Board information

Any news in our club?
Keep posted!
The latest information
from the board is
found here >>

Saluki age

Please report if you lost
your Saluki, valid for dogs
born 1991 and sooner.
The form is 
found here >>

Saluki magazine

Multi page offer!
Don't forget to
book your ad in
Salukibladet
Book here >>

Här finner du lure coursing för tidigare år. Endast inrapporterade resultat kommer med på denna sidan.
Here you will find earlier lure coursing results.

2018

Datum Plats Arrangör Domare Typ PM
8/4 Hovdala, Hässleholm
Uttagning till EM
Södra
Bråviken
T. Klokkerhaug
Mats Carlsson
Nat resultat >>
15/4 Hovdala, Hässleholm
Uttagning till EM
Södra Robert Dirksen
Ingrid Ekholm Ydreborg
Nat resultat >>
13/5 Katrineholm Bråviken Lars-Göran Larsson
Susanne Leifors
Nat resultat >>
9/6 Östersund Norra Mats Carlsson
Yvette Charlesdotter
Nat resultat >>
14/7 Avesta Svealand Susanne Leifors
Thomas Brandt
Nat resultat >>
15/9 Boden Norra Per Nordahl
Lars-Göran Larsson
Nat resultat >>
29/9 Torne Södra Camilla Johansson
Karin Koch
Nat resultat >>
6/10 Katrineholm - Heli Kyrönkari
Emese Gyóllai
Geir Hammer
Mats Carlsson
Int resultat >>

2017

2/4 Hovdala, Hässleholm
Uttagning till EM
Södra Simon Van Zanten (NL)
Robert Rijnberk (NL)
Sofia Lindh (SE)
Charlotte Andersson (SE)
Int resultat >>
15-16/4 Hovdala, Hässleholm
Uttagning till EM
Södra Thomas Brandt (SE)
Lars Johansen (DK)
Nat resultat >>
14/5 Hedemora Svealand Lars-Göran Larsson (SE)
Sofia Lindh (SE)
Nat resultat >>
27/5 Katrineholm Bråviken Mats Carlsson (SE)
Yvette Charlesdotter (SE)
Nat resultat >>
10/6 Nyland Norra Susanne Leifors (SE)
Per Nordahl (SE)
Nat resultat >>
1/8 Norberg Bråviken/Svealand Frie den Boer (NL)
Els Siebel (NL)
Robert Dirksen (SE)
Thomas Brandt (SE)
Int resultat >>
20/8 Bjurholm Norra Andrej Kerpan (SL)
György Tesics (HU)
Peter Rönn (FI)
Ari Raappana (FI)
Nat resultat >>
26-27/8 Mariestad Västra Robert Dirksen (SE)
Thomas Brandt (SE)
Johannes Buroh (DE)
Beritt Dyka
Int resultat >>
16/9 Boden Norra Mats Carlsson (SE)
Ingela Hägg (SE)
Nat resultat >>
7/10 Torne Södra Ingrid Ydreborg (SE)
Per Nordahl (SE)
Nat resultat >>

2016

9-10/4 Sjöbo
OBS! EM-uttagning
Södra Lars Johansen (DK)
Charlotte Andersson (SE)
Nat resultat >>
16-17/4 Östra Ryd
OBS! EM-uttagning
Bråviken Thomas Brandt (SE)
Steinar Mathisen (NO)
Nat resultat >>
21-22/5 Nyland Norra Sofia Lindh (SE)
Charlotte Andersson (SE)
Nat resultat >>
2-3/7 Hedemora Svealand Mats Carlsson (SE)
Susanne Leifors (SE)
Nat resultat >>
1-2/8 Strömsholm Bråviken/Svealand Jonny Hedberg
Bo Forssberg
Heikki Seppäl
Peter Rönn
Int resultat >>
21/8 Bjurholm Norra Katrin Raie (EE)
Laima Eidukiene
Nat resultat >>
3-4/9 Mariestad Västra Yvette Charlesdotter (SE)
Robert Dirksen (SE)
Thomas Klokkerhaug (NO)
Ivar Kvale (NO)
Int resultat >>
17/9 Boden Norra Ingela Hägg (SE)
Bo Forssberg (SE)
Nat resultat >>
1/10 Torne Södra Marie Jarl (SE)
Susanne Leifors (SE)
Nat resultat >>

