Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvSR Lövudden Officiell 25/7 2009
Domare Michael Williams, England (samtliga valpar, juniorer och unghundar)
Domare Linda Scanlon, USA (hanar: bruksklass, öppenklass, championklass, veteranklass)
Domare Helen Williams, England (tikar: bruksklass, öppenklass, championklass, veteranklass)

BIM CERT CHAMPIONAT Asarafi Nemo El Cazzino
BH-2 Al Wathba Bahram Al Nadir
BH-3 Asarafi Juan Jagannath
BH-4 Aziz Uzziah
BH-R Khalils Moniet El Nefous
BIS CERT CHAMPIONAT Hisilome's Halawa
BT-2 Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm
BT-3 Badavie Cedala
BT-4 Yashars Basmyra bint Qadaa
BT-R Khalils Turfa Scheherazade

Babyvalpklass hanar
1 HP Elamir Armani [BIS VALP]
2 HP Caravan Bariz Sheemara
3 Caravan Brins Khamsin ibn Bahiim
4 Ibriz Dhyrraq

Babyvalpklass tikar
1 Caravan Barizah Badiiah Bint Bahiim
2 Ibriz Dharefa

Valpklass hanar
1 HP Baklava's Velino
2 Matanah's Avchalom Kravi
3 Djelal Fabulous Lapis Lazuli

Valpklass tikar
1 HP Biscotti Baaz Bazaara El Cazzino [BIM VALP]
2 HP Matanah's Ayelet Bat Tsemah
3 HP Baklava's Veracruz
4 HP Baklava's Valletta
5 HP Djelal Desirable Diamond
OPL Djelal Beautiful Jade
OPL Red Hawk's Thalia Yaffit Bint Hanna

Juniorklass hanar
1-1 CK BH-2 Al Wathba Bahram Al Nadir [BIS JUNIOR]
1-2 CK Sharraque Byleist
1-3 HP Al Wathba Baari Al Malik
1-4 Dhawati Nadir Ibn Rashid
1-5 Abu Baqr's Harir Lake
2 Feisal's Ghaspar Ghalib

Unghundklass hanar
1-1 CK Lat'if Xafhir Al Asmaanii [BIM UNGHUND]
1-2 CK Iz'fahan Chinzano
1-3 CK Al-Shên Farih
1-4 HP Dyynien Idiz Imbus
1-5 HP Kirman Behram
1 Hisilome's Ivanhoe
1 Hisilome's Izaac
1 Ibriz Cahreraz
1 Khalils Waseem
1 Ma'a Zalek Mohkam Qahraman
1 Ma'a Zalek Mozakkar Letafat
1 Ritzas Safiy Al Din
1 Ritzas Siraj Al Din
1 Seadis Fontain Blue
1 Yashars Bahdjan Ibn Basir
1 Yashars Calazar Ibn Hareeq

Bruksklass hanar
1-1 CK Ritzas Rafiq [BIM BRUKSHUND]
1-2 CK Al A'lim Ismir Ben Malcolm
1-3 CK Al Wathba Umer Al Dirw [BIM SLÄTHÅR]
1-4 Caravan Yaz Yaman
1-5 Arriyad Qhayal
1 Shirin Roya Zaxire
2 Caravan Ustura Bahiim
2 Khalils Setareh
2 Kirman Wariman

Öppenklass hanar
1-1 CK BIM CERT CHAMPIONAT Asarafi Nemo El Cazzino
1-2 CK BH-R Khalils Moniet El Nefous
1-3 CK Khalils Obiajulu Ben Genesis
1-4 CK Ritzas Qawii
1-5 Al A'lim Hamal
1 Badavie Internal Flame
1 Baklava's Uqir
1 Barakisch Rahim Behzad
1 Cottonore Eclipse
1 Dhawati Hareeq Ghazal
1 Hisilome's Gawain
1 Khalils Tariq Shariar Ibn Jaham
1 Kirman Vasuman
1 Maymouna's Qaased Jatagan
1 Tazillah Iraiyavan
1 Xass Farah Cyrus
2 Abu Baqr's Fandoq Sarif
2 Aeolus' Lionhearted
2 Al Wathba Amin Al Fakhir
2 Al Wathba Ayman Ala' Peak
2 Asarafi Paiman Du-Rang
2 Aziz Yadawari
2 Dahaqin Adabi Atil
2 Dyanitos Lomion
2 Dyanitos Oberon
2 Hisilome's Hagil
2 Khalils Salah Al-Din Shariar
2 Kirman Wajih
2 Noor Inca Alfa Romeo Visconti
2 Ritzas Ruwayd
2 Seadis Colone
2 Seadis Eragon

