Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Officiell Lövudden 25/7 2011
Domare David Perkins, kennel Pennyworth, England (hanar övriga klasser)
Mr David Graham, kennel Daxlore, Frankrike (tikar övriga klasser)
Janet Littell Adam, kennel Elysian Fields, USA (valpar, juniorer, unghundar)

BIM FI&EE&PL CH INT&NORD UCH LU CH US CH WW&SE V-06 WW-08 Amiyat Anakin
BH-2 DK UCH SE UCH Al A'Lim Ha'Zera'Ati El Shafaq
BH-3 CERT NORD JV-07 Al-Shén Raadin Al Rafiiq
BH-4 NORD UCH WW-10 Dahaqin Asiq Ajaban
R-CERT Dyynien Idiz Imbus
BIR BIS-2 DK UCH SE UCH Yashars Basmyra Bint Qadaa
BT-2 CERT Badavie Miriel
BT-3 R-CERT Galerita's Pilosella
BT-4 SE UCH Al-Dabaran Zala

Juniorklass hanar
EXC-1 CK AZIZ IHSAN
EXC-2 CK DAHAQIN BAQIR
EXC-3 HISILOME'S JASON
EXC-4 SEE
EXC ANASAZI PHOENIX RISING
EXC HISILOME'S JACK SPARROW
EXC QIRMIZI MERLOT
VG AMDJAD AV MIN TERA
VG NOOR INCA BAR CARAMEL

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK BADAVIE PACIFIC DREAM
EXC-2 CK ELSTO AKIL-KHARIZ
EXC-3 KHALILS ZAIN ZUHAIR
EXC-4 ZANDIRAH'S WIND OF VICTORY
VG MIN ARABI SHARQI PEGAZUZ

Bruksklass hanar
EXC-1 CK R-CERT DYYNIEN IDIZ IMBUS
EXC-2 CK AL WATHBA UMER AL DIRW
EXC-3 CK YASHARS CALAZAR IBN HAREEQ
EXC-4 AL-SHÉN FARIH
EXC AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
EXC CARAVAN YAZ YAMAN
EXC DHAWATI HAREEQ GHAZAL
EXC DJELAL FABULOUS LAPIS LAZULI
EXC HYRKANYA FINROD
EXC KHALILS YAZID
EXC RITZAS RAFIQ
EXC XASS FARAH E'JAAZ

Öppenklass hanar
EXC-1 CK BH-3 CERT AL-SHÉN RAADIN AL RAFIIQ
EXC-2 CK DHAWATI NADIR IBN RASHID
EXC-3 MAZRA'E GANGALL GLENFARCLAS
EXC-4 FORS BRUNN'S KAKI PERSIMON
EXC ABU BAQR'S HARIR LAKE
EXC BADAVIE ORIENTAL BLACK PEPPER
EXC BAKLAVA'S VELINO
EXC BARAKISCH RAHIM BEHZAD
EXC GALERITA'S DOSET DARAM
EXC HISILOME'S FEZZAN
EXC HISILOME'S IVANHOE
EXC KHALILS YA'QUB
EXC MA'A ZALEK MOZAKKAR LETAFAT
EXC RITZAS QAWII
EXC RUDAN RAZEEL

Championklass hanar
EXC-1 CK BH-4 DAHAQIN ASIQ AJABAN
EXC-2 CK BAKLAVA'S USHID
EXC-3 CK BADAVIE KONQUESTADOR
EXC-4 AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
EXC ASARAFI NEMO EL CAZZINO
EXC AZIZ CANE ZADAN
EXC BADAVIE KOMANDER
EXC BADAVIE MANAQUENTA
EXC BAKLAVA'S UQIR
EXC DABKA'S GOLIATH
EXC DJELAL DRIVE A RACE IN DAKAR
EXC KHALILS QADRA I-IMKAN SCHARIAR
EXC KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM
EXC MATANAH'S AVCHALOM KRAVI
EXC NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI
KEP DYANITOS OBERON

Veteranklass hanar
EXC-1 CK BIM AMIYAT ANAKIN
EXC-2 CK BH-2 AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
EXC-3 CK HISILOME'S DICAPRIO
EXC-4 YAZID SETHAR
EXC ABU BAQR'S FAZILAT ZUD
EXC AL A'LIM HAMAL
EXC AZIZ SARDAR
EXC AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
EXC MIN ARABI QAYIM PEGAZUZ
EXC DYANITOS LOMION
EXC XASS FARAH CYRUS

