Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Tammsvik Officiell 29/7 2012
Domare Norm Strathdee, Australien (tikar), Jean Luc Lemozy, Frankrike (hanar)    

BIR FI&EE&PL CH INT&NORD UCH LU CH US CH WW&SE V-06 WW-08 AMIYAT ANAKIN
BH-2 C.I.B NORD UCH BADAVIE KONQUESTADOR
BH-3 FR CH SE UCH SL CH DABKA'S ITALY
BH-4 CERT CHAMPIONAT BADAVIE PACIFIC DREAM
R-CERT ELAMIR ANJAL SAHARA CLASSIC HABIBI
BIM SE UCH GALERITA'S PILOSELLA
BT-2 FI UCH FI V-04 INT&NORD UCH KBH V-03 NO V-07 NORD&SE V-03 QIRMIZI FAMENNE
BT-3 CERT DABKA'S MY LADY
BT-4 R-CERT DAHAQIN BAHIYA DEANNA

Babyvalpklass tikar
1 HP AHMADI FROST BITE [BIR BIS BABYVALP]
2 HP IBRIZ FABIAH
3 HP IBRIZ FUGAZIE

Valpklass tikar
1 HP CANAPUS YASIRAH [BIR BIS-4 VALP]
2 HP ZARABIS PALLAVI

Juniorklass hanar
EXC-1 CK R-CERT ELAMIR ANJAL SAHARA CLASSIC HABIBI [BIM JUNIOR]
EXC-2 CK DABKA'S MACKENZI
EXC-3 CK ARRIYAD NAMDAR
EXC-4 AL A'LIM JAWDAT
EXC DABKA'S MERRICK
VG BATAL AL ZAHRA
VG KHALILS AYNUR

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK MAZRA'E GANGALL TALLAHASSE FLORIDA [BIM UNGHUND]
VG-2 SADAQA LAZEEZ AL ALWAN   
VG-3 MAZRA'E GANGALL PHOENIX ARIZONA       
 
Bruksklass hanar
EXC-1 CK DAHAQIN ASIQ AJABAN [BIR BIS BRUKSHUND]
EXC-2 CK AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
EXC-3 YASHARS CALAZAR IBN HAREEQ
EXC-4 MEHR ANGIZ SHIMAL NASIR
EXC KHALILS SETAREH
VG DJELAL FABULOUS LAPIS LAZULI
VG FEISAL'S GHASPAR GHALIB
VG KHALILS YAZID
VG NEMI SANNATIS

Öppenklass hanar
EXC-1 CK BH-4 CERT CHAMPIONAT BADAVIE PACIFIC DREAM
EXC-2 CK BAKLAVA'S VELINO
EXC-3 RITZAS SIRAJ AL DIN
EXC-4 KHAIREDDIN UBAYDAH
EXC ANASAZI PHOENIX RISING
EXC DABKA'S LEONELLO
EXC DYANITOS QUDAMAH
EXC GALERITA'S DOSET DARAM
EXC SEE       
EXC SHAMALI IMRAM NADIR IBN RAADIN
EXC ZANDIRAH'S WIND OF VICTORY
VG ABU BAQR'S HARIR LAKE
VG BARAKISCH RAHIM BEHZAD
VG COTTONORE ECLIPSE
VG JONSABIK DJAAL LHILAL
VG KIRMAN BESHIR

Championklass hanar
EXC-1 CK BH-2 BADAVIE KONQUESTADOR
EXC-2 CK BH-3 DABKA'S ITALY
EXC-3 CK BAKLAVA'S USHID
EXC-4 CK AZIZ IHSAN       
EXC AL-SHÉN RAADIN AL RAFIIQ
EXC AZIZ CANE ZADAN
EXC BAKLAVA'S UQIR
EXC BAKLAVA'S VIRAC
EXC CLASSICUS KHALILS CANTA       
EXC DAHAQIN BAQIR
EXC DJELAL DRIVE A RACE IN DAKAR
EXC KHALILS ZAIN ZUHAIR
EXC MATANAH'S AVCHALOM KRAVI
EXC NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI
EXC Z'BEE'S APOLO   
 
Veteranklass hanar
EXC-1 CK BIR AMIYAT ANAKIN [BIM VETERAN]
EXC-2 SHAAMROC SILVER BREEZE
EXC-3 AZIZ UZZIAH
EXC-4 ASARAFI NEMO EL CAZZINO
EXC ABU BAQR'S FAZILAT ZUD
EXC AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ

