Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Officiell, Mariefred 29/7 2007
Domare Jeanna Jaques, Carolyn Potts & Jan-Luis Grünheild


BIR BIS-3 Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-2 CERT Hisilome's Fezzan
BH-3 Amiyat Anakin
BH-4 Dahaqin Asiq Ajaban
BH-R Asarafi Juan Jagannath
BIM Badavie Zerinde
BT-2 CERT Ma'a Zalek Masarrat Az Izania
BT-3 Barakisch Narm Xubi De Lunduki
BT-4 Shafaq Shantie Seabreeze
BT-R Khalils Intifada Bint Yasm

Babyvalpklass hanar
1 HP KHALILS SALAH AL DIN SHARIAR [BIM BABYVALP]

Babyvalp tikar
1 HP IBRIZ BAHEERA [BIR BABYVALP]

Valpklass hanar
1 HP AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM [BIR BIS-R VALP]

Valpklass tikar
1 HP KHALILS RANA [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK BH-4 DAHAQIN ASIQ AJABAN [BIR JUNIOR]
1-2 HP DAHAQIN ADABI ATIL
1-3 HP DYANITOS NOM
1-4 BARAKISCH RAKHSHAN BEHRAD
1-5 DABKA'S GOLIATH
1 SADAQA KHARIF AL OUMR
1 CARAVAN YAZ YAMAN
2 IBRIZ ARRKADASH ARRQI
2 HEYDAR DE LUNDUKI
2 DERVISCH KING OF THE MOUNTAIN

Juniorklass tikar          
1-1 CK DAHAQIN AZUMA ASHANTII [BIM JUNIOR]
1-2 CK BADAVIE I AM JUST A DIVA
1-3 CK DABKA'S HEAVEN
1-4 CK DABKA'S HAPPY
1-5 CK BADAVIE IRRESISTIBLE GIRL
1 DABKA'S HONEY
1 BARAKISCH ROYA BOLOUR           
1 HIRONDELLE DE LUNDUKI      
1 CARAVAN YAZ YASIRAH
1 BADAVIE JUANITA LA LUNA                  
1 BADAVIE ILLUSION OF MY DREAMS
1 BADAVIE INVINCIBLE LADY                  
1 SADAQA KIFAYA BINT FASQIYA
1 CARAVAN YAZ YILDIZ     

Unghundsklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S USHID [BIR BIS-3 UNGHUND]
1-2 HP BAKLAVA'S UQIR
1-3 HP KHALILS QADRA I-IMKAN SCHARIAR                  
1-4 HP SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE
1-5 HP TAZILLAH LATIF FARRUKH
2 SHIRIN ROYA ZAXIRE                  
2 RITZAS QAWII
2 MAYMOUNA'S QAASED JATAGAN
2 AL WATHBA YA'LA YA'LLA

Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-4 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE [BIM UNGHUND]
1-2 CK IZANIA ABIGAIL
1-3 HP KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE
1-4 HP DABKA'S FAY
1-5 HP BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
1 BAKLAVA'S USHUAIA
1 AL WATHBA YEMINA SADIQA
2 KHALILS QALALA BINT LI-L     
2 BADAVIE HERE WE GO AGAIN
2 QIRMIZI ILLEANA    
2 WALLABY'S YOLANDA AS-SIRA
KEP BAKLAVA'S UNS HARIR   
    
Bruksklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT HISILOME'S FEZZAN
1-2 ZARABIS MALCOLM
1-3 VAPOURS JEDI QUI-GON
2 NOOR INCA ALFA ROMEO VISCONTI
2 CARAVAN USTURA BAHIIM
2 YAZID SETHAR
2 AL WATHBA UMER AL DIRW
2 AZIZ SARDAR
2 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR

Bruksklass tikar
1-1 CK CARAVAN UMNIYAH
1-2 CK EL-ADINI LAINAH
1-3 DHAWATI HAAZA AL WAKI
1-4 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1-5 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
1 BADAVIE CHANTIE
1 VAPOURS INCA INDIANA
1 SHIRIN ROYA HABIBI
2 DAR EL HINDIYAS AMIRA
2 XASS FARAH CANDY
2 AL-YASAMIN ADIBA
2 WALLABY'S SAHR AS-SIRA

