Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Officiell, Mariefred 30/7 2006
Domare Zola Rawson & Lesley Brabyn


BIM CERT Shaamroc Silver Breeze
BH-2 Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-3 Volante's Bizzarini
BH-4 Badavie Silmarillon
BH-R Khalils Jaham
BIR BIS-2 Canapus Ashiiqah Of Oazis
BT-2 CERT Ritzas Natascha
BT-3 Al-Shén Qadaa Bint Abla
BT-4 Kehailan Lady Galadriel
BT-R Dabka's Emira

Babyvalpklass hanar
1 HP KHALILS QUDIYA L-AMRU SCHEHERAZADE [BIR BIS-4 BABYVALP]
2 QIRMIZI ILLEANA
3 KHALILS QALALA BINT LI-L

Valpklass tikar
1 HP BADAVIE HERE WE GO AGAIN [BIM VALP]
2 BADAVIE HERE COMES THE SUN
3 BADAVIE HIGH FLYING VICTORY
4 BAKLAVA'S USHIAIA

Juniorklass hanar
1-1 CK AL-SHÉN IMLAAQ [BIR JUNIOR]
1-2 HP SHAFAQ SHADOW OF OZBOURNE
1-3 DIOSKURY NABIL AL KHALIL
1-4 AL-DABARAN YAMAN
1-5 YASHARS ANJOU
1 BADAVIE GALAD                  
    
Unghundsklass hanar
1-1 CK COURTBORNE CHARA MAR CHARDIF [BIM UNGHUND]
1-2 HP KHALILS PAN IBN GENESIS
1-3 HP BADAVIE EL EMPERADOR
1-4 AZIZ YADAWARI
1-5 KIRMAN VASUMAN
1 CATONAMN LITE MYFIRE
1 ABU BAQR'S GHAALIB MA-MUR
1 COURTBORNE CHARA MAR CHEIDON
2 ABU BAQR'S GHADANFER GAGAHI
2 QHARAOLUS AL QUDS EMELI
2 AL KHABARA DAHOAK
                  
Bruksklass hanar
1-1 CK AZIZ SARDAR
1-2 CK AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
1-3 ZARABIS MALCOLM
1-4 HISILOME'S FEZZAN
1-5 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR
2 CARAVAN USTURA BAHIIM
2 XASS FARAH DIYA AL DIN

Öppenklass hanar
1-1 CK BIM CERT SHAAMROC SILVER BREEZE
1-2 CK DHAWATI HARRAT IBN RASHID
1-3 CK WISDOM'S DESTINY CHALLENGER
1-4 AZIZ UZZIAH
1-5 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
1 EL HAMRAH WAHID
1 TASIA EMINENCE
1 MIN ARABI RAMIH ALI KHAN
1 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
1 AL WATHBA UMER AL DIRW
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
2 QIRMIZI GLOBAL ENVOY
2 HISILOME'S EMILIO
2 KEHAILAN TOM BOMBADIL
2 AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
2 EL UBAID'S IBN ARROWAC
2 ABU BAQR'S EZAM FAROX
      
Championklass hanar
1-1 CK BH-2 AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK BH-3 VOLANTE'S BIZZARINI
1-3 CK BH-4 BADAVIE SILMARILLON
1-4 CK BH-R KHALILS JAHAM
1-5 CK BADAVIE YAMBORE
1 EL-UBAID'S GENESIS
1 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1 AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
1 DABKA'S CHESS MUSTIKKA                  
1 AMIYAT ANAKIN
1 AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
1 BAKLAVA'S THAMOSE HALIL
1 AMIYAT ARGENTE
1 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR   
1 HISILOME'S DICAPRIO                  
     
Veteranklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB [BIM VETERAN]
1-2 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
1-3 HP QIRMIZI CARTAGO
1-4 HP ASARAFI JUAN JAGANNATH
1-5 HP SHAAMROC ROYAL GHOST
1 HISILOME'S CHAESAR

Juniorklass tikar
1-1 CK DABKA'S FAME [BIM JUNIOR]
1-2 HP BADAVIE FOR YOUR EYES ONLY
1-3 HP DABKA'S FAY
1-4 HP QIRMIZI HENINNE
1-5 HP YASHARS AIIDA   
1 BADAVIE GETIRSA
1 DAR EL HINDIYAS AMIRA
KEP RITZAS QIIMAH                  
    
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-R DABKA'S EMIRA [BIR BIS-4 UNGHUND]
1-2 HP DABKA'S ENYA
1-3 HP KIRMAN VIDYA
1-4 HP ABU BAQR'S GHOVARA HAMISE
1-5 HP KIRMAN VELIKA
1 EL HAMRAH ZAFARAAN ZAHRA
1 AL KHABARA DARRAH                  
    
Bruksklass tikar
1-1 CK XASS FARAH CLEOPATRA
1-2 XASS FARAH CANDY
1-3 AZIZ QASIDE
1-4 WALLABY'S SAHR AS-SIRA

Öppenklass tikar
1-1 CK ABU BAQR'S DELROBA
1-2 CK BT-4 KEHAILAN LADY GALADRIEL
1-3 XASS FARAH DAPHNE
1-4 KEHAILAN LADY MELIAN
1-5 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
1 SHAAMROC SHALIMAR
1 ASARAFI NUJAIMA STELLA
1 SHAAMROC SNOWFLAKE
1 AL KHABARA BATHSHEBA
1 SHIRIN ROYA HAQIQI
1 GARAMIYAS GHANNOUJ
1 DAR EL HINDIYAS JALIYA AL GARAMIYA
1 SHAMALI GAZILA GABWA BINT ELISHAMA
1 BADAVIE DIZZY MISS LIZZY
1 PARI-WAS INANNA AL QASSAMEH
1 MIN ARABI PETITE ANGEL
1 KEHAILAN LADY SILMARIEN
1 DHAWATI HAAZA AL WAKI
1 ABEYDOU VOM PULSERDAMM
1 RITZAS PANTRA
1 AL WATHBA UMAYMAH KALILA
1 HISILOME'S ELLA JUANITA
1 KHALILS KAFIYA BINT DAKILA
1 SHAMALI FARISA-AL-USTURA
1 SHADRI BINTI
1 BADAVIE X'CLUSIVE

Championklass tikar
1-1 CK BIR BIS-2 CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1-2 CK KHALILS L'IRQ AL LULU
1-3 CK BT-3 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-4 VOLANTE'S BARCHETTA
1-5 BADAVIE YOYFUL
1 QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS                  
1 AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA
1 KHALILS LIBACH FU LIBIE SCHERAZADE
1 DABKA'S CASSANDRA
1 KHALILS KIBRIYA
1 AZIZ SHALIL
1 ACLEOPATRA
1 AMIYAT ANTILLES
1 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA
1 BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH
1 KHALILS LI-L-MARRATI   
1 QIRMIZI FAMENNE
1 BADAVIE UINEN   
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT RITZAS NATASCHA [BIR BIS VETERAN]
1-2 HP ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD
1-3 HP AZIZ MAVADDAT
1-4 HP ABU BAQR'S BA MAZEH
1-5 HP BADAVIE PELORI
1 SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA   
1 SHAFAQ LIHNA LA WAYA     
1 BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN   
1 AL-SHÉN AMBER KAHALA
1 KHALILS FADILA   
1 BADAVIE MINAS ANOR

Avelsgrupp
1 HP KIRMAN LAERTES [BIR AVELSGRUPP]
1 HP BADAVIE SILMARILLON   
1 HP MIN ARABI MOHI KHAN   
1 HP CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Khalils [BIR UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Lollo Svärd