Juniorklass tikar
EXC-1 CK BT-3 CERT DABKA'S MY LADY [BIR BIS-4 JUNIOR]
EXC-2 CK AZIZ KHALISAH
EXC-3 CK DABKA'S MISS PIMS
EXC-4 CK WALLABY'S ZAKKIYA ZUBAIDA
EXC ABU AL KHAYAR FATIMAH
EXC AZIZ KOHINOOR
EXC BADAVIE STARLIGHT
EXC DABKA'S MIINAH
EXC ELAMIR CLASSIC QUEEN OF HALIMA
EXC KABEERAH ARWEN
EXC KHAZANAH HAR KALA RACHI
EXC KIRMAN EUDORA
VG AL A'LIM JOHARA
VG SUNFIRE GHANDOURA
VG WALLABY'S ZAHIA ZAYNAB
KEP ABU AL KHAYAR FELIZIA
 
Unghundsklass tikar
EXC-1 CK AZIZ JALILA [BIR BIS-2 UNGHUND]
EXC-2 CK MAZRA'E GANGALL CHEYENNE WYOMING
EXC-3 SADAQA LAZIZA BINT KIFAYA
EXC-4 MAZRA'E GANGALL MADISON WISCONSIN   
EXC AL A'LIM JANAN

Bruksklass tikar
EXC-1 CK DJELAL PASSION RUBY [BIM BRUKSHUND]
EXC-2 DJELAL BEAUTIFUL JADE
EXC-3 IBRIZ CAMILAH
EXC-4 DHAWATI NASHIRA BINT RAFIIQA
EXC AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA
VG AZIZ BAJI

Öppenklass tikar
EXC-1 CK BT-4 R-CERT DAHAQIN BAHIYA DEANNA
EXC-2 CK AZIZ ISAR
EXC-3 CK HUSNIYA HAR KALA RACHI
EXC-4 CK AZIZ FAZEL
EXC AL ZUBEYDA DESDEMONA
EXC BADAVIE OCEAN BREEZE
EXC DYYNIEN IDIZ IARA
EXC ELAMIR SANTA GLORIA
EXC KHALILS TABINA
EXC MATANAH'S AVIGAIL BAT SHIVA
EXC MATANAH'S AYELET BAT TSEMAH
EXC MEHR ANGIZ SAHIRA NASIN
EXC MEHR ANGIZ SORAYA NIKOO
EXC MIN ARABI SHANGRI-LA SABAH
EXC RITZAS SHAMSIN
EXC SHIRIN ROYA AYAZ
EXC TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH
EXC TA'ZIM FATIN FARZANA
EXC WALLABY'S YOLANDA AS-SIRA
EXC YASHARS DAHAB DALAL
VG DAHAQIN BILQIS DA'ABA
VG KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH
VG KHALILS ZADE ZUBAIDAH
KEP ZANDIRAH'S WINTER NIGHT WISH

Championklass tikar
EXC-1 CK BIM GALERITA'S PILOSELLA
EXC-2 CK DAHAQIN AZUMA ASHANTII
EXC-3 CK BAKLAVA'S VERACRUZ
EXC BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
EXC BADAVIE QIARA
EXC CLASSICUS KHALILS CHANGRALA
EXC DABKA'S HEAVEN
EXC DABKA'S ISHANA
EXC ELAMIR BELA BURBERRY
EXC KHALILS QALALA BINT LI-L
EXC KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE
EXC KHALILS WESPER WASIMAH
EXC QIRMIZI HERMIONE
EXC QIRMIZI MAGNOLIA
EXC SEADIS ELEKTRA
EXC SEADIS GRENOBLE
EXC VOLANTE'S CA'LA BIONDA
EXC YASHARS BASMYRA BINT QADAA
EXC ZANDIRAH'S WITHIN TEMPTATION
VG ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
VG DABKA'S KAMÉ

Veteranklass tikar
EXC-1 CK BT-2 QIRMIZI FAMENNE [BIR BIS VETERAN]
EXC-2 CK SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
EXC-3 CK DABKA'S CASSANDRA
EXC-4 CK AL A'LIM HAMIRA
EXC BADAVIE DIAMONDS ARE FOREVER
EXC EL UBAID'S INNANA IMAR
EXC KHALILS LI-L-MARRATI
EXC KHALILS NI'MA NUJAIMA BINT GAMIDA
    
Avelsgrupp
1 HP BAKLAVA'S USHID [BIR BIS AVELSGRUPP]
2 HP QIRMIZI HAMIMAH

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Baklava [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]
2 HP Kennel Dabka's
3 HP Kennel Dahaqin
4 HP Kennel Khalils
OPL Kennel Al A'lim
OPL Kennel Aziz
OPL Kenne Mazra'e Gangall

tammsvik bis baby saga
BIR BIS BABYVALP AHMADI FROST BITE

tammsvik bis jun my
BIR BIS-4 JUNIOR DABKA'S MY LADY

bis-bruks tamms
BIS BRUKSHUND DAHAQIN ASIQ AJABAN