Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Lövudden Officiell 26/7 2009
Domare Helen Williams, Michael Williams & Linda Scanlon


BIM Badavie Konquestador
BH-2 Hisilome's DiCaprio
BH-3 Tazillah Latif Farrukh
BH-4 Baklava's Ushid
BH-R CERT Al Wathba Bahram Al Nadir
BIR BIS-2 Barakisch Qabil Advie
BT-2 CERT Xass Farah Daphne
BT-3 Acleopatra
BT-4 Barakisch Qeisi Aqel
BT-R Badavie Marilla

Babyvalpklass hanar
1 HP ELAMIR ARMANI [BIR BIS-3 BABYVALP]
2 HP CARAVAN BARIZ SHEEMARA
3 IBRIZ DHYRRAQ
KEP CARAVAN BRINS KHAMSIN IBN BAHIIM

Babyvalpklass tikar
1 CARAVAN BARIZA BADIIAH BINT BAHIIM
2 IBRIZ DHAREFA
3 SHARWASSIM AKILAH BINT SHAITAAN

Valpklass hanar
1 HP BAKLAVA'S VELINO [BIR BIS-R VALP]
2 MATANAH'S AVCHALOM KRAVI
KEP MATANAH'S AVINOAM BEN ELEZER

Valpklass tikar
1 HP DJELAL BEAUTIFUL JADE [BIM VALP]
2 HP BAKLAVA'S VALLETTA
3 HP MATANAH'S AYELET BAT TSEMAH
4 BAKLAVA'S VERACRUZ
5 BISCOTTI BAAZ BAZARA EL CAZZINO
OPL RED HAWK'S TAHLIA YAFFIT BINT HANNA

Juniorklass hanar
1-1 CK BH-R CERT AL WATHBA BAHRAM AL NADIR [BIM JUNIOR]
1-2 DHAWATI NADIR IBN RASHID
1-3 AL WATHBA BAARI AL MALIK
1-4 SHARRAQUE BYLEIST
1-5 KHALILS YAZID
1 ABU BAQR'S HARIR LAKE
1 FEISAL'S GHASPAR GHALIB

Unghundsklass hanar
1-1 CK RITZAS SIRAJ AL DIN [BIR BIS-R UNGHUND]
1-2 CK MA'A ZALEK MOHKAM QAHRAMAN
1-3 HP LAT'IF XAFHIR AL ASMAANII
1-4 KIRMAN BESHIR
1-5 DYYNIEN IDIZ IMBUS
1 AL-SHÉN FARIH
1 HISILOME'S IVANHOE
1 IBRIZ CAHRERAZ
1 KHALILS WASEEM
1 KIRMAN BEHRAM
1 MA'A ZALEK MOZAKKAR LETAFAT
1 RITZAS SAFIY AL DIN   
1 YASHARS BAHDJAN IBN BASIR       
 
Bruksklass hanar
1-1 CK AL A'LIM ISMIR BEN MALCOLM
1-2 KIRMAN WARIMAN
1-3 AL WATHBA UMER AL DIRW
1-4 CARAVAN YAZ YAMAN
1-5 RITZAS RAFIQ
1 KHALILS SETAREH

Öppenklass hanar
1-1 CK AL WATHBA AYMAN ALA' PEAK
1-2 CK BADAVIE INTERNAL FLAME
1-3 CK TAZILLAH IRAIYAVAN
1-4 CK DYANITOS OBERON
1-5 CK SEADIS ERAGON   
1 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
1 AL WATHBA AMIN AL FAKHIR
1 AZIZ YADAWARI
1 BAKLAVA'S UQIR
1 CARAVAN USTURA BAHIIM
1 COTTONORE ECLIPSE
1 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1 DYANITOS LOMION
1 HISILOME'S GAWAIN
1 KHALILS OBIAJULU BEN GENESIS
1 KHALILS SALAH AL-DIN SHARIAR
1 KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM   
1 KIRMAN VASUMAN
1 KIRMAN WAJIH
1 MIN ARABI RAMIH ALI KHAN
1 NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI
1 RITZAS QAWII
1 RITZAS RUWAYD   
1 SEADIS COLONE
1 XASS FARAH CYRUS
2 MAYMOUNA'S QAASED JATAGAN
 
Championklass hanar
1 CK BIM BADAVIE KONQUESTADOR
2 CK BH-3 TAZILLAH LATIF FARRUKH
3 CK BH-4 BAKLAVA'S USHID
4 CK VOLANTE'S BIZZARINI
5 CK AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
OPL CK ASARAFI NEMO EL CAZZINO
OPL CK AZIZ CANE ZADAN
OPL CK SHAAMROC SILVER BREEZE
OPL CK SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE
OPL ABU BAQR'S FAZILAT ZUD
OPL AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
OPL AMIYAT ANAKIN
OPL AZIZ UZZIAH
OPL BADAVIE KOMANDER
OPL COURTBORNE CHARA MAR CHARDIF
OPL DABKA'S GOLIATH   
OPL EL-UBAID'S GENESIS
OPL EL UBAID'S INDIANA JONES
OPL HISILOME'S EMILIO
    
