Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Ljungbyhed Officiell 30/5 2014
Domare hanar Trevor Hiscock, Sydafrika
Domare tikar Louis Dehaes, Belgien

BIR CERT CHAMPIONAT CLUB WINNER 2014 BE CH ELAMIR AMAR
BH-2 R-CERT BE CH FURAT TER DOLEN
BH-3 CLUB VETERAN WINNER 2014 C.I.B FI UCH JWW-06 NORD UCH BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
BH-4 C.I.B NORD UCH WW-10 DAHAQIN ASIQ AJABAN
BIM CLUB WINNER 2014 SE UCH KIRMAN EUDORA
BT-2 SE UCH HUSNIYA HAR KALA RACHI
BT-3 CLUB VETERAN WINNER 2014 SE UCH BARAKISCH QABIL ADVIE
BT-4 CERT SHIRIN ROYA ISLAH
R-CERT TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH

Babyvalpklass tikar
1 HP Gullmola Black Diamond [BIR BABYVALP]
2 HP Dashuri Te Love
3 HP Dashuri Te Hope

Valpklass hanar
1 HP Qirmizi Parsifal [BIR BIS-3 VALP]

Valpklass tikar
1 HP Desierto Belleza Hyperborea Lumina [BIM VALP]
2 Qirmizi Pashmina
3 Zarabis Quiblah
4 Zarabis Quintessa

Juniorklass hanar
EXC-1 CK CLUB JUNIOR WINNER 2014 KAN-YA-MA-KAN LUQMAAN [BIR JUNIOR]
EXC-2 CK YASHARS EFRAIM
EXC-3 CK MESHKI ALMÁS HAR KALA RACHI
EXC-4 CK DAHAQIN CHANTARAAN
EXC CK BADAVIE V FOR VICTORY
EXC CK BADAVIE VOICE OF THE FUTURE
EXC CK MATANAH'S BENJAMIN
EXC CK RED HAWK'S QADIR SALAR
VG TA'ZIM HATIM HIDAYAT

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK BEL ETUAL STRANDIVARIDLYABASARATKAR [BIM UNGHUND]
EXC-2 CK AL NAFISEH DARRAS
EXC-3 CK QIRMIZI OVATION
EXC-4 CK DABKA'S O'BOY THE SON OF IZZIE
EXC CK KHALILS BASEEM BIKR
EXC LAHATPAR HADI EL BASHER
EXC SALGREY'S DREAM KHAN

Bruksklass hanar
EXC-1 CK BH-4 DAHAQIN ASIQ AJABAN [BIM BRUKSHUND]
EXC-2 CK SHAMALI IMRAM NADIR IBN RAADIN
EXC-3 CK AFIFA ATAYA
EXC-4 CK ELSTO AKIL-KHARIZ
EXC CK HISILOME'S JASON
EXC TA'ZIM GHAZIIR GHAMEEL

Öppenklass hanar
EXC-1 CK SEADIS EXCALIBUR
EXC-2 CK SEE 
EXC-3 CK HABIB TER DOLEN
EXC-4 CK KHALILS AYNUR
EXC CK ABU AL KHAYAR FAROOQ
EXC CK BARAKISCH RAHIM BEHZAD
EXC CK DYANITOS OBERON
EXC DYYNIEN IDIZ IMBUS
EXC LUPULUS HADI EL BASHER
EXC MATANAH'S AMNON MELECH HADERECH
EXC RED HAWK'S TREVOR YEHUDI IBN KHAN
EXC RITZAS SIRAJ AL DIN
EXC RUDAN RAZEEL
EXC SHADAAN IBN ALI VON DER IRMINSUL
EXC SHARRAQUE MUSTANG
EXC STENARA BR CYRUS-JATALM
EXC YASHARS DJERIDH AAKIL
VG ABU BAQR'S HARIR LAKE
VG BARAKISCH TA'SIR DARAB
VG BARAKISCH TIMSAR DARAJE

Championklass hanar
EXC-1 CK BIR CERT CHAMPIONAT CLUB WINNER 2014 ELAMIR AMAR
EXC-2 CK BH-2 R-CERT FURAT TER DOLEN
EXC-3 CK EL-UBAID'S OTHELLO
EXC-4 CK AMDJAD AV MIN TERA
EXC ALI DARIAN JONOOB BAAD AL QOM
EXC BADAVIE KONQUESTADOR
EXC BADAVIE ORIENTAL CURRY
EXC BAKLAVA'S VELINO
EXC DABKA'S ITALY
EXC DAHAQIN BAQIR
EXC EL HAMRAH GABBAR
EXC FEROZ VON DER IRMINSUL
EXC JADAORAMIS HADI EL BASHER
EXC JONSABIK DJAAL LHILAL
EXC MATANAH'S AVCHALOM KRAVI
EXC QIRMIZI MERIDIAN
EXC SADAQA LAYYIN ALATOUL
EXC SADAQA LAZEEZ AL ALWAN
EXC YASHARS DALAMAN NAHID

