Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

Sammanställt av Marie Frisén. Vi reserverar oss för ev. felaktigheter.

 

HANAR

1.
Int Nord EE Fin US & Pl Ch FinV-05, WW-06, PlW-06 SV-06,-07 Amiyat Anakin
F. 020708 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
U. Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
Uppf. Eva Andersson, Sollentuna Äg. Eva Hagforsen, Uppsala
264 p
2.
S & N Ch Al Shên Qamar Al Dahaqin
F. 020228 E. Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin – U. S & N Ch Al Shên Abla Bint Qasida
Uppf. & Äg. Anette & Conny Ajanki, Vårgårda
239 p
3.
Int & Nord Ch NordV-06, Jahrhundertsieger -06 Wisdom´s Destiny Challenger
F. 010428 E. Am Ch Ranesaw Mondavi of Sintara, JC
U. Am Ch Wisdom´s Just Be Dazzled
Uppf. Carol Waymire, USA Äg. Nicklas Eriksson, Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Carol Waymire, USA
217 p
4.
Dahaqin Asiq Ajaban
F. 060601 E. S Ch El Ubaid´s Genesis – U. S LC Ch Baklava´s Tigris Min Dahaqin
Uppf. & Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
170 p
5.
JWW-06, PlJW-06, PlJ Ch Badavie Heat Of The Night
F. 051221 E. Zarand Djelal Ed Din Rumi – U. S & N Ch Badavie Uinen
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Leif-Åke Svärd, Mölnlycke
157 p
6.
S N & VDH Ch Badavie Umbar
Äg. Linn Olofsson, Umeå
139 p
7.
S Ch NordV-07 Shaamroc Silver Breeze
Äg. Gunilla & Bo Skoglund, Ramnäs
115 p
8.
S Ch Badavie El Emperador
Äg. Lollo Svärd, Mölnlycke
111 p
9.
Baklava´s Ushid
Äg. Linda & Magnus Arbliden, Hönö
110 p
10.
Nord Ch Volante´s Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
106 p
11.
Int Nord & DK Ch SV-04 Khalil´s Jaham
105 p
12.
Int Nord EE & Rus Ch Al Wathba Thamir Abdul Haqq
100 p
13.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon
96 p
14.
Nord Fin & Lv Ch Al Wathba Umm Lajj Ibn Sahib
91 p
15.
S Ch Galerita´s Banyan
83 p
16.
Int S & DK Ch Badavie Yambore
82 p
17.
Nord Ch Al Wathba Tamm Abdul Rafi
80 p
18.
S Ch El Ubaid´s Genesis
70 p
19.
Noor Inca Alfa Romeo Torpedo Gamal
68 p
20.
Nord Ch S LC Ch Khalil´s Liba Fu Lobie
66 p

 

