Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvSR Lövudden Officiell 30-31/7 2010
Domare Mary Parker, England (tikar) Valerie Hamilton (hanar)

BIM Ch Shiraz California Dreamin'
BH-2 Ch Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-3 Ch Dabka's Italy
BH-4 Ch Badavie Konquestador
BH-R Ch Khalils Jaham
CERT Djelal Drive a Race in Dakar
BIS CERT Dhawati Nashira Bint Rafiiqa
BT-2 Ch Khalils Li-L-Marrati
BT-3 Miss Khaos of Shikarah's
BT-4 Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm
BT-R Ch Dabka's Izzie

Babyvalpklass hanar
1 HP Anasazi Phoenix Rising [BIM BABYVALP]
2 HP Mehr Angiz Shamsiin Navid
3 HP Mehr Angiz Shimal Nasir

Babyvalpklass tikar
1 HP Ta'zim Fairuhz Fellah [BIS BABYVALP]
2 HP Mehr Angiz Sahira Nasin
3 HP Ta'zim Feiyaz Furayah
4 Mehr Angiz Seraphine Noor
5 Mehr Angiz Shirin Al Nair

Valpklass hanar
1 HP Zandirah's Wind of Victory [BIS VALP]
2 HP Zandirah's Wiper Grand Prix
3 Zandirah's Walking in the Air
4 Min Arabi Sharqi Pegazuz

Valpklass tikar
1 HP Zandirah's Winter Night Wish [BIM VALP]
2 HP Zandirah's Within Temptation
3 Zandirah's White Night Fantasy
4 Zandirah's Woman In Black

Juniorklass hanar
1-1 CK Aziz Felfel [BIM JUNIOR]
1-2 CK Total Khaos of Shikarah's
1-3 HP Yashars Djeridh Aakil
1-4 HP Amar al NoushaFarin
1-5 HP Seadis Gabas
1 Al Wathba Chavosh Al Tayyib I W
1 Garamiyas Arraaba Huwa
1 Yashars Dairouh Ibn Uqir
2 Garamiyas Alawal Huwa

Unghundsklass hanar
1-1 CK Dhawati Nadir Ibn Rashid [BIM UNGHUND]
1-2 CK Elamir Armani
1-3 CK Khalils Ya'qub
1-4 HP Matanah's Avchalom Kravi
1-5 HP Baklava's Velino
1 Khalils Yazid
1 Matanah's Amnon Melech Haderech

Bruksklass hanar
1-1 CK Al Wathba Ya'la Ya'lla [BIM BRUKSHUND]
1-2 CK Dyynien Idiz Imbus
1-3 CK Hyrkanya Finrod
1-4 Noor Inca Alfa Romeo Turbo
1-5 Al A'lim Ihmz Ben Malcolm
1 Al A'lim Ismir ben Malcolm
1 Al Wathba Umer al Dirw
1 Al-Shén Farih
1 Khalils Setareh
1 Khalils Umayyah
1 Ritzas Rafiq
1 Xass Farah E'Jaaz
2 Al-Shén Nuhaas Asfar

Öppenklass hanar
1-1 CK CERT Djelal Drive a Race in Dakar
1-2 CK Badavie Manaquenta
1-3 Ritzas Qawii
1-4 El-Ubaid's Othello
1-5 Yashars Calazar Ibn Hareeq
1 Abu Baqr's Hazz Hamle
1 Al A'lim Hamal
1 Al Wathba Baari Al Malik
1 Al-Shén Raadin Al Rafiiq
1 Badavie Malantur
1 Badavie Minastir
1 Barakisch Rahim Behzad
1 Biscotti Razali Nadeem
1 Dhawati Hareeq Ghazal
1 Dyanitos Lomion
1 Dyanitos Oberon
1 Dyanitos Orfeus
1 Elamir Sao Jose
1 Fors Brunn's Kaki Persimon
1 Heydar De Lunduki
1 Hisilome's Fezzan
1 Hisilome's Gorias
1 Hisilome's Ivanhoe
1 Khalils Masree Schariar
1 Khalils Obiajulu Ben Genesis
1 Khalils Salah Al-din Shariar
1 Khalils Sina Al-Balkh
1 Khalils Tarab
1 Khalils Waqar
1 Kirman Behram
1 Kirman Beshir
1 Kirman Wajih
1 Ma'a Zalek Mozakkar Letafat
1 Mazra'e Gangall Lagavulin
1 Min Arabi Ramih Ali Khan
1 Ritzas Sa'eed Al Din
1 Seafarer Yazd
1 Yashars Chirnaq Al Ghazal
2 Seadis Diesel Van

Championklass hanar
1 CK BIM Shiraz California Dreamin'
2 CK BH-3 Dabka's Italy
3 CK BH-4 Badavie Konquestador
4 CK Baklava's Uqir
5 CK Baklava's Ushid
OPL Al A'Lim Ha'Zera'ati el Shafaq
OPL Al Wathba Bahram Al Nadir
OPL Al Wathba Thamir Abdul-Haqq
OPL Asarafi Nemo El Cazzino
OPL Aziz Cane Zadan
OPL Aziz Uzziah
OPL Dabka's Goliath
OPL Hisilome's Fonzie
OPL Hisilome's Hagil
OPL Khalils Tariq Shariar Ibn Jaham
OPL Lat'if Xafhir Al Asmaanii
OPL Noor Inca Alfa Romeo Visconti
OPL Shaamroc Silver Breeze
OPL Shafaq Shadow Of Ozbourne