Veteranklass hanar
EXC-1 CK BH-3 CLUB VETERAN WINNER 2014 BADAVIE HEAT OF THE NIGHT [BIR BIS-2 VETERAN]
EXC-2 CK EL-ADINI LATOOF
EXC-3 CK BAKLAVA'S UQIR
EXC-4 CK BAKLAVA'S USHID
EXC CK AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
EXC CK HISILOME'S DICAPRIO

Juniorklass tikar
EXC-1 CK CLUB JUNIOR WINNER 2014 TA'ZIM HIILAH HANNADIH [BIM JUNIOR]
EXC-2 CK YASHARS ELFRIDA
EXC-3 AL WATHBA ESTHER FADHEELA
EXC-4 KHALILS CALISTA CANACE
EXC BADAVIE VENI VIDI VICI
EXC DURRIYYA ARSIONÉ AL-QUADAR
EXC HAALAH'S VISION OF AMAZING GRACE
EXC TA'ZIM HAWRA HAZIQAH
VG BADAVIE WHO'S THAT GIRL
VG MATANAH'S BERNICE

Unghundsklass tikar
EXC-1 CK BT-4 CERT SHIRIN ROYA ISLAH [BIR BIS-4 UNGHUND]
EXC-2 CK SOHEIL NOUR BANOU
EXC-3 CK SHIRIN ROYA IDALIKA
EXC-4 CK BEL ETUAL SIMFONIA
EXC AFIFA ARURU
EXC HISILOME'S KOKOS
EXC KHALILS BADIA BUHAYSAH
EXC KHALILS BAHIY BADRIYA
EXC KHALILS BASHIRAH
VG ELSTO BANO-KHARIZ
VG SALGREY'S DARINA

Bruksklass tikar
EXC-1 CK SADAQA LAZIZA BINT KIFAYA [BIR BIS-2 BRUKSHUND]
EXC-2 CK TA'ZIM GAIA GEMMILAH
EXC-3 MAZRA'E GANGALL CHEYENNE WYOMING
EXC-4 KHAZANAH HAR KALA RACHI

Öppenklass tikar
EXC-1 CK R-CERT TA'ZIM FAIRUHZ FELLAH
EXC-2 CK GULLMOLA SWEET CHILD O'MINE
EXC-3 CK DABKA'S NAOMI
EXC-4 AHMADI FROST BITE
EXC CANAPUS YAMINA
EXC CANAPUS YASMIN
EXC DABKA'S MISS PIMS
EXC KAMALIYAH DJAAL LHILAL
EXC MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
EXC NOOR INCA BAR ONESS
EXC ZARABIS PALLAVI
VG DASHURI TE AFERDITA
VG GULLMOLA ROCKET QUEEN
VG KHALILS TABINA
VG KHEPRI DJAAL LHILAL
VG MAJO'S BUFFY SAINTE MARIE

Championklass tikar
EXC-1 CK BIM CLUB WINNER 2014 KIRMAN EUDORA
EXC-2 CK BT-2 HUSNIYA HAR KALA RACHI
EXC-3 CK BADAVIE MIRIEL
EXC-4 CK DAHAQIN AZUMA ASHANTII
EXC ABU AL KHAYAR FATIMAH
EXC BADAVIE QIARA
EXC CLASSICUS KHALILS CHANGRALA
EXC DABKA'S HEAVEN
EXC DABKA'S ISHANA
EXC DABKA'S MIINAH
EXC KASEEDAH TER DOLEN
EXC MATANAH'S AVIGAIL BAT SHIVA

Veteranklass tikar
EXC-1 CK BT-3 CLUB VETERAN WINNER 2014 BARAKISCH QABIL ADVIE [BIM VETERAN]
EXC-2 CK KHALILS LI-L-MARRATI
EXC-3 AL WATHBA WERDA BAHIYAA
EXC-4 KHALILS QALALA BINT LI-L

Avelsgrupp
1 HP DABKA'S FRANCINE [BIR BIS-2 AVELSGRUPP]
2 HP BAKLAVA'S USHID
3 HP BAKLAVA'S UQIR

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dabka's [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]