Championklass hanar
1 CK BH-4 Aziz Uzziah
2 CK Shafaq Shadow Of Ozbourne
3 CK Dabka's Goliath
4 CK Shaamroc Silver Breeze
5 CK Hisilome's Emilio
OPL Aziz Cane Zadan
OPL Abu Baqr's Fazilat Zud
OPL Al A'lim Ha'zera'ati El Shafaq
OPL Al Wathba Thamir Abdul-Haqq
OPL Al Wathba Umm Lajj Ibn Sahib
OPL Amiyat Anakin
OPL Badavie Komander
OPL Badavie Konquestador
OPL Baklava's Thamose Halil
OPL Baklava's Ushid
OPL Courtborne Chara Mar Chardif
OPL El Ubaid's Indiana Jones
OPL El Ubaid's Genesis
OPL Hisilome's Hilton
OPL Tazillah Latif Farrukh
OPL Volante's Bizzarini

Veteranklass hanar
1 CK BH-3 Asarafi Juan Jagannath [BIS VETERAN]
2 CK Khalils Jaham [BIM PARTICOLOUR]
3 CK Hisilome's DiCaprio [BIS SENIOR]
4  HP Dyynien Flying Falcon
5 HP Shamali Fajr-Al-Nasr
OPL Edisova Baz-Jar

Juniorklass tikar
1-1 CK Badavie Marilla [BIM JUNIOR]
1-2 CK Dhawati Niilah Be Sheemara
1-3 HP Shafaq Titiyo El Gazell
1-4 HP Shafaq Tufva Thon Bint Waya
1-5 HP Kirman Cheyenne
1 Al-Shên Ghannaa
1 Amiyat Bastila Shan
1 Amiyat Beldorion
1 Courtborne Sinaxs Antilla
1 Dhawati Nadirah Zain
1 Dhawati Na'imah Shadan
1 Dhawati Nashira Bint Rafiiqa
1 Xass Farah Eurydike

Unghundklass tikar
1-1 CK BT-2 Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm [BIS UNGHUND, BIS PARTICOLOUR]
1-2 CK Djelal Get A Nice Tan In Oman
1-3 CK Khalils Wesper Wasimah
1-4 CK Volante's Ca'la Bionda
1-5 HP Dyynien Idiz Islarose
1 Dyynien Idiz Iara
1 Hisilome's Igraine
1 Ibriz Callaz
1 Ibriz Camilah
1 Ma'a Zalek Morvarid Pish Bordan
1 Ma'a Zalek Motavalled Zarrin
1 Ritzas Shamsin
1 Ritzas Sumayya
1 Seadis Florence Nightingale
1 Seadis Francesca
1 Volante's Chimaera
1 Yashars Caelyn Bint Sarafa
1 Yashars Cekeriya Nour

Bruksklass tikar
1-1 CK BIS CERT CHAMPIONAT Hisilome's Halawa [BIS BRUKSHUND]
1-2 CK Dhawati Haaza Al Waki
1-3 Al A'lim Ibis Bint Hamira
1-4 Xass Farah Daphne
1-5 Dabka's Francine
1 Aziz Baji
1 Kashmanis Vasilissa
1 Ritzas Rashida
1 Seadis Chilaila
1 Twisty Marsh Kajallah El Cazzino
1 Xass Farah Candy
2 Afking's Isis Al Caravan
2 Shafaq Shantie Seabreeze

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 Yashars Basmyra Bint Qadaa
1-2 CK BT-R Khalils Turfa Scheherazade
1-3 Shamali Gazila Gabwa Bint Elishama
1-4 Ritzas Pantra
1-5 Al A'lim Inaya Bint Hamira
1 Asarafi Nasima Al Amiir
1 Badavie Juanita La Luna
1 Badavie Let It Shine
1 Barakisch Qahve Asheq D'esmera
1 Barakisch Qeisi Aqel
1 Barakisch Rana Banu
1 Caravan Xanthia
1 Ibriz Aramiah
1 Ibriz Basilah
1 Khalils Razzika
1 Khalils Tabina
1 Khalils Thiana Cherazade Bint Lubah
1 Ma'a Zalek Mohal Va Zadan
1 Ma'a Zalek Mohtaram Avaz
1 Seadis Chakwaina
1 Seadis Elektra
1 Seadis Eowyn
1 Twisty Marsh Kajarah
1 Xass Farah Cleopatra
1 Zarand Elmirah
2 Al A'lim Hamira
2 Arriyad Qhantara
2 Asarafi Qwin El Cazzino
2 El-Adini Minoo
2 Kirman Velika
2 Kirman Vidya
KEP Arab Bahari's Bahya Beida