2015

12/4 Skåne
OBS! EM-uttagning
Södra Marie Jarl, Thomas Brandt Nat resultat
18/4 Mariestad
OBS! EM-uttagning
Västra Beritt Dyka, Dagmar Kohl,
Yvette Charlesdotter, Robert Dirksen
Int resultat
9/5 Bjuråker Norra Robert Dirksen, Mats Carlsson Nat resultat
16-17/5 Norberg Svealand Yvette Charlesdotter, Bernd Rahms,
Peter Grimm
Int resultat
4-5/7 Söderköping Bråviken Ingrid Ydreborg, Lotta Andersson Nat resultat
19/7 Sjöbo Södra Agneta Doverholt, Jonny Hedberg Nat resultat
16/8 Bjurholm Norra Markku Mähönen, Louis Dehaes Nat resultat
20/9 Nyland Norra Lars-Göran Larsson, Ingela Hägg Nat resultat
3-4/10 Katrineholm Bråviken Jonny Hedberg, Robert Dirksen Nat resultat

2014

5-6/4 Sjöbo Robert Dirksen
Charlotte Andersson
Södra (nat) resultat
21/4 Lycke Thomas Brandt
Ingrid Ydreborg
Västra (nat) resultat
3-4/5 Söderköping Susanne Leifors
Sofia Lindh
Bråviken (nat) resultat
10-11/5 Söderhamn Johnny Hedberg
Charlotte Andersson
Norra (nat) resultat
17-18/5 Norberg Sofia Lindh
Agneta Doverholt
Svealand (nat) resultat
20-21/6 Krånge Yvette Charlesdotter
Susanne Leifors
Norra (nat) resultat
19-20/7 Bara Lars-Göran Larsson
Ingrid Ydreborg
Södra (nat) resultat
28-29/7 Strångsjö Bo Forssberg
Agneta Doverholt
Bråviken (int) resultat
17/8 Bjurholm Sofia Lindh Norra (nat) resultat
23-24/8 Lycke Jonny Hedberg, Geir Hammer,
Heike Schwarz, Ivar Kvale
Västra (int) resultat
20-21/9 Nyland Lars-Göran Larsson
Susanne Leifors
Norra (nat) resultat

OBS! Nya uttagningsregler till EM 2014 i lure coursing >>

2013

6-7/4 Sjöbo (prel) Södra Lotta Andersson, SE
Mats Carlsson, SE
Nat resultat
11-12/5 Söderhamn Norra Ingrid Ydreborg (SE),
Robert Dirksen (SE)
Nat resultat
18-19/5 Norberg Svealand Gert Zekert, DE
Mats Carlsson, SE
Ivar Kvale, NO
Jonny Hedberg, SE
Int resultat
8-9/6 Gårdeby, Söderköping Bråviken Thomas Brandt, SE
Marie Jarl, SE
Nat resultat
13-14/7 Krånge Norra Bo Forssberg, SE,
Thomas Klokkerhaug, NO
Nat resultat
20-21/7 Ljungbyhed Södra Jonny Hedberg, SE
Tobias Jösch, SE
Seinar Mathisen, NO
Bo Forssberg, SE
Int resultat
29-30/7 Stjärnhov Bråviken Jyrki Siivola, FI
Hannele Holmström, FI
Robert Dirksen, SE
Geir Hammer, NO
Int resultat
11/8 Bjurholm Norra Tomas Brandt (SE),
Lars-Göran Larsson, SE
Nat resultat
21-22/9 Kramfors Norra Agneta Doverholt (SE),
Peter Rönn
Nat resultat
28-29/9 Mariestad Västra Thomas Klokkerhaug, NO
Josef Statti, DE
Lars Johansen, DK
Ivar Kvale, NO
Nat resultat

