Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

SvVK Backagården Officiell 15/5 2010
Domare Walter Brandt, Tyskland

BIM CERT Seafarer Yazd
BH-2 DK UCH NO UCH SE UCH Volante's Bizzarini
BH-3 Yashars Calazar Ibn Hareeq
BH-4 Maymouna's Qaased Jatagan
BH-R NORD UCH Hisilome's Dicaprio
BIR BIS-3 CERT CHAMPIONAT SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda
BT-2 Seafarer Yalameh
BT-3 Volante's Ca'La Bionda
BT-4 Sharraque Freja
BT-R Landessieger BB-10 Shafaq Priscilla Paljette

Valpklass hanar
1 HP YASHARS DAIROUH IBN UQIR [BIR BIS-R VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK SHARWASSIM AJIB IBN SHAITAAN [BIM JUNIOR]
2 ELSTO AKIL-KHARIZ       
 
Unghundsklass hanar
1-1 CK ELAMIR SAO JOSE [BIM UNGHUND]
1-2 CK SHARRAQUE BYLEIST
 
Bruksklass hanar
1-1 CK ARRIYAD QHAYAL [BIM BRUKSHUND]
1-2 DYYNIEN IDIZ IMBUS
1-3 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM

Öppenklass hanar
1-1 CK BIM CERT SEAFARER YAZD
1-2 CK BH-3 YASHARS CALAZAR IBN HAREEQ
1-3 CK BH-4 MAYMOUNA'S QAASED JATAGAN
1-4 EL-UBAID'S OTHELLO
1-5 DJELAL DRIVE A RACE IN DAKAR
1 BARAKISCH RAHIM BEHZAD
1 HEYDAR DE LUNDUKI
2 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER
2 EL-ADINI LATOOF
2 MAZRA'E GANGALL GLENFARCLAS
2 SEADIS DUSTIN HOFFMAN

Championklass hanar
1 CK BH-2 VOLANTE'S BIZZARINI
2 BADAVIE KONQUESTADOR   
3 HISILOME'S HAGIL   
 
Veteranklass hanar
1 CK BH-R HISILOME'S DICAPRIO [BIM VETERAN]
    
Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE OCEAN BREEZE [BIR BIS-2 JUNIOR]
1-2 HP SHARWASSIM AKILAH BINT SHAITAAN
2 SEADIS GÈLISE   
 
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-4 SHARRAQUE FREJA [BIR UNGHUND]
1-2 CK HUSNIYA HAR KALA RACHI
1-3 CK DJELAL PASSION RUBY
1-4 BISCOTTI BAAZ' ARA EL CAZZINO   
    
Bruksklass tikar
1-1 CK BIR BIS-3 CERT CHAMPIONAT DHAWATI HADEEYA BINT WARDA [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK ARRIYAD MOBAZRA
1-3 CK DABKA'S EMIRA
1-4 AZIZ CHAMEH
1-5 BARAKISCH ROYA BOLOUR

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 SEAFARER YALAMEH
1-2 CK BT-3 VOLANTE'S CA'LA BIONDA
1-3 CK DABKA'S ISHANA
1-4 CK ASARAFI QWIN EL CAZZINO
1-5 CK IBRIZ BASILAH
1 BADAVIE I AM JUST A DIVA
1 BARAKISCH RANA BANU
1 KHALILS PILEAH BINT GAZIYA
1 KHALILS TARA SCHEHERAZADE
1 YASHARS CAELYN BINT SARAFA
2 MA'A ZALEK MESHKI SEFID NAJM
2 MAZRA'E GANGALL BRUICHLADDISH
2 MIN ARABI QUEEN BEE AL KASHMANI
2 QIRMIZI HAMIMAH

Championklass tikar
1 CK YASHARS BASMYRA BINT QADAA   
2 CK BADAVIE HOLD ME TIGHT
3 CK BARAKISCH QABIL ADVIE
4 BADAVIE INNOCENT TEMPTATION
    
Veteranklass tikar
1 CK BT-R SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE [BIR BIS-3 VETERAN]
2 CK BADAVIE UINEN
3 HP HISILOME'S DARCY

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Barakisch [BIR UPPFÖDARGRUPP]


BIR SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda BIM Seafarer Yazd


BIS-2 JUNIOR BADAVIE OCEAN BREEZE


BIS-3 SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda


BIS-3 VETERAN SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE


BIS BRUKSHUND SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda


CERT CHAMPIONAT SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda