Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Jubileum!

Här här hittar du
information om
vår jubileumshelg
2018 >>
Välkommen!

SvVK Laröd Officiell 8/9 2012
Domare Säde Hohteri, Finland

BIM C.I.B NORD UCH SE LCCH BAKLAVA'S USHID
BH-2 FR CH SE UCH SL CH DABKA'S ITALY
BH-3 DK UCH NO UCH SE LCCH SE UCH VOLANTE'S BIZZARINI
BH-4 C.I.B NORD UCH BADAVIE KONQUESTADOR
CERT YASHARS DJERIDH AAKIL
R-CERT SEADIS EXCALIBUR
BIR BIS FI UCH NORD UCH SE V-07 BADAVIE DIAMONDS ARE FOREVER
BT-2 DK UCH SE UCH YASHARS BASMYRA BINT QADAA
BT-3 IS CH SE UCH SEADIS GRENOBLE
BT-4 SE UCH BADAVIE QIARA
CERT ABU AL KHAYAR FATIMAH
R-CERT MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN

Babyvalpklass hanar
1 HP 
TA'ZIM GHAZIIR GHAMEEL [BIM BABYVALP]

Babyvalpklass tikar

1 HP TA'ZIM GAIA GEMMILAH [BIR BIS-3 BABYVALP]

Valpklass hanar
1 HP AFIFA ATAYA [BIR BIS-3 VALP]

Valpklass tikar
1 HP AHMADI FROST BITE [BIM VALP]

Juniorklass hanar
EXC-1 CK ARRIYAD NAMDAR [BIM JUNIOR]
EXC-2 ARRIYAD NOUZAD
EXC-3 DABKA'S MACKENZI
VG-4 ABU AL KHAYAR FAROOQ
VG SALMANAZAR ABDUL TOOTLES
 
Unghundsklass hanar
EXC-1 CK BADAVIE ROCCO THE ONE AND ONLY [BIM UNGHUND]
 
Bruksklass hanar
EXC-1 CK YASHARS DJILAHM HABIB [BIM BRUKSHUND]
EXC-2 CK AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
VG-3 NEMI SANNATIS

Öppenklass hanar
EXC-1 CK CERT YASHARS DJERIDH AAKIL
EXC-2 CK R-CERT SEADIS EXCALIBUR
EXC-3 CK TA'ZIM FEROZ FARRUK
EXC-4 DAHAQIN AWWALAN ANAN
VG ASHAN AL ZAHRA
VG AL-DAHAB BASIR
 
Championklass hanar
EXC-1 CK BIM BAKLAVA'S USHID
EXC-2 CK BH-2 DABKA'S ITALY
EXC-3 CK BH-4 BADAVIE KONQUESTADOR
EXC-4 CK Z'BEE'S APOLO
EXC CK BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
EXC CK BADAVIE PEACEFUL MIND
EXC CK BAKLAVA'S UQIR
EXC CK EL-UBAID'S OTHELLO
EXC CK SEAFARER YAZD
 
Veteranklass hanar
EXC-1 CK BH-3 VOLANTE'S BIZZARINI [BIM VETERAN]
EXC-2 CK ASARAFI NEMO EL CAZZINO
VG-3 STENARA AFARIM-AHRKAD
 
Juniorklass tikar
EXC-1 CK CERT ABU AL KHAYAR FATIMAH [BIR JUNIOR]
EXC-2 CK DABKA'S MY LADY
EXC-3 KIRMAN EUDORA
VG-4 ARRIYAD NOUR
VG KABEERAH ARWEN
VG SHOWHUNTERS AMBER
 
Unghundsklass tikar
EXC-1 CK DABKA'S MIINAH [BIR UNGHUND]

Bruksklass tikar
EXC-1 CK TA'ZIM FAIZA FELISHA [BIR BIS BRUKSHUND]
VG-2 ARRIYAD QHYRIA
VG-3 DJELAL BEAUTIFUL JADE

Öppenklass tikar
EXC-1 CK DAHAQIN BAHIYA DEANNA
EXC-2 CK MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
EXC-3 CK TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH
EXC-4 CK SEAFARER YALAMEH
EXC DHAWATI NADIRAH ZAIN
VG DAHAQIN BILQIS DA'ABA
VG SAMOEMS SAREE
VG SEADIS GÈLISE
 
Championklass tikar
EXC-1 CK BT-2 YASHARS BASMYRA BINT QADAA
EXC-2 CK BT-3 SEADIS GRENOBLE
EXC-3 CK BT-4 BADAVIE QIARA
EXC-4 CK BADAVIE INNOCENT TEMPTATION
EXC CK BAKLAVA'S VALLETTA
EXC CK BAKLAVA'S VERACRUZ
EXC CK DABKA'S ISHANA
EXC CK SEADIS ELEKTRA
EXC CK SHIRIN ROYA AYAZ
EXC CK VOLANTE'S CA'LA BIONDA
 
Veteranklass tikar
EXC-1 CK BIR BIS BADAVIE DIAMONDS ARE FOREVER [BIR VETERAN]
EXC-2 CK R-CERT MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
EXC-3 CK DABKA'S CASSANDRA
EXC-4 CK KIRMAN VELIKA
EXC ARRIYAD MOBAZRA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dabka's [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]

 DSC1059 w
BIR BIS-3 BABYVALP
Ta'zim Gaia Gemmilah

 DSC1087 w
BIR BIS-3 VALP
Afifa Ataya

 DSC1190 w
BIR BIS BRUKSHUND
TA'ZIM FAIZA FELISHA

 DSC1204 w
BIR BIS UPPFÖDARGRUPP
Kennel Dabka's

 DSC1250 w
BIS
Badavie Diamonds Are Forever

 MG 8706wfatimacert
CERT
Abu Al Khayar Fatimah