2012

27-28/4 Trøgstad Norge Frank Schmidt (DE),
Heike Schwarz (DE)
Int resultat
13/5 Söderhamn Norra Marie Jarl (SE), vakant Nat resultat
20/5 Norberg Bråviken/Svealand Ingela Hägg (SE),
Thomas Klokkerhaug (NO)
Nat resultat

2011

9/4 Sjöbo Jonny Hedberg och Yvette Charlsdotter nat resultat
5/6 Söderhamn Geir Kristiansen och Sofia Lindh nat resultat
26/7 Norberg Dominique Delabelle (BE), Lars Johansen (DK),
Charlotte Andersson (SE)
int resultat
3/9 Krånge, Skellefteå Yvette Charlesdotter och Lars Göran Larsson nat resultat
17-18/9 Kode - int resultat
22-23/10 Sjöbo Sofia Lindh & Mats Carlsson nat resultat

2010

10/4 Sjöbo / VKLC Södra Ingrid Ydreborg SE, Lars Johansen DK, Thomas Brandt SE och Charlotte Andersson SE nat resultat
8-9/5 Söderhamn / VKLC Norra Yvette Charlesdotter SE och vakant nat resultat

2009

18/4 Laholm Geir Christiansen & Bo Forssberg SvVK nat resultat
25/4 Trödje KLUBBMÄSTERSKAP SvVK inoff resultat
26/4 Bollerup Marie Jarl, Sverige & Ralf Löwe, Tyskland SvVK int resultat
10/5 Bråviken Ingrid Ydreborg & Marie Jarl SvVK nat resultat
31/5 Borlänge Ivar Kvale & Tomas Brandt SvVK nat resultat
27/6 Stjärnhov Markku Mähönen, Finland & Jonny Hedberg, Sverige SvVK int resultat
13/7 Söderhamn Lars-Göran Larsson & Sofia Lindh SvVK nat resultat
16/8 Norberg
 
Steinar Mathiesen & Yvette Charlesdotter
 
SvVK nat resultat
29/8 Vallentuna Robert Dirksen & Sofia Lindh SvVK nat resultat
12/9 Vitå

Mats Carlsson & Susanne Leifors

SvVK nat resultat
20/9 Horn Eeva Salmela, Tea Toivanen, Lars-Göran Larsson, Yvette Charlesdotter
SvVK int resultat
26/9 Katrineholm Mats Carlsson & Lars-Göran Larsson SvVK nat resultat
 

2008

26/4 Larv Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
4/5 Sjöbo -
 
SvVK nat resultat
10/5 Söderhamn -
 
SvVK nat resultat
17/5 Borlänge Agneta Doveholt, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
2/6 Holmträsk Tiia Lyytinen & Jirki Siivola
 
SvVK nat resultat
27/7 Söderköping -
 
SvVK EM int resultat
16/8 Sundsvall
 
Charlotte Andersson & Steinar Mattisen
 
SvVK nat resultat
23/8 Sjöbo Per Nordahl & Johnny Hedberg
 
SvVKnat resultat
31/8 Vallentuna Robert Dirksen, Sverige & Gerd Zekert, Tyskland SvVK int resultat
20-21/9 Falköping Robert Dirksen, Sverige & Herman Seinhorst, Holland
SvVK int resultat
 

2007

28/4 Målilla Bo Forssberg, Sverige & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
19/5 Skavlöten Tea Toivanen, Finland & Eeva Salmela, Finland
 
SvVK nat resultat
27/5 Sjöbo Dr Arpad Asztalos, Tyskland & Manfred Bartnick, Tyskland
 
