Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Svenstavik Officiell 7/8 2010
Domare Knut Blütecher, Norge, valpar Anette Bystrup (17+23, valpar 0+5, babyvalpar 1+2)

BIR BIS-4 EE CH FI UCH INT UCH NO UCH SE UCH Al Wathba Thamir Abdul-Haqq
BH-2 CERT CHAMPIONAT Baghdad Northern Lights
BH-3 NORD UCH WW-10 Dahaqin Asiq Ajaban
BH-4 Khalils Ya'Qub
BH-R SE UCH Red Hawk's Yazdezad Majid
BIM SE UCH Ruweis Alwathba Sahibihah
BT-2 SE UCH Badavie Cedala
BT-3 NO UCH SE UCH Courtborne Sinaxs Antilla
BT-4 C.I.B NORD UCH SE LCCH Dahaqin Azuma Ashantii
BT-R CERT CHAMPIONAT Khalils Pileah Bint Gaziya

Babyvalpklass hanar
1 HP DAHAQIN BAQIR [BIR BIS-2 BABYVALP]

Babyvalpklass tikar
1 HP DAHAQIN BAHIYA DEANNA [BIM VALP]
2 HP DAHAQIN BILQIS DA'ABA

Valpklass tikar
1 HP BADAVIE PERSIAN PRINCESS [BIR BIS VALP]

Juniorklass hanar
1-1 AL WATHBA CHAVOSH AL TAYYIB I W

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-4 KHALILS YA'QUB
1-2 IBRIZ DAHRIUS
1-3 MATANAH'S AVCHALOM KRAVI

Bruksklass hanar
1-1 CK AL WATHBA YA'LA YA'LLA [BIR BRUKSHUND]

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT BAGHDAD NORTHERN LIGHTS
1-2 SHIRIN ROYA ZAXIRE
1-3 DABKA'S JAMAL AL-DIN LAMBORGHINI
1-4 BADAVIE MINASTIR    
2 ABU BAQR'S HARIR LAKE

Championklass hanar
1 CK BIR BIS-4 AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
2 CK BH-3 DAHAQIN ASIQ AJABAN
3 CK LAT'IF XAFHIR AL ASMAANII        

Veteranklass hanar
1 CK BH-R RED HAWK'S YAZDEZAD MAJID [BIM VETERAN]
2 CK EMAAN INSHALLAH AL ASMAANII        

Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE OCEAN WIND [BIR JUNIOR]
1-2 HP AL WATHBA CAYLIE LUBABAH

Unghundsklass tikar
1-1 CK MATANAH'S AVITAL BAT HERA
1-2 HP MATANAH'S AYELET BAT TSEMAH
2 TAZILLAH HASIBA RASHA        

Bruksklass tikar
1-1 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-R CERT CHAMPIONAT KHALILS PILEAH BINT GAZIYA
1-2 CK BARAKISCH QEISI AQEL
1-3 CK BADAVIE MARILLA
1-4 BADAVIE LAVANYA
1-5 KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH
1 AL WATHBA BANOU ALA MALAK
1 SHAFAQ TUFVA THON BINT WAYA

Championklass tikar
1 CK BIM RUWEIS ALWATHBA SAHIBIHAH
2 CK BT-2 BADAVIE CEDALA
3 CK BT-3 COURTBORNE SINAXS ANTILLA
4 CK BT-4 DAHAQIN AZUMA ASHANTII
5 CK KHALILS WESPER WASIMAH    
OPL CK KHALILS SHABNAM SCHEHERAZADE    
OPL CK KIRMAN VELIKA
OPL BADAVIE ESTELLE    

Veteranklass tikar
1 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN [BIR BIS VETERAN]
2 CK SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Khalils [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]

svvik_birbim
BIM Ruweis Al Wathba Sahibihah BIR Al Wathba Thamir Abdul- Haqq