Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Enköping Officiell 14/10 2007
Domare Stephen O'Brien


BIR BIS-2 Amiyat Anakin
BH-2 Badavie El Emperador
BH-3 CERT Khalils Obiajulu Ben Genesis
BH-4 Badavie Heat Of The Night
BH-R Ibriz Xadang
BIM CERT CHAMPIONAT Badavie Estelle
BT-2 Dabka's Fay
BT-3 Dabka's Cassandra
BT-4 Dabka's Happy
BT-R Hisilome's Halawa

Babyvalpklass hanar
1 HP KHALILS TARIQ SHARIAR IBN JAHAM [BIR VALP]

Babyvalpklass tikar
1 HP KHALILS THIANA CHERAZADE BINT LUBAH [BIM VALP]

Valpklass hanar
1 HP AL-SHÉN RAADIN AL RAFIIQ [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP IBRIZ BAHEERA [BIR BIS-3 VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK AL A'LIM ISMIR BEN MALCOLM [BIM JUNIOR]
1-2 HP AL A'LIM IHMZ BEN MALCOLM
1-3 DYANITOS NOM
1-4 RITZAS RUWAYD
2 BADAVIE JUST LIKE A DESERT WIND

Unghundsklass hanar
1-1 CK HISILOME'S HILTON [BIM UNGHUND]
1-2 CK BH-4 BADAVIE HEAT OF THE NIGHT
1-3 HP BAKLAVA'S UQIR
1-4 HP BAKLAVA'S USHID
1-5 DABKA'S GOLIATH                  
1 IZANIA AMBROSE                  
1 SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE                  
     
Bruksklass hanar
1-1 HISILOME'S FEZZAN

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT KHALILS OBIAJULU BEN GENESIS
1-2 CK BH-R IBRIZ XADANG
1-3 HISILOME'S GAMANRAD
1-4 AL-SHÉN IMLAAQ     
1-5 HISILOME'S GALAHAD
1 IBRIZ ZHANTHOS
2 DHAWATI HAREEQ GHAZAL    
     
Championklass hanar
1-1 CK BIR BIS-2 AMIYAT ANAKIN
1-2 CK BH-2 BADAVIE EL EMPERADOR    
1-3 CK SHAAMROC SILVER BREEZE   
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB [BIR BIS-3 VETERAN]
1-2 CK KHALILS JAHAM                  
          
Juniorklass tikar
1-1 CK BT-4 DABKA'S HAPPY [BIR BIS JUNIOR]
1-2 HP BADAVIE JUANITA LA LUNA
1-3 HP BADAVIE ILLUSION OF MY DREAMS
2 AL A'LIM IBIS BINT HAMIRA    
                  
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-R HISILOME'S HALAWA [BIR UNGHUND]
1-2 HP BADAVIE HEAVEN IS A PLACE ON EARTH         
1-3 DERVISCH MOVE LIKE A DIVA
2 SHAFAQ SHANTIE SEABREEZE     
      
Bruksklass tikar
1-1 CK SHEEMARA'S CADIDJAH AL SHAMA
1-2 CK CARAVAN UMNIYAH

Öppenklass tikar
1-1 CK BIM CERT BADAVIE ESTELLE
1-2 CK BT-2 DABKA'S FAY    
1-3 DABKA'S EMIRA
1-4 IBRIZ YPHEHRIA
1-5 ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
1 AL A'LIM HAMIRA
1 SHEEMARA'S CHAZADE AL SHAMS
1 SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
1 RITZAS PANTRA
2 IBRIZ ZAHREMA
                  
Championklass tikar
1-1 CK BT-3 DABKA'S CASSANDRA
1-2 CK BADAVIE ZERINDE
1-3 ACLEOPATRA
1-4 BADAVIE YOYFUL
1-5 BADAVIE DIAMONDS ARE FOREVER
1 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA     
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BADAVIE PHARAZ [BIM VETERAN]
1-2 CK SHAFAQ LIHNA LA WAYA
1-3 HP RITZAS NATASCHA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dabka's [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Lollo Svärd


BIS JUNIOR Foto: Lollo Svärd


BIR & BIM UNGHUND


UPPFÖDARGRUPP Foto Lollo Svärd