Championklass tikar
1 CK BT-3 Badavie Cedala
2 CK Badavie Zerinde
3 CK Barakisch Qabil Advie [BIS SLÄTHÅR, BIS RÖRELSER]
4 Khalils Shabnam Scheherazade
5 Dhawati Hinda Bint Rafiiqa
OPL Abu Baqr's Ghovara Hamise
OPL Badavie Estelle
OPL Badavie High Flying Victory
OPL Badavie Yoyful
OPL Canapus Ashiiqah of Oazis
OPL Khalils Li-L-Marrati
OPL Khalils L'irq Al Lulu
OPL Khalils Qalala Bint Li-L
OPL Khalils Qudiya L-Amru Scheherazade

Veteranklass tikar
1 CK Ritzas Natascha [BIM VETERAN]
2 HP Hisilome's Darcy [BIM SENIOR]
3 HP Aziz Qaside
4 HP Badavie Rhovanion
5 HP Dyynien Flying Fantasy
OPL Abu Baqr's Bamdad Bejad
OPL Acleopatra
OPL Badavie Pharaz
OPL Caravan Rafiiqa Bint Warda
OPL Hisilome's Dierna

Uppfödargrupp
1-1 HP Al A'lim [BIS UPPFÖDARGRUPP]
1-2 HP Hisilome's
1-3 HP Khalils
1-4 HP Ma'a Zalek
1-5 HP Seadis
1 HP Al Wathba
1 HP Asarafi
1 HP Barakisch
1 HP Dhawati
1 HP Ritzas
1 HP Xass Farah
1 HP Yashars

Avelsgrupp
1-1 HP Khalils Jaham [BIS AVELSGRUPP]
1-2 HP Ritzas Pantra
2 Dhawati Hinda Bint Rafiiqa
2 Ma'a Zalek Mohtaram Avaz
2 Shamali Fajr-Al-Nasr

BIS PAR
Khalils Moniet El Nefous &  Khalils L’irq Al Lulu

JUNIORHANDLING
BIS Yrla Byström & Abu Baqr's Fazilat Zud
2 Axel Jeppson & Xass Farah Cyrus
3 Emma Strömberg & El-Ubaid's Genesis
4 Agnes Ydreborg med ?

BARN MED HUND
BIS Tilde Byström & Dabka's Francine
Och på delad andraplats....
Lucas Byström & Abu Baqr's Durbin Dustar
Alex Wunsch & Dyanitos Lomion
Tuva Björkman & Caravan Rafiiqa Bint Warda
Olly Hansson med ?
Robin Wunsch & Dyanitos Oberon
Elsa Widström & Dhawati Hinda Bint Rafiiqa


BIS Hisilome's Halawa BIM Asarafi Nemo El Cazzino


BIS VALP Elamir Armani BIM VALP Biscotti Baaz Bazaara El Cazzino


BIS JUNIOR Al Wathba Bahram Al Nadir BIM JUNIOR Badavie Marilla


BIS UNGHUND Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm BIM UNGHUND Lat'if Xafhir Al Asmaanii


BIS BRUKSHUND Hisilome's Halawa BIM BRUKSHUND Ritzas Rafiq


BIS SENIOR Hisilome's DiCaprio BIM SENIOR Hisilome's Darcy


BIM VETERAN Ritzas Natascha BIS VETERAN Asarafi Juan Jagannath


BIS PARTICOLOUR Ma'a Zalek Meshki Sefid Najm BIM PARTICOLOUR Khalils Jaham


BIS AVELSGRUPP Khalils Jaham


BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Al A'lim


BIS SLÄTHÅR Barakisch Qabil Advie BIM SLÄTHÅR Al Wathba Umer Al Dirw


BIS PAR Khalils Moniet El Nefous &  Khalils L’irq Al Lulu


BIS RÖRELSER Barakisch Qabil Advie


BIS JUNIORHANDLER Yrla Byström & Abu Baqr's Fazilat Zud


BIS BARN MED HUND Tilde Byström & Dabka's Francine