TIKAR

1.
Nord Ch Qirmizi Hermione
F. 050616 E. Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH EuSg-05
Castlebay Enzo Ferrari – U. Int DK & S Ch NordV-04 BerlinSg -05 Qirmizi
Farah Keife Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
196 p
2.
Int Nord & DK Ch EuW-06 Amiyat Ants In The Pants
F. 020708 E. Int & Nord Ch NV-01, SV-02,-05 Badavie Silmarillon – U. Int & Nord Ch
KbhV-01 Badavie Minas Anor Uppf. Eva Andersson, Sollentuna
Äg. Else & Björn Schéele, Enköping
186 p
3.
Int Nord & Fin Ch KbhV-03, SV-03, NordV-03, FinV-04, VDH, EuSg-05, NV-07 Qirmizi Famenne
F. 011225 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch DKKV-02, 04 Badavie Seregon Camel
U. Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca ´s Zola Uppf. & Äg. Nicklas Eriksson
& Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
177 p
4.
S & Fin Ch NordV-07 Al Wathba Uruba Hadiya
F. 040517 E. Nord Ch Al Wathba Sahib Karam - U. C´est Esmera Hypnotica
Al Wathba Uppf. Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
Äg. Maria Majanen, Skellefteå
159 p
5.
Int & Nord Ch Khalil´s Li L Marrati
F. 020325 E. Int NL D VDH Fr & S Ch El Ubaid´s Djoser – U. S & N Ch Khalil´s
Gaziya Gabas Uppf. Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
Äg. Eeva Olkinuora, Skelleftehamn
158 p
6.
S Ch Badavie Zerinde
Äg. Kicki Lindqvist, Norrköping
157 p
7.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02 Badavie Pharaz
Äg. Marie Brandén, Karlstad
146 p
8.
Nord Ch SV-07 Badavie Diamonds Are Forever
Äg. Marie Brandén, Karlstad
140 p
9.
Int & Nord Ch KbHV-04 Dabka´s Cassandra
Äg. Liz-Marie Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
136 p
10.
NordJV-07 Dabka´s Happy
Äg. Liz-Marie Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
133 p
11.
Al Wathba Yemina Sadiqa
130 p
12.
S Ch Badavie Baby One More Time
128 p
13.
S & DK Ch Dabka´s Enya
127 p
14.
KbhV-07 Dabka´s Fay
121 p
15.
S & Fin Ch Dhawati Hinda Bint Rafiqa
118 p
16.
S Ch Badavie Estelle
114 p
17.
S Ch Baklava´s Tara Tayyibah
107 p
18.
Badavie Irresistible Girl
105 p
19.
Int Fin DK, DE & VDH Ch Canapus Ashiiqah Of Oazis
103 p
20.
S Ch Baklava´s Rifa Tamannin
102 p

 

AVELSHANAR

1.
Int & Nord Ch NV-01, SV-02, 05 Badavie Silmarillon
F. 000324 E. Am S &N Ch Wisdom´s Totally Awesome Atom – U. Int & Nord Ch
SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin Uppf. Maria Nordin, Sävar &
Marie Brandén, Karlstad Äg. Ulla Samuelsson, Uddevalla
880 p
2.
Int & Nord Ch Khalil´s Dahabi Dahaqin
F. 950117 E. Int & Nord Ch Khalil´s Sahir Ack Taz Eet Schariar – U. Int S & N Ch
Khalil´s Qaruba Uppf. Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden Äg.
Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
614 p
3.
Int Nord & DK Ch NordJV-03, NV-04, FinV-04, VDH, EuSg-05 Castlebay Enzo Ferrari
F. 021123 E. Am & Can Ch Gazella Equine Typhoon Two – U. Int & Am Ch
Wisdom´s Castlebey Savannah Uppf. Michael & Nancy Leising, USA
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp & Berit Larsson, Nossebro
435 p
4.
S Ch El Ubaid´s Genesis
F. 970403 E. S Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid – U. Int NL Pr Dts VDH Lux & DK Ch
El Ubaid´s Anastasia Uppf. Stephen Bruynder, Holland Äg. Elizabette Kallin Forssberg &
Bo Forssberg, Boden
321 p
5.
Nord Ch Arriyad Aazadam
F. 980423 E. Int S & DK Ch KbhV-96 Baklava´s Limelight – U. Int & Nord Ch
Arriyad Aareniat Uppf. & Äg. Ingrid & Peter Ydreborg, Genarp
278 p
6.
S Ch Red Hawk´s Harun Al Rashid
Äg. Karin Tullgren-Jönsson, Helsingborg
267 p
7.
Int & Nord Ch DK Klb Ch DKKV-02, -04 Badavie Seregon Camel
Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark
266 p
8.
Sedeki Lale Zar
Äg. Christer Edling, Sävar
249 p
9.
Int Fin EE Lv Ltu Ch LtuW-99, LvW-99, EstW-00 Aziz Jadugar
Äg. Veli-Pekka Laurila, Finland
230 p
10.
Int Fin DK S & EE Ch FinV-03 Kirman Laertes
Äg. Pirjo Puttonen, Finland
229 p
11.
Nord Ch Volante´s Bizzarini
Äg. Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
194 p
12.
S Ch El Cazzino Cajar
Äg. Karin Nordahl, Köpingebro
140 p
13.
Int Nord & Dk Ch SV-04 Khalils Jaham
Äg. Tommy Morin & Thomas Martinsson, Enskede
107 p

 

