Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

SvVK Lövudden Officiell 1/8 2010
Domare Paul Shimmin, England (valpar, juniorer, unghundar) Mary Parker, England (hanar) Valerie Hamilton (tikar)

BIM NORD UCH WW-10 Dahaqin Asiq Ajaban
BH-2 CERT CHAMPIONAT Khalils Waqar
BH-3 SE UCH Baklava's Uqir
BH-4 VDH CH Al A'Lim Ihmz Ben Malcolm
BH-R C.I.B NORD UCH SE LCCH Baklava's Ushid
BIR BIS-R CERT Shafaq Priscilla Paljette
BT-2 Aziz Xanom
BT-3 SE UCH Yashars Basmyra Bint Qadaa
BT-4 DK NO UCH FI UCH INT UCH NO LCCH SE LCCH SE UCH Qirmizi Hermione
BT-R Hirondelle De Lunduki

Babyvalpklass hanar
1 HP Anasazi Phoenix Rising [BIM BABYVALP]
2 Mehr Angiz Shamsiin Navid

Babyvalpklass tikar
1 HP Ta'zim Fairuhz Fellah [BIR BIS-3 BABYVALP]
2 HP Mehr Angiz Sahira Nasin
3 Mehr Angiz Seraphine Noor
4 Mehr Angiz Shirin Al Nair

Valpklass hanar
1 HP Zandirah's Wind Of Victory [BIM VALP]
2 Zandirah's Walking In The Air

Valpklass tikar
1 HP Zandirah's Winter Night Wish [BIR VALP]
2 HP Zandirah's Within Temptation
3 HP Zandirah's Woman In Black

Juniorklass hanar
1-1 CK AL WATHBA CHAVOSH AL TAYYIB I W [BIM JUNIOR]
1-2 YASHARS DAIROUH IBN UQIR
2 GARAMIYAS ARRAABA HUWA
2 YASHARS DJERIDH AAKIL

Unghundsklass hanar
1-1 CK ELAMIR ARMANI [BIM UNGHUND]
1-2 CK KHALILS YA'QUB
1-3 HP MATANAH'S AVCHALOM KRAVI
1-4 HP DHAWATI NADIR IBN RASHID
1-5 HP KHALILS YAZID
1 BAKLAVA'S VELINO    
1 BAKLAVA'S VIVERO    
1 MATANAH'S AMNON MELECH HADERECH
1 KHALILS YONA

Bruksklass hanar
1-1 CK BH-4 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK AL WATHBA YA'LA YA'LLA
1-3 AL A'LIM ISMIR BEN MALCOLM
1-4 DYYNIEN IDIZ IMBUS
1-5 AL WATHBA UMER AL DIRW
1 SADAQA KHARIF AL OUMR
2 AL-SHÉN FARIH
2 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR
2 HYRKANYA FINROD
2 KHALILS MASREE SCHARIAR    
2 KHALILS SETAREH
2 KHALILS UMAYYAH

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT KHALILS WAQAR
1-2 CK YASHARS CALAZAR IBN HAREEQ
1-3 CK DJELAL DRIVE A RACE IN DAKAR
1-4 MA'A ZALEK MOZAKKAR LETAFAT
1-5 DYANITOS OBERON
1 AL-SHÉN RAADIN AL RAFIIQ
1 BARAKISCH RAHIM BEHZAD
1 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1 EL-UBAID'S OTHELLO
1 FORS BRUNN'S KAKI PERSIMON
1 HEYDAR DE LUNDUKI
1 HISILOME'S IVANHOE
1 KIRMAN BEHRAM
1 RITZAS QAWII
1 RITZAS SA'EED AL DIN
1 SEADIS ERAGON
1 SEAFARER YAZD
2 AL A'LIM HAMAL
2 AL WATHBA BAARI AL MALIK
2 DYANITOS LOMION
2 DYANITOS ORFEUS
2 ELAMIR SAO JOSE
2 HISILOME'S FEZZAN
2 HISILOME'S GORIAS
2 KHALILS SINA AL-BALK
2 KIRMAN BESHIR
2 KIRMAN WAJIH
2 SEADIS DIESEL VAN
2 YASHARS CHIRNAQ AL GHAZAL

Championklass hanar
1 CK BIM DAHAQIN ASIQ AJABAN
2 CK BH-3 BAKLAVA'S UQIR
3 CK BH-R BAKLAVA'S USHID
4 CK BADAVIE KONQUESTADOR
5 CK SHAAMROC SILVER BREEZE
OPL AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
OPL AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
OPL ASARAFI NEMO EL CAZZINO
OPL AZIZ CANE ZADAN
OPL AZIZ UZZIAH
OPL HISILOME'S FONZIE
OPL HISILOME'S HAGIL
OPL IZ'FAHAN CHINZANO    
OPL KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM
OPL LAT'IF XAFHIR AL ASMAANII
OPL NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI

Veteranklass hanar
1 CK AMIYAT ANAKIN [BIR BIS VETERAN]    
2 CK KHALILS JAHAM
3 CK BAKLAVA'S THAMOSE HALIL
4 CK HISILOME'S DICAPRIO
5 CK XASS FARAH CYRUS

Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE OCEAN BREEZE [BIR JUNIOR]
1-2 CK AZIZ FAZEL
1-3 HP AL WATHBA CAYLIE LUBABAH
1-4 SEADIS GÈLISE
1-5 YASHARS DORIH BINT DAPHNE
1 GARAMIYAS ATTALET HEYA
2 GARAMIYAS ALKHAAMS HEYA    
KEP AZIZ GHADA

Unghundsklass tikar
1-1 CK MATANAH'S AVITAL BAT HERA [BIR UNGHUND]
1-2 CK DHAWATI NASHIRA BINT RAFIIQA
1-3 HP HUSNIYA HAR KALA RACHI
1-4 HP AL-SHÉN EDAA'A
1-5 HP DHAWATI NA'IMAH SHADAN
1 BADAVIE NIN-NIKITA
1 BAKLAVA'S VALLETTA
1 BISCOTTI BAAZ' ARA EL CAZZINO
1 DJELAL BEAUTIFUL JADE
1 DJELAL PASSION RUBY
1 MATANAH'S AYELET BAT TSEMAH
1 XANADU FARMS RED HOT DOLLAR    

Bruksklass tikar
1-1 CK SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE [BIM BRUKSHUND]
1-2 CK AZIZ BAJI
1-3 ARRIYAD QHYRIA
1-4 DHAWATI HAAZA AL WAKI
1-5 AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA
1 BARAKISCH ROYA BOLOUR
1 CARAVAN UMNIYAH
1 RITZAS RASHIDA
1 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 AZIZ XANOM
1-2 CK BT-R HIRONDELLE DE LUNDUKI
1-3 CK MA'A ZALEK MESHKI SEFID NAJM
1-4 CK ABU BAQR'S HAMHAME
1-5 CK BADAVIE MARILLA
1 AL A'LIM HAMIRA
1 AL WATHBA AREEBAH AL ZAFIRAH
1 AL WATHBA BANOU ALA MALAK
1 ARRIYAD QHANTARA
1 ASARAFI QWIN EL CAZZINO
1 AZIZ UMA
1 BADAVIE HERE WE GO AGAIN
1 BADAVIE JUANITA LA LUNA
1 GIZELLA DE LUNDUKI
1 HISILOME'S IGRAINE
1 IBRIZ BASILAH
1 IBRIZ CALLAZ
1 KHALILS SHALEH
1 KHALILS TABINA
1 KHALILS TARA SCHEHERAZADE
1 KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH
1 MA'A ZALEK MORVARID PISH BORDAN
1 MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
1 RITZAS SUMAYYA
1 SADAQA KIFAYA BINT FASQIYA
1 SEADIS DEANNA MILLIGAN LAGUNA
1 SEADIS FLEURETTE
1 SEADIS FLORENCE NIGHTINGALE
1 SEAFARER YALAMEH
1 SHAFAQ TUFVA THON BINT WAYA    
2 BARAKISCH QEISI AQEL
2 EDISOVA EL SARAYA

Championklass tikar
1 CK BT-3 YASHARS BASMYRA BINT QADAA
2 CK BT-4 QIRMIZI HERMIONE
3 CK AL-SHÉN NAHWA AL-A'LAA
4 CK QIRMIZI HENINNE
5 CK KHALILS QALALA BINT LI-L
OPL ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
OPL BADAVIE CEDALA
OPL BADAVIE HOLD ME TIGHT
OPL BADAVIE INNOCENT TEMPTATION    
OPL DABKA'S HEAVEN
OPL DHAWATI HADEEYA BINT WARDA
OPL DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
OPL HISILOME'S HALAWA
OPL KHALILS TURFA SCHEHERAZADE
OPL KHALILS SHABNAM SCHEHERAZADE
OPL KHALILS WESPER WASIMAH    
OPL KIRMAN VELIKA
OPL RUWEIS ALWATHBA SAHIBIHAH

Veteranklass tikar
1 CK BIR BIS-R CERT SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE [BIM VETERAN]
2 CK QIRMIZI FAMENNE
3 CK KHALILS LI-L-MARRATI
4 CK KHALILS L'IRQ AL LULU
5 CK BADAVIE UINEN
OPL AZIZ QASIDE
OPL HISILOME'S CELINE
OPL KHALILS LABABA
OPL SHAMALI FASQIYA SADAQA

Avelsgrupp
1 HP KHALILS JAHAM [BIR AVELSGRUPP]
1 HP EL-UBAID'S HERA

lovu_birbim
BIR Shafaq Priscilla Paljette BIM Dahaqin Asiq Ajaban

lovu_bisr
BIS-R Shafaq Priscilla Paljette

DSC_6575
CERT CHAMPIONAT Khalils Waqar

bir_bim_svvk_lov
BIR VALP Zandirah's Winter Night Wish BIM VALP Zandirah's Wind Of Victory