Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvSR Tånga Hed Inofficiell 9/9 2018
Domare Jaana Moisander, Finland
Antal deltagande hundar: valpar 5+2, 1+1, vuxna 36+35

BIS Ch Mala’s Amal Amir Arijan ibn Jato
BH 2 Ch Sundown Gossip and Champagne
BH 3 Ch Salgrey’s Dream Khan
BH 4 Ch Baklava’s Limited Edition
BIM Ch Badavie Qiara
BT 2 Ch Aziz Qitarah
BT 3 Ch Baklava’s Magic Edition
BT 4 Amiyat Exodeen

HANAR VALPKLASS 4-6 MÅNADER
1. Dhawati Al-Adin Sabiq HP [BIS BABYVALP]
2. Badavie Extra Spicy HP
3. Kashmanis Zohi Khan HP
4. Badavie De Soto HP
Badavie Domino Deluxe HP

VALPKLASS 6-9 MÅNADER
1. Dabkas Vanilla Ice HP [BIS VALP]

TIKAR VALPKLASS 4-6 MÅNADER
1. Kashmanis Zaquira Zahab HP [BIM BABYVALP]
2. Dhawati Amira Bint Rafiiqa HP

VALPKLASS 6-9 MÅNADER
1. Zarabis Sannah HP [BIM VALP]

HANAR JUNIORKLASS
1. Dahaqin Farees HP Klubbdiplom [BIS JUNIOR]

UNGHUNDSKLASS
1. Zadonas Deluca HP Klubbdiplom [BIS UNGHUND]
2. Zadonas Durandal HP

BRUKSKLASS
1. Husniya’s Almir-Al-Uday HP Klubbdiplom [BIM BRUKSHUND]
2. Sadaqa Lazeez Al Alwan HP
3. Dhawati Usaim Al Dirw
4. Mehr Angiz Shimal Nazir

ÖPPEN KLASS
1. Dahaqin Eshaan HP Klubbdiplom [BIS ÖPPEN]
2. Dabka’s Sky Light HP
3. Qirmizi Quinnton HP
4. Yashars Efraim HP

BRED BY KLASS
1. Mehr Angiz Leander Kapitän HP Klubbdiplom [BIM BRED BY]

CHAMPIONKLASS
1. Mala’s Amal Amir Arijan ibn Jato HP Klubbdiplom
2. Sundown Gossip and Champagne HP
3. Salgrey’s Dream Khan HP
4. Baklava’s Limited Edition HP

SENIORKLASS 8-10 år
1. Michaelkors HP Klubbdiplom [BIM SENIOR]
2. Yashars Djeridh Aakil HP

VETERANKLASS över 10 år
1. Dabka’s Italy HP Klubbdiplom [BIS VETERAN
2. Al Wathba Bahir Al Ridwan HP

TIKAR JUNIORKLASS
1. Red Hawk’s Fahima Fahmi HP Klubbdiplom [BIM JUNIOR]
2. Yalameh Radija Tahmina HP
3. Dahaqin Fozia HP

UNGHUNDSKLASS
1. Amiyat Exodeen HP Klubbdiplom [BIM UNGHUND]
2. Qirmizi Rivendelle HP
3. Zadonas Dahlia HP
4. Amiyat Essowyn HP

BRUKSKLASS
1. Dhawati Ujala Lamiah HP Klubbdiplom  [BIS BRUKSHUND]
2. Al Wathba Esther Fadheela HP

ÖPPENKLASS
1. Ta’zim Heela Hadeeqah HP Klubbdiplom [BIM ÖPPEN]
2. Mehr Angiz Littlemill Cascada HP
3. Kabeerah Bree HP
4. Kaberaah Belfalas

BRED BY KLASS
1. Dahaqin Bahiya Deanna HP Klubbdiplom [BIS BRED BY]
2. Al Wathba Faazila Obi El-Mas HP
3. Dhawati Naimah Shadan HP

CHAMPIONKLASS
1. Aziz Qitarah HP Klubbdiplom
2. Baklava’s Magic Edition HP
3. Mazraé Gangall Cala Anguila HP
4. Sadaqa Moonirah Lulu HP

SENIORKLASS 8-10 år
1. Badavie Qiara HP Klubbdiplom [BIS SENIOR]
2. Husniya Har Kala Rachi HP
3. Ta’zim Fairuhz Fellah HP
4. Baklava’s Veracruz HP

VETERANKLASS ÖVER 10 ÅR
1. Mazra’e Gangall Bruichladdish HP Klubbdiplom [BIM VETERAN]
2. Al Wathba Anoosheh Ahadda Khadebra HP
3. Seadis Elektra HP

BIS GENERATIONS KLASS (3st)
Seadis Elektra - Kabeerah Arwen - Kabeerah Bree

Bästa rörelser
Sundown Gossip And Champagne

Avelsgrupp
1 HP Qirmizi Ovation [BIS AVLESGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Baklava's [BIS UPPFÖDARGRUPP]

Parklass
Husniya’s Almir-Al-Uday & Zarabis Sannah [BIS PAR]