Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Tångahed Officiell 14/6 2008
Domare Patricia Cruz, USA & Roberto Posa


BIM AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
BH-2 BADAVIE SILMARILLON
BH-3 CERT CHAMPIONAT DAHAQIN ASIQ AJABAN
BH-4 RUMI OF BARAMATI
BH-R SHIRAZ CALIFORNIA DREAMIN'
BIR BIS-4 CERT DABKA'S HAPPY
BT-2 DABKA'S FAY
BT-3 BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
BT-4 BADAVIE HOLD ME TIGHT
BT-R QIRMIZI ILLEANA

Valpklass tikar
1 HP SEADIS FRANCESCA [BIR BIS-R VALP]

Juniorklass tikar
1-1 CK SEADIS ESMERALDA [BIR BIS-3 JUNIOR]
1-2 CK KHALILS TARA SCHEHERAZADE
1-3 CK AZIZ CHAMEH
2 IBRIZ BASILAH

Unghundsklass hanar
1-1 CK DYANITOS NOM [BIM UNGHUND]
1-2 CK BH-4 RUMI OF BARAMATI
1-3 CK BADAVIE KOMANDER
1-4 HP BADAVIE KONQUESTADOR
2 AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
KEP SEADIS DUSTIN HOFFMAN
      
Unghundsklass tikar
1-1 CK BIR BIS-4 CERT DABKA'S HAPPY [BIR BIS-3 UNGHUND]
1-2 CK AL A'LIM INAYA BINT HAMIRA
1-3 HP BADAVIE IRRESISTIBLE GIRL
1-4 HP DABKA'S HONEY
2 RITZAS RASHIDA                  
2 BARAKISCH ROYA BOLOUR

Bruksklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT CHAMPIONAT DAHAQIN ASIQ AJABAN [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK AL-SHÉN ILAAHII IBN MALAKI
1-3 CK NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI
1-4 AL WATHBA UMER AL DIRW
2 HISILOME'S FEZZAN
2 MAYMOUNA'S IBN EL ASLAN

Bruksklass tikar
1-1 CK BT-3 BADAVIE HIGH FLYING VICTORY [BIM BRUKSHUND]
1-2 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1-3 CK SEADIS CHILAILA
1-4 CK TAZILLAH KAZHIREH     
2 CARAVAN WATHAARAH   

Öppenklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S USHID
1-2 CK DIOSKURY NABIL AL KHALIL
1-3 CK RED HAWK'S YAZDEZAD MAJID
1-4 CK BARAKISCH QUSH AKBAR
1-5 CK BAKLAVA'S UQIR
1 DABKA'S GIZMO   
1 SEADIS COLONE
1 DABKA'S GOLIATH           
1 EL-ADINI LATOOF      
1 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER
1 DAHAQIN ADABI ATIL   
1 IZANIA ANTONIUS
1 SHIRIN ROYA HEKMAT
2 DAHAQIN ADJAN AZOTI
2 AL-SHÉN IMLAAQ   
2 HISILOME'S GALAHAD
2 HISILOME'S GARANHIR
2 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
2 KHALILS MASREE SCHARIAR
                  
Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 BADAVIE HOLD ME TIGHT
1-2 CK DAHAQIN ABIHA ANIN   
1-3 CK KHALILS PILEAH BINT GAZIYA
1-4 CK BT-R QIRMIZI ILLEANA
1-5 CK KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE
1 EL-ADINI MINOO
1 DABKA'S EMIRA
1 BADAVIE DON'T TURN AROUND
1 SHAAMROC SHALIMAR
1 BADAVIE ZAHORA
1 IZANIA ABIGAIL
1 BADAMI OF BARAMATI
1 BADAVIE CHANTIE
1 SHIRIN ROYA HOMAYUNI
1 DERVISCH MOVE LIKE A DIVA
1 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE
2 SEADIS CHIWANI
2 AL-SHÉN INAAJAH
2 DAHAQIN AZUMA ASHANTII

Championklass hanar
1 CK BIM AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
2 CK BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
3 CK BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
4 CK BH-R SHIRAZ CALIFORNIA DREAMIN'
5 CK SHAAMROC SILVER TOUCH   
OPL AMIYAT ANAKIN
OPL EL-UBAID'S GENESIS
      
Championklass tikar
1 CK BADAVIE UINEN
2 CK BT-2 DABKA'S FAY   
3 CK BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH
4 CK QIRMIZI HERMIONE
5 CK QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS
OPL QIRMIZI HENINNE
OPL KHALILS LABABA
OPL KHALILS LIBACH FU LIBIE SCHERAZADE
OPL DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
OPL QIRMIZI FAMENNE

Veteranklass hanar
1 CK BH-2 BADAVIE SILMARILLON [BIR BIS VETERAN]
2 CK QIRMIZI EQUATOR
3 HP SHIRIN ROYA DENJ-MASHUSH
4 BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
5 AL-SHÉN MUNIIR MUSTAQBAL

Veteranklass tikar
1 CK BADAVIE PHARAZ [BIM VETERAN]
2 CK AL WATHBA SUHA SADAQA

Avelsgrupp
1 HP BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN [BIR BIS-2 AVELSGRUPP]
1 HP BADAVIE SILMARILLON   
1 HP KHALILS LABABA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Badavie [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM


BIS-3 UNGHUND


BIS BRUKSHUND


BIS VETERAN


BIS-2 UPPFÖDARGRUPP


BIS-3