI

4/8 Svenstavik Outi Piisi-Putta, Finland SvVK off  
4/8 Märsta Leif Lehmann Jörgensen, Danmark SKK int  
5/8 Svenstavik Ingela Kyrklund, Sverige SKK nord  
11/8 Askersund Tino Pehar, Kroatien SKK nat  
11/8 Ronneby Marie Bryce-Smith, England SvVK off  
11/8 Bjurholm Andreja Novak, Slovenien SvVK off  
12/8 Ronneby Cassandre Mattera, Frankrike SKK nat  
18/8 Eskilstuna Carina Ekwall, Sverige SKK nat  
19/8 Överkalix Boris Baic, Slovenien SKK nat  
19/8 Norrköping Wendy Paquette, Kanada SKK nord  
25/8 Visby Lotte Jörgensen, Danmark SKK nat  
25/8 Ljungskile Eva Nielsen, Sverige SKK nat  
26/8 Visby Kitty Sjong, Danmark SKK int  

SEPTEMBER

1/9 Böda Sand Martin Johansson, Sverige SKK nat  
2/9 Högbo Bo Skalin, Sverige SKK nord  
8/9 Tånga Hed Rudi Brandt, Danmark SvVK off  
9/9 Tånga Hed Jaana Moisander, Finland SvSR inoff PM >>
9/9 Gimo Per Iversen, Norge SKK nat  
22/9 Boden Göran Bodegård, Sverige SvVK off  
23/9 Eslöv Saija Juutilainen, Finland SKK nat  

OKTOBER

7/10 Sundsvall Henrik Söeborg, Danmark SKK int  
13/10 Enköping - SvVK off  

NOVEMBER

4/11 Växjö Sylvie Desserne, Frankrike SKK int  

DECEMBER

9/12 Stockholm Iren Naarits, Estland SKK nord
SE V-18
 
         

Inofficiella rasspecialer