Juniorklass tikar
EXC-1 CK CLASSICUS KHALILS CHANGRALA
EXC-2 CK MEHR ANGIZ SERAPHINE NOOR
EXC-3 CK AZIZ ISAR
EXC-4 CK SHIRIN ROYA ADIIH
EXC AL-YASAMIN SAMINA
EXC DAHAQIN BAHIYA DEANNA
EXC ELAMIR BELA BURBERRY
EXC HISILOME'S JASNA
EXC MEHR ANGIZ SORAYA NIKOO
VG SHAMALI ISMAH AL LAIL BINT GAZILA
VG TIZPA POURGOUHAR TISHTAR    
VG TOWAZDAA
VG YAZDAA

Unghundsklass tikar
EXC-1 CK SHIRIN ROYA AYAZ
EXC-2 CK TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH
EXC-3 CK ZANDIRAH'S WITHIN TEMPTATION
EXC-4 CK SEADIS GÈLISE
EXC BADAVIE QIARA
EXC MEHR ANGIZ SAHIRA NASIN    
EXC MIN ARABI SORAYA ROYA
EXC YASHARS DORIH BINT DAPHNE
EXC ZANDIRAH'S WINTER NIGHT WISH    
EXC ZANDIRAH'S WOMAN IN BLACK

Bruksklass tikar
EXC-1 CK DJELAL BEAUTIFUL JADE [BIR BIS BRUKSHUND]
EXC-2 CK AZIZ BAJI
EXC-3 IBRIZ CAMILAH
EXC-4 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
EXC DHAWATI HAAZA AL WAKI
EXC DHAWATI NASHIRA BINT RAFIIQA
EXC XASS FARAH EURYDIKE    

Öppenklass tikar
EXC-1 CK BT-2 CERT BADAVIE MIRIEL
EXC-2 CK BT-3 R-CERT GALERITA'S PILOSELLA
EXC-3 CK RITZAS SHAMSIN
EXC-4 CK HUSNIYA HAR KALA RACHI
EXC AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA
EXC ASARAFI QWIN EL CAZZINO
EXC BADAVIE OCEAN BREEZE
EXC BISCOTTI BAAZ' ARA EL CAZZINO
EXC DHAWATI NA'IMAH SHADAN
EXC GEHELA'S ABLAH FAIZA BINT DINA
EXC KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH
EXC KHALILS WAHIDAH CHERAZADE BINT ZALA
EXC MA'A ZALEK MESHKI SEFID NAJM
EXC MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
EXC MATANAH'S AVIGAIL BAT SHIVÀ
EXC MATANAH'S AVITAL BAT HERA
EXC MATANAH'S AYELET BAT TSEMAH
EXC RITZAS SUMAYYA
EXC SEADIS FLEURETTE
EXC YASHARS DHAKIRAH AYLEH FARAH

Championklass tikar
EXC-1 CK BIR BIS-2 YASHARS BASMYRA BINT QADAA
EXC-2 CK BADAVIE MARILLA
EXC-3 CK DJELAL PASSION RUBY    
EXC-4 CK BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
EXC ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
EXC BADAVIE CEDALA
EXC BADAVIE HOLD ME TIGHT
EXC COURTBORNE SINAXS ANTILLA
EXC DABKA'S HEAVEN
EXC DAHAQIN AZUMA ASHANTII
EXC KHALILS QALALA BINT LI-L
EXC KHALILS SHABNAM SCHEHERAZADE
EXC KHALILS WESPER WASIMAH    
EXC KIRMAN VELIKA
EXC RUWEIS ALWATHBA SAHIBIHAH
EXC SADAQA KIFAYA BINT FASQIYA
EXC SEADIS DEANNA MILLIGAN LAGUNA    

Veteranklass tikar
EXC-1 CK BT-4 AL-DABARAN ZALA
EXC-2 CK AL A'LIM HAMIRA    
EXC-3 CK BADAVIE UINEN
EXC-4 CK MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
EXC KHALILS LI-L-MARRATI
EXC SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE

Avelsgrupp
1 HP SHAAMROC SILVER BREEZE

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Aziz [BIR BIS-4 UPPFÖDARGRUPP]