Öppenklass hanar
1-1 CK EL UBAID'S IBN ARROWAC
1-2 ABU BAQR'S GHADANFER GAGAHI
1-3 KIRMAN WARIMAN
1-4 IBRIZ ZHANTHOS
1-5 DADAELIS NILE OF TAZILLAH
1 HISILOME'S GALAHAD
1 KHALILS OBIAJULU BEN GENESIS
1 ASARAFI NEMO EL CAZZINO
1 VOLANTE'S BIARRITZ
1 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1 AZIZ YAVAR
2 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
2 EL-ADINI LATOOF         
2 IBRIZ ZABARJAD
2 KHALILS PAN IBN GENESIS   
2 AZIZ XALIFE
2 KIRMAN VASUMAN
2 HISILOME'S EMILIO
2 TASIA EMINENCE
2 MIN ARABI RAMIH ALI KHAN                  
2 CATONAM LITE MYFIRE
2 AL A'LIM HAMAL
2 SHAMALI GAZIR MIGWAR IBN RAMMAH
2 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER
2 SHAMALI FAJR-AL-NASR
2 COURTBORNE CHARA MAR CHARDIF
2 TADJ MAHAL ELAMISMAEL
2 AZIZ YADAWARI
2 BARAKISCH QUSH AKBAR
2 KIRMAN WAJIH

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
1-2 CK IBRIZ ZAHREMA
1-3 CK ABU BAQR'S DELROBA
1-4 CK AL-SHÉN SHADIJAH BINT NAJMAH
1-5 CK AZIZ XANOM
1 QIRMIZI HENINNE   
1 BADAVIE FOR YOUR EYES ONLY         
1 ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE   
1 KIRMAN VELIKA
1 ABU HAKIM ISMAT
1 HISILOME'S ELLA JUANITA
1 KIRMAN RIBAH
1 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
1 SHAMALI GAZILA GABWA BINT ELISHAMA
1 SHAAMROC SHALIMAR
1 AZIZ UMA
1 PARI-WAS INANNA AL QASSAMEH
1 RITZAS PANTRA
1 VAPOURS INCA BRIGHTSTAR
1 IBRIZ YPHEHRIA
1 SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
1 AL WATHBA UMAYMAH KALILA
1 CARAVAN WATHAARAH
1 SHAFAQ MAGNIFIK MADAME
1 XASS FARAH CLEOPATRA
1 AZIZ VALLAHE
1 KEHAILAN LADY GALADRIEL
2 MIN ARABI RAWIYAH ROYA
2 AL A'LIM HAMIRA

Championklass hanar
1-1 CK BIR BIS-3 AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK BH-3 AMIYAT ANAKIN
1-3 TAZILLAH RAJAAH AL-RUBIN
1-4 COURTBORNE CHARA MAR CHEIDON
1-5 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1 SHAAMROC SILVER BREEZE     
1 VOLANTE'S BATTISTA                  
1 VOLANTE'S BIZZARINI
1 AL-SHÉN SIHR ABJAD
1 AMIYAT ARGENTE
1 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB    
1 EL-UBAID'S GENESIS
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
1 AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
1 KHALILS LIBA FU LOBIE
1 AZIZ SHADMAN
1 AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
1 BADAVIE YAMBORE
1 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
1 HISILOME'S DICAPRIO

Championklass tikar
1-1 CK BIM BADAVIE ZERINDE
1-2 CK BT-3 BARAKISCH NARM XUBI DE LUNDUKI
1-3 CK DABKA'S ENYA                  
1-4 CK QIRMIZI FAMENNE
1-5 CK KHALILS LI-L-MARRATI
1 BADAVIE BABY ONE MORE TIME     
1 AMIYAT ANTILLES
1 BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH                  
1 CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS                  
1 KHALILS L'IRQ AL LULU         
1 AL WATHBA URUBA HADIYA
1 BADAVIE YOYFUL
1 SHAMALI FASQIYA SADAQA         
1 BADAVIE UINEN    

Veteranklass hanar
1-1 CK BH-R ASARAFI JUAN JAGANNATH [BIR VETERAN]
1-2 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
1-3 HP KHALILS JAHAM

Veteranklass tikar
1-1 CK BT-R KHALILS INTIFADA BINT YASM [BIM VETERAN]
1-2 CK RITZAS NATASCHA                  
1-3 HP BAKLAVA'S RIFA TAMANNIN   
1-4 HP ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD
1-5 HP BADAVIE PHARAZ
1 IBRIZ UWAYYHA   
1 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA

Avelsgrupp
1 HP KIRMAN LAERTES [BIR BIS-3 AVELSGRUPP]
1 HP EL-UBAID'S GENESIS                  
1 HP KHALILS JAHAM

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Khalil [BIR BIS-3 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Marie Frisén


BIR & BIM BABYVALP Foto: Linda Johansson


BIR & BIM VALP Foto: Linda Johansson


BIR & BIM UNGHUND Foto: Linda Johansson