Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Tammsvik Officiell 31/7 2005
Domare Sharon Kinney, Birgitha Runmarker & Ann Mc Donald


BIR BIS-4 Badavie Silmarillon
BH-2 CERT CHAMPIONAT Khaireddin Sarif
BH-3 Qirmizi Cartago
BH-4 Volante's Zirocco
BH-R Volante's Bizzarini
BIM Al-Shén Amber Kahala
BT-2 CERT Gizella De Lunduki
BT-3 Barakisch Narm Xubi De Lunduki
BT-4 Qirmizi Famenne
BT-R Al-Shén Qadaa Bint Abla

Valpklass hanar
1 HP COURTBORNE CHARA MAR CHARDIF [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP DABKA'S ENYA [BIR BIS-R VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK SHAAMROC SILVER BREEZE [BIM JUNIOR]
1-2 CK MIN ARABI RAMIH ALI KHAN
1-3 HP BADAVIE EL EMPERADOR
1-4 HP ASARAFI NEMO EL CAZZINO
2 BADAVIE DON'T STOP THE MUSIC
2 WALLABY'S WAJD WAZIR
3 CARAVAN USTURA BAHIIM
      
Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-R VOLANTE'S BIZZARINI [BIM UNGHUND]
1-2 HP AZIZ USHNISHA
1-3 HP EL HAMRAH YASIR AL-AZHAR
1-4 HP VOLANTE'S BIARRITZ     
1-5 HP VAPOURS JEDI QUI-GON
1 SHAFAQ ROYAL ROCKING SYMFONI     
1 QIRMIZI GLOBAL ENVOY
1 IBRIZ ZHANTHOS
1 EL HAMRAH YAHAN    
     
Bruksklass hanar
1-1 CK EL HAMRAH PEMERAH
1-2 ABU BAQR'S FAZILAT ZUD

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT KHAIREDDIN SARIF
1-2 CK KHAIREDDIN SADDAM
1-3 AZIZ SHARAFAT
1-4 XASS FARAH CYRUS
1-5 AL-SHÉN SIHR ABJAD
1 HISILOME'S EMILIO   
1 AL A'LIM HAMID   
1 AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
1 AL A'LIM HAMAL
1 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF         
1 ABU BAQR'S FOZULI RAFIQ                  
1 ABU BAQR'S EZAM FAROX
1 EL UBAID'S IBN ARROWAC
1 EL-UBAID'S HERAKLES
1 KIRMAN SADIQ
1 AMIYAT ARGENTE
1 KHALILS KASIB IBN AMJAD AL-SHÊN
1 EL HAMRAH TARAF-TAHIR
1 BARAKISCH MANSOOREH WALLAH
1 AL KHABARA BABBAR
1 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR
     
Championklass hanar
1-1 CK BIR BIS-4 BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK KHALILS JAHAM
1-3 CK HISILOME'S DICAPRIO
1-4 CK ASARAFI JUAN JAGANNATH
1-5 CK AMIYAT ANAKIN
1 CK DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1 CK BADAVIE SANDIMAN
1 CASTLEBAY ENZO FERRARI                  
1 GEMINI PHAETON HAMRAH DAREIUS     
1 AMIYAT ALDERAAN
1 BAKLAVA'S THAMOSE HALIL                  
1 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1 EL-UBAID'S GENESIS   
1 AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1 BADAVIE YAMBORE
1 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR                  
1 SHAAMROC ROYAL GHOST
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-3 QIRMIZI CARTAGO [BIR BIS VETERAN]
1-2 CK BH-2 VOLANTE'S ZIROCCO
1-3 CK BADAVIE QUENTA SILMARILLION
1-4 HP PHILANDER
1-5 HP EL HAMRAH IMPALA
1 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
1 HP RAHIMA'S BASIR YASHAR
1 BAKLAVA'S RAMZ RAGIB    
1 BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
1 TAZILLAH SHIMON SABAH
1 BADAVIE ORROSTAR
1 KHALILS FAUDAWI FIDDI FARIH   
1 KIRMAN LAERTES            
1 NARADZ BÅGENS BARA BARN BURR     

Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE DIAMONDS ARE FOREVER [BIR BIS-4 JUNIOR]
1-2 HP BADAVIE DANCING IN THE DARK
1-3 ASARAFI NUJAIMA STELLA
1-4 BADAVIE ESTELLE                  
2 CARAVAN UMNIYAH    