AVELSTIKAR

1.
Int & Nord Ch KbhV-01 Badavie Minas Anor
F. 950920 E. S Ch Baghdad Rubens – U. S Ch Badavie Hildorien
Uppf. Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Eva Andersson, Sollentuna
486 p
2.
C´est Esmera Hypnotica Al Wathba
F. 010210 E. S Ch Barakisch Jahtalab Letafat U. S Ch C´est Esmera Feline Noir
Uppf. Iréne Andersson, Flen Äg. Carina Pettersson, Bullmark & Ingela Hägg, Åsa
479 p
3.
Int & Nord Ch SV-97,-98,-99,-01 NordV-95,-99 Badavie Illuin
F. 931201 E. S & Fin Ch El Hamrah Jibal – U. S Ch Badavie Fantasi Uppf. Maria
Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad Äg. Charlotte Ståhl, Umeå
425 p
4.
Int DK & S Ch NordV-04, BerlinSg-05, KbhV-06 Qirmizi Farah Keife
F. 011225 E. Int & Nord Ch DK Klb Ch DKKV-02, 04 Badavie Seregon Camel
U. Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca ´s Zola Uppf. Nicklas Eriksson,
Grästorp Äg. Birgitte Horne Nielsen, Danmark
314 p
5.
S & N Ch Khalil´s Gaziya Gabas
F. 970213 E. S & Fin Ch Khalil´s Durani Daqiq – U. S Ch Khalil´s Changrila Uppf.
Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden Äg. Jessica Strömberg, Umeå
297 p
6.
S LC Ch Baklava´s Tigris Min
Äg. Agneta Doverholt & Roland Öh, Gunnilse
292 p
7.
Int & Nord Ch Badavie Rhovanion
Äg. Marie Brandén, Karlstad
283 p
8.
Al Wathba Suha Sadaqa
Äg. Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
260 p
9.
Int Nord & Fin Ch Badavie Galandriel
Äg. Marie Brandén, Karlstad
240 p
10.
Int Nord & Fin Ch KbhV-02 Qirmizi Casablanca
Äg. Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
239 p
11.
Int & Nord Ch KbhV-00 Volante´s Zola
229 p
12.
S Ch Badavie Zamirien
206 p
13.
Caravan Rafiiqa Bint Warda
197 p
14.
Int & Nord Ch NV-99, SV-02 Badavie Pharaz
196 p
15.
S Ch Khalil´s Jahara
168 p
16.
Int & Nord Ch NV-97, KbhV-98 Baklava´s Qala Mathly
151 p
17.
S Ch Galeritas Stellaria
126 p
18.
S & N Ch NV-94, SV-96 Al Shên Oya Al Dahab
89 p
19.
Int & Nord Ch NV-00 Hisilome´s Celine
81 p
20.
Int & Nord Ch Hisilome´s Avalon
57 p

 

UPPFÖDARE

1.
Badavie Maria Nordin, Sävar & Marie Brandén, Karlstad
739 p
2.
Al Wathba Ingela Hägg, Åsa & Carina Pettersson, Bullmark
560 p
3.
Dabka's Liz-Mari Seiholm Persson & Anders Persson, Skillingaryd
541 p
4.
Qirmizi Nicklas Eriksson & Ingunn Solberg Eriksson, Grästorp
534 p
5.
Khalils Elizabette Kallin-Forssberg & Bo Forssberg, Boden
440 p
6.
Baklava's Monica Nilsson, Hällingsjö
401 p
7.
Al-Shên Anette Ajanki, Vårgårda
377 p
8.
Shafaq Elisabeth & Guy Jacobsson, Östhammar
266 p
9.
Volante's Anne & Ola Edberg, Simlångsdalen
265 p
10.
Ibriz Jan & Conny Thellberg, Nacka
244 p
11.
Hisilome's Mary-Ann Axelsson, Filipstad
230 p
12.
Barakisch Elisabeth Andersson, Markaryd
198 p
13.
Abu Baqr Benita Svensson, Uppsala & Jill Byström, Tierp
158 p
14.
El Ubaid's Stephen Bruynder, Holland
127 p
15.
Aziz Stina Jalkanen, Finland
109 p