Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Lövudden Officiell 13/7 2008
Domare Lotta Brun, Karin Hedberg & Saija Juutilainen


BIR CERT CHAMPIONAT Al Khabara Babbar
BH-2 Volante's Bizzarini
BH-3 Aziz Qadim
BH-4 Khaireddin Tiilai Ja'afari
BH-R Aziz Yavar
BIM Acleopatra
BT-2 CERT CHAMPIONAT Usayma-Ghada Al Firdous
BT-3 Hirondelle De Lunduki
BT-4 Kirman Vidya
BT-R Aziz Mavaddat

Babyvalpklass tikar
1 HP IBRIZ CAMILAH [BIR BIS-R BABYVALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK BH-4 KHAIREDDIN TIILAI JA'AFARI [BIR BIS-R JUNIOR]
1-2 CK AZIZ DAYEMAN
1-3 CK AL WATHBA AYMAN ALA' PEAK
1-4 HP QIRMIZI JERICHO
1-5 BISCOTTI RAZALI NADEEM
1 YASHARS BAHDJAN IBN BASIR
1 SEADIS ERAGON
1 BISCOTTI RAZALI NADIR
1 KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM   
1 AL WATHBA AMIN AL FAKHIR     
                  
Unghundsklass hanar
1-1 CK AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM [BIM UNGHUND]
1-2 CK AL A'LIM ISMIR BEN MALCOLM
1-3 CK ARRIYAD QHAYAL
1-4 HP BADAVIE KOMANDER
1-5 HP BADAVIE KONQUESTADOR
1 KHALILS SETAREH         
1 AL-SHÉN RAADIN AL RAFIIQ
1 BARAKISCH RAKHSHAN BEHRAD   
1 RITZAS RUWAYD                  
    
Bruksklass hanar
1-1 CK BIR CERT CHAMPIONAT AL KHABARA BABBAR
1-2 CK HISILOME'S FEZZAN
1-3 HISILOME'S FONZIE
1-4 SHIRIN ROYA ZAXIRE
1-5 AL WATHBA UMER AL DIRW
2 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-R AZIZ YAVAR
1-2 CK BAKLAVA'S UQIR
1-3 CK ASARAFI NEMO EL CAZZINO
1-4 CK KIRMAN VASUMAN
1-5 CK RITZAS QAWII
1 CK KHALILS MONIET EL NEFOUS
1 CK IBRIZ XADANG
1 CK BAIJAN-LATIF AL FIRDOUS    
1 CK HISILOME'S HILTON
1 MAYMOUNA'S QAASED JATAGAN
1 DABKA'S GOLIATH   
1 HEYDAR DE LUNDUKI     
1 ANSO AV ALL SIGHTHOUNDS
1 DIOSKURY NABIL AL KHALIL
1 AL WATHBA YA'LA YA'LLA
1 BAKLAVA'S UMBASHI
1 KIRMAN WAJIH
1 IBRIZ ZHANTHOS
1 QIRMIZI HIDALGO
1 MAYMOUNA'S IBN EL ASLAN
1 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1 HISILOME'S GORIAS
2 SHAFAQ QA-ANDANTE GESHED
2 COURTBORNE CHARA MAR CHARDIF
2 EL HAMRAH BEKER BASMAH
2 EL HAMRAH BIRAK BATAL
2 ASTERIX AV ALL SIGHTHOUNDS

Championklass hanar
1 CK BH-2 VOLANTE'S BIZZARINI
2 CK BH-3 AZIZ QADIM
3 CK AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
4 CK SHAAMROC SILVER BREEZE
5 CK SHIRAZ CALIFORNIA DREAMIN'
OPL CK HISILOME'S DICAPRIO
OPL CK AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
OPL CK DAHAQIN ASIQ AJABAN     
OPL BAKLAVA'S USHID                  
OPL SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE
OPL AMIYAT ARGENTE
OPL AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
OPL EL-UBAID'S GENESIS    
                  
Veteranklass hanar
1 CK KHALILS JAHAM [BIR BIS VETERAN]
2 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
3 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
4 HP SHAFAQ MOZARTS MELODIE
    
Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE LET IT SHINE
1-2 CK RUWEIS ALWATHBA SAHIBIHAH
1-3 CK KHALILS TURFA SCHEHERAZADE
1-4 HP YASHARS BASMYRA BINT QADAA                  
1-5 HP BADAVIE LUCKY ME
1 HP SEADIS EOWYN
1 ASARAFI QWIN EL CAZZINO                  
1 AZIZ CHANDA    
1 SEADIS ELEKTRA   
1 SEADIS ESMERALDA                  
1 KHALILS TARA SCHEHERAZADE
1 KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH                  
1 AL WATHBA AREEBAH AL ZAFIRAH                  

Unghundsklass tikar
1-1 CK BARAKISCH RANA BANU [BIR UNGHUND]
1-2 CK BADAVIE INVINCIBLE LADY
1-3 CK BADAVIE ILLUSION OF MY DREAMS
1-4 CK SEADIS DEANNA MILLIGAN LAGUNA
1-5 HP RITZAS RASHIDA
1 ARRIYAD QHYRIA
1 KIRMAN ZARMINA
1 BADAVIE JUANITA LA LUNA
1 BARAKISCH ROYA BOLOUR
1 IBRIZ BASMAH                  
1 KHALILS SHADI AZ IZANIA   
                  
Bruksklass tikar
1-1 CK EL-ADINI LAINAH
1-2 CK CARAVAN WATHAARAH
1-3 CK DHAWATI HAAZA AL WAKI
1-4 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1-5 CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA
1 SEADIS CHILAILA
1 SHEEMARA'S CADIDJAH AL SHAMA
1 HISILOME'S FRIDA KAHLO
1 SHIRIN ROYA HAQIQI

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT CHAMPIONAT USAYMA-GHADA AL FIRDOUS
1-2 CK BT-3 HIRONDELLE DE LUNDUKI
1-3 CK BT-4 KIRMAN VIDYA
1-4 CK DAHAQIN AZUMA ASHANTII   
1-5 CK BARAKISCH QABIL ADVIE
1 CK YASHARS ANIIARA EL KHAIREDDIN
1 CK RITZAS PANTRA
1 CK KEHAILAN LADY GALADRIEL
1 EL-ADINI MARYAM     
1 SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
1 CARAVAN YAZ YAMINAH
1 CARAVAN YAZ YASIRAH
1 CARAVAN ZARIEFA
1 BADAVIE HERE COMES THE SUN
1 BADAVIE HERE WE GO AGAIN
1 EL HAMRAH YMAN-YMAN
1 ARAB BAHARI'S BAHYA BEIDA
1 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE
1 AL WATHBA YEMINA SADIQA
1 ARRIYAD MOBAZRA
1 ABU BAQR'S DELROBA
1 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
1 OMEN YAFFA TO ELSTO-KHARIZ
1 ANGEL PHOEBE AV ALL SIGHTHOUNDS
1 SHAFAQ NOELLE NOOR
2 IZANIA ABIGAIL    
2 SEADIS CHAKWAINA
2 CARAVAN YAZ YILDIZ
2 AL A'LIM HAMIRA
2 SHAAMROC SHALIMAR
2 AKIRA AV ALL SIGHTHOUNDS
2 DABKA'S EMIRA
                  
Championklass tikar
1 CK BIM ACLEOPATRA
2 CK AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
3 CK DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
4 CK KHALILS L'IRQ AL LULU
5 CK BADAVIE FOR YOUR EYES ONLY
OPL CK KHALILS LI-L-MARRATI
OPL CK KHALILS QALALA BINT LI-L                  
OPL CK KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE
OPL BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH               
OPL KHALILS LABABA
OPL KHALILS KIBRIYA     
OPL AL WATHBA URUBA HADIYA
OPL SHAFAQ NICOLE EFFATÉ   
     
Veteranklass tikar
1 CK BT-R AZIZ MAVADDAT
2 CK BADAVIE RHOVANION
4 CK BARAKISCH NARM XUBI DE LUNDUKI
3 CK SHAFAQ LIHNA LA WAYA
5 CK SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA
OPL HP EL HAMRAH RANIA                  
OPL HP RITZAS NATASCHA
OPL HP BAKLAVA'S RIFA TAMANNIN   
OPL HP SHAFAQ MAGNIFIK MADAME

Avelsgrupp
1 HP KHALILS JAHAM [BIR BIS-2 AVELSGRUPP]
1 HP KHALILS LABABA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Al Wathba [BIR UPPFÖDARGRUPP]


BIM & BIR


BABYVALP


BIS-R JUNIOR


BIS VETERAN


BIS-2 AVELSGRUPP


UPPFÖDARGRUPP