Unghundsklass tikar
1-1 CK VOLANTE'S BARCHETTA [BIR BIS-3 UNGHUND]
1-2 CK KEHAILAN LADY GALADRIEL
1-3 CK DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
1-4 HP BADAVIE CEDALA
1-5 HP DABKA'S DONNA
1 HP QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS
1 IBRIZ ZAHREMA
1 SHAMALI GAZILA GABWA BINT ELISHAMA
1 SHIRIN ROYA HAQIQI
1 SHIRIN ROYA HOMAYUNI
1 AL-YASAMIN ADIBA
1 KEHAILAN LADY SILMARIEN
1 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
1 EL HAMRAH YMAN-YMAN
1 AL-SHÉN NAU'IJAH AL DERVISCH
2 DHAWATI HAAZA AL WAKI                  
     
Bruksklass tikar
1-1 CK AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN
1-2 CK VAPOURS INCA INDIANA
1-3 CK DAR EL HINDIYAS JAZARA
1-4 CK AZIZ QASIDE
1-5 CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA
1 ABU BAQR'S CHARDA HUM
1 WALLABY'S SAHR AS-SIRA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT GIZELLA DE LUNDUKI
1-2 CK MIN ARABI PETITE ANGEL
1-3 CK VAPOURS INCA BRIGHTSTAR
1-4 CK TAZILLAH OFIYAH
1-5 CK AL A'LIM HAMIRA
1 CK SHADRI BINTI
1 CK BADAVIE BLACK MAGIC WOMAN    
1 CK GABANA DE LUNDUKI
1 CK XASS FARAH CLEOPATRA
1 CK TAZILLAH QASAMA FARUZ
1 TAZILLAH OLEYLAH
1 TAZILLAH PAREESA ASHAR
1 HISILOME'S ELLA JUANITA   
1 PARI-WAS INANNA AL QASSAMEH
1 SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL
1 SHAFAQ MYSTIQUE MENUETTE
1 SHAFAQ MAMZELLE MONIQUE
1 SHAFAQ MAGNIFIK MADAME
1 AMIYAT ANTILLES
1 ABU BAQR'S ELLAH ZAMZANE
1 ABU BAQR'S DELROBA
1 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1 EL-UBAID'S HERA
1 KHALILS KAFIYA BINT DAKILA
1 KIRMAN THANI
1 KIRMAN SAIDAH
1 KIRMAN RIBAH
1 XASS FARAH CANDY
1 SHAMALI FARISA-AL-USTURA
1 AZIZ TAMASHA
1 SHIRIN-ESTHER AL FIRDOUS
1 RADHIYA-BEGUM AL FIRDOUS
                  
Championklass tikar
1-1 CK BT-3 BARAKISCH NARM XUBI DE LUNDUKI
1-2 CK BT-4 QIRMIZI FAMENNE
1-3 CK BT-R AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-4 CK KHALILS L'IRQ AL LULU
1-5 CK KHALILS LI-L-MARRATI
1 CK KHALILS KIBRIYA
1 CK KHALILS INTIFADA BINT YASM
1 CK DABKA'S CASSANDRA
1 IBRIZ YASCHANA   
1 AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR   
1 BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH   
1 BAKLAVA'S THURRAYYA
1 CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS    
1 SHAMALI FASQIYA SADAQA
1 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA   
1 BADAVIE UINEN   
1 SIMSIM ALIA
1 EL HAMRAH RANIA
                  
Veteranklass tikar
1-1 CK BIM AL-SHÉN AMBER KAHALA [BIM VETERAN]
1-2 CK IBRIZ UWAYYHA
1-2 CK KHALILS FADILA
1-4 CK BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN
1-5 CK VOLANTE'S ZOLA
1 HP SHAFAQ LIHNA LA WAYA                  
1 HP BAKLAVA'S RIFA TAMANNIN   
1 HP EL HAMRAH NAJJAM
1 HP KHALILS DURRA AL DARIBA

Avelsgrupp
1 HP KIRMAN LAERTES [BIR AVELSGRUPP]
1 HP SHAFAQ MAGNIFIK MADAME

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Al-Shên [BIR BIS-R UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Ingunn Solberg


BIR & BIM JUNIOR Foto: Carina Almqvist


BIR & BIM UNGHUND Foto: Ingunn Solberg


BIR & BIM VETERAN Foto: Ingunn Solberg


UPPFÖDARGRUPP Foto: Ingunn Solberg


AVELSGRUPP Foto Åsa Högberg


BIS VETERAN Foto: Ingunn Solberg