Veteranklass hanar
1 CK BH-2 Al-Shén Qamar Al Dahabi [BIS VETERAN]
2 CK BH-R Khalils Jaham
3 HP Amiyat Anakin
4 HP Xass Farah Cyrus
5 HP Baklava's Thamose Halil
OPL Hisilome's DiCaprio

Juniorklass tikar
1-1 CK BT-3 Miss Khaos of Shikarah's [BIS JUNIOR]
1-2 HP Aziz Ghada
1-3 HP Khalils Zade Zubaidah
1-4 Seadis Gelise
1-5 Yashars Dorih Bint Daphne
1 Al Wathba Caylie Lubabah
1 Garamiyas Attaani Heya
1 Yashars Dhakirah Ayleh Farah
2 Aziz Fazel
2 Garamiyas Alkhaams Heya
2 Garamiyas Attalet Heya

Unghundsklass tikar
1-1 CK BIS CERT Dhawati Nashira Bint Rafiiqa [BIS UNGHUND]
1-2 CK Djelal Passion Ruby
1-3 CK Matanah's Avigail Bat Shiva
1-4 HP Husniya Har Kala Rachi
1-5 HP Baklava's Valletta
1 Biscotti Baaz'ara El Cazzino
1 Dhawati Na'imah Shadan
1 Djelal Beautiful Jade
1 Matanah's Ayelet Bat Tsemah
2 Al-Shén Ghannaa
2 Xanadu Farms Red Hot Dollar

Bruksklass tikar
1-1 CK Ritzas Rashida [BIS BRUKSHUND]
1-2 CK Barakisch Roya Bolour
1-3 Twisty Marsh Kajallah El Cazzino
1-4 Xass Farah Eurydike
1-5 Baklava's Tigris Min Dahaqin
1 Al A'lim Ibis bint Hamira
1 Aziz Baji
1 Caravan Umniyah
1 Dhawati Haaza Al Waki
1 Shafaq Shantie Seabreeze
2 Seadis Chakwaina

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm
1-2 CK Seadis Deanna Milligan Laguna
1-3 CK Aziz Xanom
1-4 Al A'lim Hamira
1-5 Yashars Cynthia al Dahab
1 Abu Baqr's Hamhame
1 Al Wathba Areebah al Zafirah
1 Courtborne Sinaxs Antilla
1 Dhawati Noor al Layali
1 Hirondelle de Lunduki
1 Ibriz Basilah
1 Khalils Tabina
1 Khalils Shaleh
1 Khalils Tara Scheherazade
1 Ritzas Sumayya
1 Sadaqa Kifaya Bint Fasqiya
1 Seafarer Yalameh
2 Al Wathba Banou ala Malak
2 Al-Shén Edaa'a
2 Asarafi Qwin El Cazzino
2 Aziz Uma
2 Badavie Invincible Lady
2 Badavie Lucky Me
2 Badavie Marilla
2 Barakisch Qeisi Aqel
2 Edisova El Saraya
2 Gizella de Lunduki
2 Hisilome's Igraine
2 Ibriz Callaz
2 Khalils Razzika
2 Khalils Thiana Chereazade Bint Lubah
2 Ma'a Zalek Motavalled Zarrin
2 Ma'a Zalek Morvarid Pish Bordan
2 Seadis Elektra
2 Seadis Fleurette
2 Shafaq Tufva Thon Bint Waya

Championklass tikar
1 CK BT-R Dabka's Izzie
2 CK Yashars Basmyra Bint Qadaa
3 CK Dahaqin Azuma Ashantii
4 CK Badavie High Flying Victory
5 CK Dhawati Hinda Bint Rafiiqa
OPL Abu Baqr's Ghovara Hamise
OPL Al-Shén Nahwa Al-A'Laa
OPL Badavie Cedala
OPL Badavie Hold Me Tight
OPL Badavie Innocent Temptation
OPL Dabka's Heaven
OPL Dhawati Hadeeya Bint Warda
OPL Hisilome's Halawa
OPL Khalils Qalala Bint Li-L
OPL Khalils Turfa Scheherazade
OPL Kirman Velika

Veteranklass tikar
1 CK BT-2 Khalils Li-L-Marrati [BIM VETERAN]
2 CK Khalils L'irq Al Lulu
3 CK Qirmizi Famenne
4 CK Barakisch Narm Xubi de Lunduki
5 CK Hisilome's Celine
OPL Aziz Qaside
OPL Badavie Uinen
OPL Caravan Rafiiqa Bint Warda
OPL Khalils Kafiya Bint Dakila
OPL Shafaq Magnifik Madame
OPL Shafaq Noelle Noor
OPL Shafaq Priscilla Paljette
OPL Shamali Fasqiya Sadaqa

FRIDA-1
BIS JUNIOR Miss Khaos of Shikarah's

IMG_0497
BIS VALP Zandirah's Wind of Victory