Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Officiell, Tångahed 17/6 2006
Domare Ray Barter


BIM Castlebay Enzo Ferrari
BH-2 CERT Badavie El Emperador
BH-3 Dabka's Chaspar
BH-4 Baklava's Ramz Ragib
BH-R Badavie Erasmo
BIR BIS Qirmizi Famenne
BT-2 CERT Qirmizi Hermione
BT-3 Qirmizi Heninne
BT-4 Dabka's Cassandra
BT-R Shaamroc Shalimar

Valpklass hanar
1 HP YASHARS ANJOU [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP DABKA'S FAY [BIR BIS VALP]

Juniorklass hanar
1-1 ABU BAQR'S GHAALIB MA-MUR [BIM JUNIOR]
2 AL-SHÉN IMLAAQ
2 EL-ADINI LATOOF

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT BADAVIE EL EMPERADOR [BIM UNGHUND]
1-2 CK BH-R BADAVIE ERASMO
1-3 BARAKISCH QUSH AKBAR
1-4 HISILOME'S GALAHAD                  
      
Bruksklass hanar
1-1 CK HISILOME'S FEZZAN [BIR BIS-2 BRUKSHUND]

Öppenklass hanar
1-1 CK VOLANTE'S BATTISTA
1-2 CK ABU BAQR'S EZAM FAROX
1-3 CK KHALILS KASIB IBN AMJAD AL-SHÊN
1-4 DHAWATI HARRAT IBN RASHID
1-5 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
2 SHAAMROC SILVER TOUCH                  
2 BADAVIE DAYDREAM BELIEVER     
2 DHAWATI HAREEQ GHAZAL    
2 QIRMIZI GLOBAL ENVOY   
2 SHIRIN ROYA HEKMAT   
2 VAPOURS JEDI OBI-WAN
2 BARAKISCH NIRAN XORSHID
2 ABU BAQR'S EZAM EFFENDI
                  
Championklass hanar
1-1 CK BIM CASTLEBAY ENZO FERRARI
1-2 CK BH-3 DABKA'S CHASPAR
1-3 CK BADAVIE SILMARILLON
1-4 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-5 CK AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
1 CK BADAVIE BALLROOM BLITZ                  
1 QIRMIZI FERRIDAY
1 SEADIS AGHA KHAN

Veteranklass hanar
1-1 CK BH-4 BAKLAVA'S RAMZ RAGIB [BIR VETERAN]
1-2 CK PHILANDER    
1-3 RAHIMA'S BASIR YASHAR

Juniorklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT QIRMIZI HERMIONE [BIR JUNIOR]
1-2 CK BT-3 QIRMIZI HENINNE
1-3 CK QIRMIZI HAMIMAH
1-4 CK BADAVIE FOR YOUR EYES ONLY
2 AL-SHÉN INAAJAH

Unghundsklass tikar
1-1 CK DABKA'S ENYA [BIR BIS-3 UNGHUND]
1-2 CK DABKA'S EMIRA                  
1-3 BARAKISCH QABIL ADVIE
2 AL KHABARA DARRAH         
      
Bruksklass tikar
1-1 CK XASS FARAH DAPHNE
1-2 ARRIYAD MOBAZRA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-R SHAAMROC SHALIMAR
1-2 CK SHAAMROC SNOWFLAKE    
1-3 BADAVIE CHANTIE
1-4 SEADIS AL QAHIRA
1-5 BADAVIE X'CLUSIVE

Championklass tikar
1-1 CK BIR BIS QIRMIZI FAMENNE
1-2 CK BT-4 DABKA'S CASSANDRA
1-3 CK QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS                  
1-4 CK BADAVIE BLACK MAGIC WOMAN                  
1-5 CK AL-SHÉN QADAA BINT ABLA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Qirmizi [BIR UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Catharina Englund


VALP Foto: Lollo Svärd


BIS VALP Foto: Dabka's


UNGHUND Foto: Lollo Svärd


BIS-3 UNGHUND Foto: Dabka's