SvVK int resultat
9/6 Järvtjärn Ivar Kvale, Norge & Johnny Hedberg, Sverige
 
SvVK nat resultat
30/6 Boxholm Ingela Hägg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
9/7 Holmträsk Agneta Doverholt, Sverige & Robert Dirksen, Sverige
 
SvVK nat resultat
15/7 Söderhamn Marie Jarl, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
31/7 Stjärnhov Simon van Zanten, Holland & Ivar Kvale, Norge SvVK int resultat
23/9 Simlångsdalen Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
29/9 Sjöbo Ingela Hägg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
 

2006

30/4 Torup Per Nordahl, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
6/5 Bråviken Marie Jarl, Sverige & Ivar Kvale, Norge
 
SvVK nat resultat
21/5 Skavlöten Johnny Hedberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige
 
SvVK nat resultat
3/6 Flyinge Johnny Hedberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige
 
SvVK nat resultat
10/6 Alnö Bernd-Michael Rahms, Tyskland & Robert Dirksen, Sverige SvVK int resultat
11/7 Niemiholm Mr Luigi & Mrs Maria Teresa Fassio Durando
 
SvVK nat resultat
31/7 Stjärnhov - SvVK int resultat
1/8 Bullmark Mats Carlsson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
3/9 Söderhamn - SvVK nat resultat
16/9 Bröndome Paula Seppälä, Finland, Heikki Seppälä, Finland, Johnny Hedberg, Sverige  & Ingela Hägg, Sverige SvVK int resultat
24/9 Herrevadskloster Agneta Doverholt, Sverige & Michael Behrmann, Tyskland SvVK nat resultat
 

2005

16/4 Bröndome Johnny Hedberg, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
21/5 Täby Agneta Doverholt, Sverige & Pertti Päivärinta, Finland
 
SvVK nat resultat
4/6 Malmö Marie Jarl, Sverige & Ralf Löwe, Tyskland
 
SvVK int resultat
12/6 Sundsvall Mats Carlsson, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK int resultat
2/7 Bråviken Susanne Leifors, Sverige & Per Nordahl, Sverige
 
SvVK nat resultat
6/7 Holmträsk Peter Rönn, Finland & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
10/7 Alfta Charlotte Andersson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
2/8 Tammsvik Michael Behrmann, Tyskland & Charlotte Andersson, Sverige SvVK int resultat
14/8 Järvtjärn Marie Jarl, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
27/8 Flyinge Bo Forssberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
2/10 Målilla Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
 

2004

18/4 Dingle Bo Forssberg, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
1/5 Malmö Ivar Kvale, Norge & Robert Dirksen, Sverige
 
SvVK nat resultat
9/5 Täby Per Nordahl, Sverige & Apsa Helpi, Finland SvVK nat resultat
31/5 Bråviken Robert Dirksen, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK nat resultat
3/7 Norra Bredåker Marie Jarl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige
 
SvVK nat resultat
11/7 Alfta Per Nordahl, Sverige & Ivar Kvale, Norge SvVK nat resultat
26/7 Tammsvik Anne Karikumpu, Finland & Daniel Costas, Frankrike SvVK int resultat
15/8 Vännäs Charlotte Andersson, Sverige & Markku Mähönen, Finland SvVK nat resultat
18/9 Hjältevad Agneta Doverholt, Sverige & Janne Tuominen, Finland SvVK int resultat
25/9 Herrevadskloster Ingela Hägg, Sverige & Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
 

2003

21/4 Hjältevad Ivar Kvale, Norge & Ingela Hägg, Sverige SvVK nat resultat
27/4 Burlöv Per Nordahl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
31/5 Söderköping Agneta Doverholt, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
9/7 Bureå Susanne Leifors, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
28/7 Tammsvik Tobias Jösch, Tyskland & Susanne Leifors, Sverige SvVK int resultat
11/8 Alfta Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
17/8 Umeå Peter Rönn, Finland & Markku Mähönen, Finland SvVK nat resultat
30/8 Täby Ivar Kvale, Norge & Jonny Hedberg, Sverige SvVK nat resultat
21/9 Torup Charlotte Andersson, Sverige & Steinar Mattisen, Norge SvVK int resultat
 

