Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Helsingborg Officiell 11/9 2005
Domare Maurice Hermel


BIR Badavie Yambore
BH-2 Badavie Umbar
BH-3 CERT CHAMPIONAT Abu Baqr's Fazilat Zud
BH-4 Feisal's Xerad Darya Salar
BH-R Amiyat Anakin
BIM Badavie Uinen
BT-2 CERT Arriyad Mobazra
BT-3 Ma'a Zalek Moannas Va Ziba
BT-4 Volante's Barchetta
BT-R Dabka's Donna

Valpklass tikar
1 HP DABKA'S EMIRA [BIR BIS-4 VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK BADAVIE ERASMO [BIM JUNIOR]
    
Unghundsklass hanar
1-1 CK VOLANTE'S BATTISTA [BIR BIS-2 UNGHUND]
1-2 CK VOLANTE'S BIZZARINI
1-3 HP ASARAFI NEMO EL CAZZINO
1-4 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR
2 DHAWATI HARRAT IBN RASHID
2 IBRIZ ZHANTHOS   
    
Bruksklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT CHAMPIONAT ABU BAQR'S FAZILAT ZUD [BIM BRUKSHUND]
     
Öppenklass hanar
1-1 CK BH-4 FEISAL'S XERAD DARYA SALAR
1-2 CK DABKA'S CHERION     
1-3 MA'A ZALEK MA VARA OT-TABIYAT
2 BARAKISCH MEHRZAD WADD

Championklass hanar
1-1 CK BIR BADAVIE YAMBORE
1-2 CK BH-2 BADAVIE UMBAR
1-3 CK BH-R AMIYAT ANAKIN
1-4 CK BADAVIE SEREGON CAMEL
1-5 BADAVIE SANDIMAN
1 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
                  
Veteranklass hanar
1-1 HP BAKLAVA'S RAMZ RAGIB [BIM VETERAN]                
1-2 IBRIZ UMBASCHI
    
Juniorklass tikar
1-1 HP BADAVIE ESTANCIA [BIR JUNIOR]

Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-4 VOLANTE'S BARCHETTA [BIM UNGHUND]    
1-2 CK BT-R DABKA'S DONNA
1-3 CK DHAWATI HADEEYA BINT WARDA
1-4 HP SHIRIN ROYA HABIBI
2 BADAVIE CHANTIE                  
2 SHIRIN ROYA HENDI   
2 AL-SHÉN NAU'IJAH AL DERVISCH

Bruksklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT ARRIYAD MOBAZRA [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 SHAFAQ NOELLE NOOR

Öppenklass tikar
1-1 CK FEISAL'S ZAFRA
1-2 CK MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
1-3 CK MA'A ZALEK MOJAHHAZ ZAN
1-4 CK DABKA'S ANNISAH
1-5 CK FEISAL'S ZE'CIR
1 HISILOME'S ELLA JUANITA         
1 IBRIZ YPHEHRIA
1 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1 MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ

Championklass tikar
1-1 CK BIM BADAVIE UINEN
1-2 CK BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH
1-3 BAKLAVA'S THURRAYYA
1-4 IBRIZ YASCHANA                  
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-3 MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA [BIR BIS-2 VETERAN]
1-2 CK BADAVIE PHARAZ
1-3 CK RAHIMA'S 'ASALIY
1-4 CK VOLANTE'S ZOLA
1-5 CK BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN   
1 HP BAKLAVA'S RIFA TAMANNIN   
1 HP RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA

Avelsgrupp
1 HP MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA [BIR BIS-3 AVELSGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Volantes [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Linda Frisén


JUNIOR Foto: Linda Frisén


BRUKSHUND Foto: Linda Frisén


VETERAN Foto: Linda Frisén


BIS-4 VALP Foto: Linda Frisén


BIS-2 UNGHUND Foto: Linda Frisén