Veteranklass hanar
1 CK BH-2 HISILOME'S DICAPRIO [BIR BIS VETERAN]
2 CK KHALILS JAHAM
3 CK ASARAFI JUAN JAGANNATH
4 HP SHAMALI FAJR-AL-NASR   
5 HP DYYNIEN FLYING FALCON
OPL HP EDISOVA BAZ-JAR

Juniorklass tikar
1-1 CK BT-R BADAVIE MARILLA [BIR BIS JUNIOR]
1-2 CK DHAWATI NIILAH BE SHEEMARA
1-3 HP COURTBORNE SINAXS ANTILLA
1-4 DHAWATI NA'IMAH SHADAN   
1-5 XASS FARAH EURYDIKE
1 AL-SHÉN GHANNAA
1 AMIYAT BASTILA SHAN
1 KIRMAN CHEYENNE
1 SHAFAQ TITIYO EL GAZELL
1 SHAFAQ TUFVA THON BINT WAYA
1 YASHARS CAELYN BINT SARAFA
1 YASHARS CEKERIYA NOUR
2 DHAWATI NASHIRA BINT RAFIIQA
    
Unghundsklass tikar
1-1 CK VOLANTE'S CA'LA BIONDA [BIM UNGHUND]
1-2 CK VOLANTE'S CHIMAERA
1-3 CK MA'A ZALEK MESHKI SEFID NAJM
1-4 HP KHALILS WESPER WASIMAH
1-5 HP KHALILS WAHIDAH CHERAZADE BINT ZALA
1 HP IBRIZ CAMILAH
1 DYYNIEN IDIZ ISLAROSE
1 IBRIZ CALLAZ
1 MA'A ZALEK MORVARID PISH BORDAN   
1 MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
1 RITZAS SHAMSIN       
1 RITZAS SUMAYYA   
1 SEADIS FLORENCE NIGHTINGALE   
1 SEADIS FRANCESCA   
2 DYYNIEN IDIZ IARA
    
Bruksklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT XASS FARAH DAPHNE
1-2 CK KASHMANIS VASILISSA
1-3 CK SEADIS CHILAILA
1-4 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
1-5 RITZAS RASHIDA
1 AZIZ BAJI
1 BARAKISCH RANA BANU
1 DHAWATI HAAZA AL WAKI
2 AFKING'S ISIS AL CARVAN
2 AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA
2 DABKA'S FRANCINE
2 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE
2 XASS FARAH CANDY

Öppenklass tikar
1-1 CK SEADIS EOWYN
1-2 CK BT-4 BARAKISCH QEISI AQEL
1-3 CK YASHARS BASMYRA BINT QADAA
1-4 CK ASARAFI QWIN EL CAZZINO   
1-5 SEADIS CHAKWAINA
1 AL A'LIM HAMIRA
1 BADAVIE INVINCIBLE LADY
1 KHALILS RAZZIKA
1 KHALILS TABINA
1 KHALILS TURFA SCHEHERAZADE
1 KIRMAN VELIKA
1 MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ
2 AL A'LIM INAYA BINT HAMIRA
2 BADAVIE JUANITA LA LUNA
2 BADAVIE LUCKY ME       
2 KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH
2 KIRMAN VIDYA
2 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
2 RITZAS PANTRA
2 SEADIS ELEKTRA   
2 SHAMALI GAZILA GABWA BINT ELISHAMA
2 XASS FARAH CLEOPATRA
2 ZARAND ELMIRAH

Championklass tikar
1 CK BIR BARAKISCH QABIL ADVIE
2 CK BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
3 KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE
4 KHALILS L'IRQ AL LULU
5 ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
OPL BADAVIE CEDALA
OPL BADAVIE YOYFUL
OPL CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
OPL DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
OPL KHALILS LI-L-MARRATI
OPL KHALILS QALALA BINT LI-L
OPL KHALILS SHABNAM SCHEHERAZADE
 
Veteranklass tikar
1 CK BT-3 ACLEOPATRA
2 HP HISILOME'S DARCY
3 AZIZ QASIDE
4 DYYNIEN FLYING FANTASY
5 AL-DABARAN ZALA
OPL CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA

Avelsgrupp
1 HP KHALILS JAHAM [BIR BIS AVELSGRUPP]
1 HP EL-UBAID'S GENESIS

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Seadis [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIM Badavie Konquestador BIR Barakisch Qabil Advie


BIR BABYVALP Elamir Armani


BIR VALP Baklavas Velino BIM VALP Djelal Beautiful Jade


BIR UNGHUND Ritzas Siraj Al Din BIM UNGHUND Volante's Ca'la Bionda


BIS VETERAN Hisilomes Dicaprio, foto Illka Niemelä