Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Bosjökloster Officiell 24/5 2008
Domare Annette Haferl, Schweiz


BIR BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
BH-2 CERT DAHAQIN ASIQ AJABAN
BH-3 BAKLAVA'S USHID
BH-4 VOLANTE'S BATTISTA
BH-R NOOR INCA ALFA ROMEO TORPEDO GAMAL
BIM CERT BADAVIE HOLD ME TIGHT
BT-2 BARAKISCH QABIL ADVIE
BT-3 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
BT-4 DAHAQIN AZUMA ASHANTII
BT-R DABKA'S FAY

Valpklass hanar
1 HP DYYNIEN IDIZ IMBUS [BIR BIS-3 VALP]

Valpklass tikar
1 HP QIRMIZI JEZEBEL [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 HP SEADIS ERAGON [BIM JUNIOR]

Juniorklass tikar
1-1 CK YASHARS BASMYRA BINT QADAA [BIR BIS-3 JUNIOR]
1-2 HP IBRIZ BASILAH
1-3 HP IBRIZ BASMAH
1-4 HP KHALILS TARA SCHEHERAZADE

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT DAHAQIN ASIQ AJABAN [BIR BIS-4 UNGHUND]
1-2 CK BADAVIE KONQUESTADOR
1-3 CK HEYDAR DE LUNDUKI
1-4 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
2 SEADIS DUSTIN HOFFMAN   
2 BARAKISCH RAKHSHAN BEHRAD     
2 ARRIYAD QHAYAL                  
2 DABKA'S GIZMO
2 DAHAQIN AWWALAN ANAN                  
    
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-4 DAHAQIN AZUMA ASHANTII [BIM UNGHUND]
1-2 CK BARAKISCH ROYA BOLOUR
1-3 CK BARAKISCH RANA BANU
1-4 DABKA'S HAPPY   
1-5 EL-ADINI MINOO
1 DABKA'S HONEY     
1 ARRIYAD QHYRIA    
1 BADAVIE I AM JUST A DIVA    
1 DABKA'S GAZIRA                  

Bruksklass hanar
1-1 DHAWATI HAREEQ GHAZAL [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 ASARAFI NEMO EL CAZZINO

Bruksklass tikar
1-1 CK MA'A ZALEK MOJAHHAZ ZAN [BIM BRUKSHUND]
1-2 SHIRIN ROYA HAQIQI
1-3 SHEEMARA'S CADIDJAH AL SHAMA

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-3 BAKLAVA'S USHID
1-2 CK BH-R NOOR INCA ALFA ROMEO TORPEDO GAMAL
1-3 CK BAKLAVA'S UQIR
1-4 CK AL-SHÉN IMLAAQ
1-5 CK EL-ADINI LATOOF
1 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER
1 AL WATHBA UMER AL DIRW
1 SHIRIN ROYA HEKMAT
2 YASHARS APOLLO    
2 ABU BAQR'S GHADANFER GAGAHI
2 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF

Öppenklass tikar
1-1 CK CERT BIM BADAVIE HOLD ME TIGHT                  
1-2 CK BT-2 BARAKISCH QABIL ADVIE
1-3 CK ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
1-4 ARRIYAD MOBAZRA
1-5 DHAWATI HADEEYA BINT WARDA
1 DABKA'S EMIRA
1 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
1 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1 SHAFAQ NOELLE NOOR
2 SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
2 HISILOME'S DARJEELING

Championklass hanar
1 CK BIR BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
2 CK BH-4 VOLANTE'S BATTISTA         
3 HISILOME'S DICAPRIO

Championklass tikar
1 CK BT-3 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
2 CK BT-R DABKA'S FAY
3 CK ACLEOPATRA
4 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA

Veteranklass hanar
1 CK RAHIMA'S BASIR YASHAR [BIR BIS-2 VETERAN]
2 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Barakisch [BIR BIS-3 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto Lollo Svärd


BIS BRUKSHUND Foto Lollo Svärd


UPPFÖDARGRUPP