Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Sjuntorp Officiell 13/11 2005
Domare Meike De Haney


BIM Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-2 Qirmizi Cartago
BH-3 CERT Volante's Battista
BH-4 Volante's Bizzarini
BH-R Al-Shén Naar El Shaitaan
BIR BIS-R Badavie Uinen
BT-2 Al-Shén Qadaa Bint Abla
BT-3 Badavie Pharaz
BT-4 CERT CHAMPIONAT Al-Shén Saarijah Az Izania
BT-R Badavie X'clusive

Valpklass tikar
1 HP QIRMIZI HAMIMAH [BIR BIS-R VALP]

Juniorklass hanar
1-1 HP BADAVIE EL EMPERADOR [BIM JUNIOR]
1-2 HISILOME'S GALAMH
1-3 HISILOME'S GAMANRAD     
2 BARAKISCH QUSH AKBAR

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT VOLANTE'S BATTISTA [BIR BIS-4 UNGHUND]
1-2 CK BH-4 VOLANTE'S BIZZARINI
1-3 CK VAPOURS JEDI OBI-WAN
1-4 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
2 GARAMIYAS GHAWI
2 HISILOME'S FEZZAN
    
Bruksklass hanar
1-1 CK ABU BAQR'S FAZILAT ZUD [BIM BRUKSHUND]

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-R AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN     
2 KHALILS KASIB IBN AMJAD AL-SHÊN
2 BADAVIE VALACAR

Championklass hanar
1-1 CK BIM AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK AMIYAT ANAKIN
1-3 CK QIRMIZI FERRIDAY
1-4 CK BADAVIE SILMARILLON
1-5 CK HISILOME'S DICAPRIO
1 CK BADAVIE BALLROOM BLITZ
1 CK BAKLAVA'S THAMOSE HALIL   
1 CK BADAVIE YAMBORE                  
     
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-2 QIRMIZI CARTAGO [BIM VETERAN]
1-2 HP BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
1-3 HP BADAVIE QUENTA SILMARILLION
1-4 CK RAHIMA'S BASIR YASHAR
1-5 HP BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1 PHILANDER
1 NORTH DANES ORIENTAL FARID                  
    
Juniorklass tikar
1-1 CK DABKA'S EMIRA [BIR BIS-4 JUNIOR]
2 QHARAOLUS ANI HELOO SAHEERA
2 AL KHABARA DARRAH         
     
Unghundsklass tikar
1-1 CK VOLANTE'S BARCHETTA [BIM UNGHUND]
1-2 XASS FARAH DAPHNE
1-3 HISILOME'S FRIDA KAHLO
2 SHAAMROC SHALIMAR     
2 SHAAMROC SNOWFLAKE
2 BADAVIE DON'T TURN AROUND                  

Bruksklass tikar
1-1 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN [BIR BIS-2 BRUKSHUND]
1-2 HISILOME'S DILBA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 CERT CHAMPIONAT AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA
1-2 CK BT-R BADAVIE X'CLUSIVE
1-3 CK EL-UBAID'S GUINNEVERE
1-4 CK AL-SHÉN SHADIJAH BINT NAJMAH
1-5 CK BADAVIE ZAHORA
1 HISILOME'S DARJEELING
1 GIZELLA DE LUNDUKI
1 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA                  
2 AL WATHBA THARA' ALMIRA
3 AL-SHÉN NAU'IJAH AL DERVISCH
                  
Championklass tikar
1-1 CK BIR BIS-R BADAVIE UINEN
1-2 CK BT-2 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-3 BADAVIE PHARAZ [BIR BIS-4 VETERAN]
1-2 CK AL-SHÉN AMBER KAHALA
1-3 HISILOME'S AVALON

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Al-Shên [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM


BIR & BIM JUNIOR Foto: Lollo Svärd


BIR & BIM UNGHUND


BIR & BIM BRUKSHUND Foto: Lollo Svärd


BIR & BIM VETERAN Foto: Lollo Svärd


BIS-4 UNGHUND Foto: Lollo Svärd


BIS-4 VETERAN Foto: Lollo Svärd


BIS-R Foto: Lollo Svärd


BIS UPPFÖDARGRUPP