Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Tångahed Officiell 18/6 2005
Domare Claire Chryssolor

BIM Baklava's Tifli Tayyib
BH-2 CERT Dabka's Chaspar
BH-3 Hisilome's Fezzan
BH-4 Amiyat Argente
BH-R Rahima's Basir Yashar
BIR BIS-4 CERT Ma'a Zalek Masarrat Az Izania
BT-2 Baklava's Thurrayya
BT-3 Baklava's Rifa Tamannin
BT-4 Al-Shén Alimah Batul
BT-R Badavie Uinen

Valpklass hanar
1 HP BADAVIE ERASMO [BIR BIS VALP]

Valpklass tikar
1 HP BADAVIE ESTANCIA [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK VOLANTE'S BIZZARINI [BIM JUNIOR]
1-2 VOLANTE'S BATTISTA
2 BADAVIE DON'T STOP THE MUSIC

Unghundsklasss hanar
1-1 CK BH-3 HISILOME'S FEZZAN [BIM UNGHUND]
1-2 CK DHAWATI HAREEQ GHAZAL   
1-3 CK AL-SHÉN NUHAAS ASFAR
1-4 DHAWATI HARRAT IBN RASHID                  
1-5 AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
1 BADAVIE BALLROOM BLITZ
2 VAPOURS JEDI OBI-WAN
2 AL-SHÉN NASR AL LAHDAH     
2 HISILOME'S EMIR JUAN
2 XASS FARAH DONYAVI
      
Bruksklass hanar
1-1 CK ABU BAQR'S FAZILAT ZUD [BIM BRUKSHUND]
1-2 AL-SHÉN QAWII AL KABIIR

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT DABKA'S CHASPAR
1-2 CK BH-4 AMIYAT ARGENTE
1-3 CK AMIYAT ALDERAAN
1-4 AL-SHÉN SIHR ABJAD
2 EL-UBAID'S HERAKLES
2 SEADIS ALI AN NAQI
2 AL WATHBA SHAFEEK IBN AMIR
2 AZIZ SHADMAN

Championklass hanar
1-1 CK BIM BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1-2 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-3 CK BADAVIE YAMBORE
1-4 CK AMIYAT ANAKIN
1-5 CK BADAVIE SILMARILLON
1 CASTLEBAY ENZO FERRARI   
1 AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI                  
1 HISILOME'S DICAPRIO
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-R RAHIMA'S BASIR YASHAR [BIR BIS-3 VETERAN]
1-2 CK PHILANDER         
1-3 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB                  
1-4 CK VOLANTE'S ZIROCCO
1-5 CK BAKLAVA'S RAWA RAMAQ                  
1 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
1 HP KHALILS DIB AL DIMAQS
1 HP NARADZ BÅGENS BARA BARN BURR

Juniorklass tikar
1-1 CK VOLANTE'S BARCHETTA [BIR BIS-3 JUNIOR]
1-2 HP SHAAMROC SHALIMAR                  
1-3 HP SHAAMROC SNOWFLAKE                  
    
Unghundsklass tikar
1-1 CK QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS [BIR BIS-2 UNGHUND]
1-2 CK BADAVIE CHANTIE
1-3 HP DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
1-4 HP HISILOME'S FARIBA

Bruksklass tikar
1-1 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN [BIR BIS-3 BRUKSHUND]
1-2 RITZAS NATASCHA
1-3 HISILOME'S DILBA
1-4 CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA
1-5 VAPOURS INCA BRIGHTSTAR
1 VAPOURS INCA INDIANA

Öppenklass tikar
1-1 CK BIR BIS-4 CERT MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
1-2 CK AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA
1-3 CK ARRIYAD MAHBUB
1-5 CK RITZAS OREZZA
1 AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA
1 RITZAS PANTRA     
1 AMIYAT ANTILLES
1 BADAVIE ZILINDRIN
1 RED HAWK'S EHNADIKI TARANEH
1 HISILOME'S DARJEELING
1 DABKA'S ANNISAH
    
Championklass tikar
1-1 CK BT-2 BAKLAVA'S THURRAYYA
1-2 CK BT-R BADAVIE UINEN
1-3 CK AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-4 CK AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN
1-4 CK KHALILS KIBRIYA
1-5 CK AMIYAT ANTS IN THE PANTS                  
1 QIRMIZI FAMENNE
1 DABKA'S ASJADIY   

Veteranklass tikar
1-1 CK BT-3 BAKLAVA'S RIFA TAMANNIN [BIM VETERAN]
1-2 CK BT-4 AL-SHÉN ALIMAH BATUL
1-3 CK AL-SHÉN AMBER KAHALA
1-4 CK BADAVIE PHARAZ
1-5 CK VOLANTE'S ZOLA
1 RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA                  
1 BADAVIE MINAS ANOR
1 BAKLAVA'S QABILIYA
1 HISILOME'S AVALON

Avelsgrupp
1 HP BADAVIE MINAS ANOR [BIR BIS AVELSGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Hisilomes [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIM & BIR Foto: Ingunn Solberg


BIR & BIM JUNIOR Foto: Ingunn Solberg


BIR & BIM UNGHUND


BIR & BIM BRUKSHUND Foto: Ingunn Solberg


BIR & BIM VETERAN Foto: Ingunn Solberg


BIS VALP Foto: Ingunn Solberg


BIS-3 JUNIOR Foto: Ingunn Solberg


BIS-2 UNGHUND


BIS-3 BRUKSHUND Foto: Ingunn Solberg


BIS UPPFÖDARGRUPP Foto: Ingunn Solberg


BIS AVELSGRUPP Foto: Ingunn Solberg