2002

20/4 Hoknaböke Charlotte Andersson, Sverige & Marie Jarl, Sverige SvVK nat resultat
27/4 Förslöv Jürgen Saunus, Tyskland & Thorsten Bergerweiss, Tyskland SvVK nat resultat
8/6 Bråviken Jonny Hedberg, Sverige & Marie Jarl, Sverige SvVK nat resultat
29/6 Alfta Bo Forssberg, Sverige & Robert Dirksen, Sverige SvVK nat resultat
30/7 Tammsvik Per Nordahl, Sverige & Kalle Salovaara, Finland SvVK int resultat
11/8 Vännäs Per Nordahl, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
24/8 Ekerö Charlotte Andersson, Sverige & Bo Forssberg, Sverige SvVK nat resultat
21/9 Kungälv Robert Dirksen, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
5/10 Förslöv Jan Scotland, Tyskland & Michael Behrmann, Tyskland SvVK int resultat
 

2001

21/4 Hoknaböke Ingela Hägg, Sverige & Peter Rönn, Finland SvVK nat resultat
28/4 Förslöv Charlotte Andersson, Sverige & Agneta Doverholt, Sverige SvVK nat resultat
10/6 Stockholm Susanne Leifors, Sverige & Tiina Flyström, Finland SvVK nat resultat
11/7 Boden Agneta Doverholt, Sverige & Susanne Leifors, Sverige SvVK nat resultat
31/7 Tammsvik Ingela Hägg, Sverige & Tapio Helpi, Finland SvVK int resultat
19/8 Umeå Markku Mähönen, Finland & Peter Rönn, Finland SvVK nat resultat
25/8 Bråviken Charlotte Andersson, Sverige & Thomas Kühne, Schweiz SvVK nat resultat
22/9 Falköping Jari Hietala, Finland & Mats Carlsson, Sverige SvVK int resultat
 

2000

29/4 Filipstad Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
14/5 Bredäng Pia Jeppsson, Sverige & Birgitta Södergren, Sverige SvVK inoff resultat
27/5 Stockholm Ingela Hägg, Sverige & Mats Carlsson, Sverige SvVK nat resultat
12/6 Bredäng Cathrin Nilsson, Sverige SvVK inoff resultat
19/6 Falköping Markku Mähönen, Finland & Susanne Leifors, Sverige SvVK int resultat
1/8 Skokloster Pertti Päivärinta, Finland & Johnny Hedberg, Sverige SvVK int resultat
19/8 Umeå Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
27/8 Söderköping Ingela Hägg, Sverige & Tapio Helpi, Finland SvVK nat resultat
10/9 Uppsala Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
23/9 Hunnestad Mats Carlsson, Sverige & Charlotte Andersson, Sverige SvVK nat resultat
 

1999

9/5 - Pia Jeppsson, Sverige SvVK inoff resultat
6/6 - Pia Jeppsson, Sverige & Birgitta Södergren, Sverige SvVK inoff resultat
13/6 - Pia Jeppsson, Sverige & Cathrin Nilsson, Sverige SvVK inoff resultat
12/9 - Birgitta Södergren, Sverige & Taina Lechtonen SvSR inoff resultat
 

1998

28/6 - Mats Carlsson, Sverige & PG Pettersson SvVK nat resultat
16/8 - Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK nat resultat
6/9 - Johnny Hedberg, Sverige & Per Nordahl, Sverige SvVK ? resultat
 

1997

25/5 - - SvVK ? resultat
1/6 - - SvVK ? resultat
7/9 - - SvVK nat? resultat
27/9 - - SvVK nat? resultat