Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Helsingborg Officiell 13/9 2009
Domare Renee Devaux, Schweiz


BIR BIS-4 Baklava's Ushid
BH-2 CERT CHAMPIONAT Baklava's Uqir
BH-3 Dahaqin Adabi Atil
BH-4 Dahaqin Asiq Ajaban
BH-R Badavie Konquestador
BIM CERT Badavie Hold Me Tight
BT-2 Dabka's Izzie
BT-3 Barakisch Rana Banu
BT-4 Seafarer Yalameh
BT-R Badavie Innocent Temptation
 
Valpklass tikar
1 HP BADAVIE OCEAN BREEZE [BIR BIS-4 VALP]

Valpklass hanar
1 HP BADAVIE ORIENTAL CURRY [BIM VALP]

Juniorklass hanar

1-1 CK BADAVIE MANAQUENTA [BIR BIS JUNIOR]
2 BAKLAVA'S VELINO
2 DJELAL MESMERIZING ZULTANITE   
 
Unghundsklass hanar
1-1 CK SEAFARER YAZD [BIR BIS-2 UNGHUND]
1-2 CK DABKA'S ITALY
1-3 HP SEAFARER QUM
1-4 HP MA'A ZALEK MOZAKKAR LETAFAT
1-5 HP KAN-YA-MA-KAN IBRAHIM       
1 DJELAL DRIVE A RACE IN DAKAR
1 EL-UBAID'S OTHELLO   
    
Bruksklass hanar
1-1 SADAQA KHARIF AL OUMR
1-2 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
1-3 SHIRIN ROYA ZAXIRE

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT BAKLAVA'S UQIR
1-2 CK BH-3 DAHAQIN ADABI ATIL
1-3 HEYDAR DE LUNDUKI
2 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER
2 EL-ADINI LATOOF

Championklass hanar
1 CK BIR BIS-4 BAKLAVA'S USHID
2 CK BH-4 DAHAQIN ASIQ AJABAN
3 CK BH-R BADAVIE KONQUESTADOR        
4 CK BADAVIE HEAT OF THE NIGHT   
       
Veteranklass hanar
1 CK RAHIMA'S BASIR YASHAR
2 HP SHIRIN ROYA DENJ-MASHUSH   
3 HP AL-SHÉN MUNIIR MUSTAQBAL

Juniorklass tikar
1-1 HP DJELAL PASSION RUBY [BIM JUNIOR]
1-2 HP DJELAL BEAUTIFUL JADE
 
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-2 DABKA'S IZZIE [BIM UNGHUND]
1-2 CK BT-4 SEAFARER YALAMEH
1-3 HP DABKA'S ISHANA
1-4 HP MA'A ZALEK MOVAFFAQ TAZI
1-5 SEAFARER ZAGEH
1 DJELAL GET A NICE TAN IN OMAN
1 IBRIZ CAMILAH
1 MA'A ZALEK MORVARID PISH BORDAN
1 SEAFARER KHAMSEH
1 SEAFARER SENNEH
2 ABU BAQR'S HAMBAZI
2 MA'A ZALEK MESHKI SEFID NAJM
2 MA'A ZALEK MOTAVALLED ZARRIN
2 YASHARS CAELYN BINT SARAFA

Bruksklass tikar
1-1 CK DHAWATI HADEEYA BINT WARDA [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 BARAKISCH QARIB AYAZ
2 DABKA'S FRANCINE
2 RITZAS RASHIDA
2 XASS FARAH DAPHNE

Öppenklass tikar
1-1 CK BIM CERT BADAVIE HOLD ME TIGHT
1-2 CK BT-3 BARAKISCH RANA BANU
1-3 DABKA'S HONEY
1-4 ASARAFI QWIN EL CAZZINO
1-5 IBRIZ BASILAH
1 CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1 MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ
2 KHALILS PILEAH BINT GAZIYA
2 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN

Championklass tikar
1 CK BT-R BADAVIE INNOCENT TEMPTATION
2 CK BADAVIE IRRESISTIBLE GIRL
3 CK BARAKISCH QABIL ADVIE
4 CK DAHAQIN AZUMA ASHANTII
5 BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
OPL BADAVIE BLACK MAGIC WOMAN
OPL DABKA'S HAPPY
OPL YASHARS BASMYRA BINT QADAA   
 
Veteranklass tikar
1 CK BADAVIE PHARAZ
2 CK BADAVIE RHOVANION
    
Avelsgrupp
1 HP SHIRIN ROYA HABIBI [BIR BIS-2 AVELSGRUPP]
1 HP MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Badavie [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR Baklava's Ushid BIM Badavie Hold Me Tight


BIM VALP Badavie Oriental Curry BIR VALP Badavie Ocean Breeze


BIR UNGHUND Seafarer Yazd BIM UNGHUND Dabka's Izzie


CERT Badavie Hold Me Tight


BIR BIS JUNIOR Badavie Manaquenta


BIR BIS-4 VALP Badavie Ocean Breeze