Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Skogås Officiell 18/10 2008
Domare: Gabriele Schöter, Tyskland
Vuxna 27+30 babyvalpar 4+6 valpar 6+5


BIR CERT CHAMPIONAT Dabka's Goliath
BH-2 Baklava's Ushid
BH-3 Al A'lim Ihmz Ben Malcolm
BH-4 Al Wathba Ayman Ala' Peak
BH-R Al A'lim Ha'zera'ati El Shafaq
BIM Anjal Sahara Halima
BT-2 CERT Kashmanis Vasilissa
BT-3 Abu Baqr's Ghovara Hamise
BT-4 Acleopatra
BT-R Al A'lim Ibis Bint Hamira


Babyvalpklass hanar
1 HP ABU BAQR'S HARIR LAKE [BIM BABYVALP]
2 HP XASS FARAH ESHAN IBN RASUL
3 ABU BAQR'S HAZZ HAMLE
4 DABKA'S JAMAL AL-DIN LAMGOURGHINI

Babyvalpklass tikar
1 HP SHAFAQ THON I THON BINT PASCAL [BIR BIS-R BABYVALP]
2 HP SHAFAQ TUFVA THON BINT WAYA
3 HP XASS FARAH EURYDIKE
4 DABKA'S JASMINE
5 SHAFAQ TITIYO EL GAZELL
OPL SHAFAQ TWIST IN SAFHARI

Valpklass hanar
1 HP KHALILS WASEEM [BIR BIS-3 VALP]
2 HP HISILOME'S I AM ICEMAN MED CRANSTAL
3 HP HISILOME'S IVANHOE
4 IBRIZ CAHRERAZ
5 AL-SHÉN FARIH
OPL DABKA'S ITALY

Valpklass tikar
1 HP IBRIZ CALLAS [BIM VALP]
2 HP KHALILS UMNIYAH
3 HP IBRIZ CABAJIE
4 HP HISILOME'S IGRAINE
5 DABKA'S IZZIE

Juniorklass hanar
1-1 CK LAT'IF XAFHIR AL ASMAANII [BIR BIS-2 JUNIOR]
1-2 CK DYYNIEN IDIZ IMBUS
1-3 HP FORS BRUNN'S KAKI PERSIMON
1-4 HP HYRKANYA FINROD                  
    
Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-4 AL WATHBA AYMAN ALA' PEAK [BIR BIS-4 UNGHUND]
1-2 CK IBRIZ BAARIQ
1-3 KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM   
1-4 AL A'LIM ISMIR BEN MALCOLM

Bruksklass hanar
1-1 CK BH-3 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM                  
1-2 CK CARAVAN YAZ YAMAN
1-3 AL WATHBA UMER AL DIRW
1-4 SHIRIN ROYA ZAXIRE

Öppenklass hanar
1-1 CK BIR CERT CHAMPIONAT DABKA'S GOLIATH
1-2 CK DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1-3 CK BAKLAVA'S UQIR
1-4 CK IBRIZ ARRKADASH ARRQI    
1-5 DAHAQIN ADABI ATIL
1 DABKA'S GIZMO                  
1 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
2 IBRIZ ZHANTHOS

Championklass hanar
1 CK BH-2 BAKLAVA'S USHID   
2 CK BH-R AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
3 CK SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE
4 HISILOME'S DICAPRIO
5 ABU BAQR'S FAZILAT ZUD    
    
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-R AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA [BIM UNGHUND]
1-2 CK BADAVIE LUCKY ME     
1-3 HP AL WATHBA AREEBAH AL ZAFIRAH
1-4 KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH   

Bruksklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT KASHMANIS VASILISSA
1-2 CK HISILOME'S HALAWA
1-3 DABKA'S HEAVEN
2 XASS FARAH CLEOPATRA

Öppenklass tikar
1-1 CK SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE
1-2 CK DABKA'S FRANCINE
1-3 CK AL A'LIM HAMIRA
1-4 BADAVIE JUANITA LA LUNA
1-5 DABKA'S HAPPY   
1 DAHAQIN AZUMA ASHANTII
1 AL KHABARA DARRAH
1 IBRIZ ARAMIAH   
2 BADAVIE INVINCIBLE LADY     
2 DAR EL HINDIYAS AMINA

Championklass tikar
1 CK BIM ANJAL SAHARA HALIMA
2 CK BT-3 ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
3 CK BADAVIE ESTELLE
4 DABKA'S FAY
5 BADAVIE IRRESISTIBLE GIRL   
OPL BADAVIE YOYFUL     
                   
Veteranklass tikar
1 CK BT-4 ACLEOPATRA [BIR BIS-2 VETERAN]
2 CK SHAFAQ MYSTIQUE MENUETTE
3 HP IBRIZ UWAYYHA                  
4 HP SHAFAQ MAGNIFIK MADAME

Uppfödagrupp
1 HP Kennel Al A'lim [BIR BIS-4 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM


BIM & BIR VALP Foto Elisabeth Jacobsson


BIR & BIM VALP


BIM & BIR UNGHUND


BIS-4 uppfödargrupp Foto Åsa Högberg