Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Bosjökloster Officiell 7/5 2005
Domare Alain Campagne


BIM Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-2 CERT CHAMPIONAT Dabka's Chess Mustikka
BH-3 Rahima's Basir Yashar
BH-4 Qirmizi Ferriday
BH-R Baklava's Ramz Ragib
BIR BIS-2 Dabka's Cassandra
BT-2 CERT Hisilome's Darjeeling
BT-3 Ma'a Zalek Moannas Va Ziba
BT-4 Baklava's Tigris Min Dahaqin
BT-R Volante's Zola

Valpklass hanar
1 HP BADAVIE EL EMPERADOR [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP KIRMAN VELIKA [BIR BIS VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK VOLANTE'S BIZZARINI [BIR BIS-4 JUNIOR]
1-2 CK AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
1-3 ASARAFI NEMO EL CAZZINO

Unghundsklass hanar
1-1 CK AL A'LIM HAMID [BIM UNGHUND]
1-2 CK AL A'LIM HAMAL
1-3 AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
2 SHIRIN ROYA HAMVARE     
                  
Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1-2 CK AL WATHBA SAHIB KARAM
1-3 AL WATHBA TAMOUZ USAMA                  
1-4 FEISAL'S ZARZAN
1-5 DABKA'S CHERION
1 BADAVIE YAMBORE
2 AMIYAT ACKBAR
2 SHAFAQ PAJAZZO PHILIPPE
2 MA'A ZALEK MA VARA OT-TABIYAT
                  
Championklass hanar
1-1 CK BIM AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK BH-4 QIRMIZI FERRIDAY
1-3 CK HISILOME'S DICAPRIO   
1-4 CK BADAVIE SILMARILLON
1-5 CK SHAFAQ LA CSARDAS QHADDAM    
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-3 RAHIMA'S BASIR YASHAR [BIR BIS-3 VETERAN]
1-2 CK BH-R BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1-3 HP BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
1-4 HP VOLANTE'S ZIROCCO
1-5 HP PHILANDER

Juniorklass tikar
1-1 CK VOLANTE'S BARCHETTA [BIM JUNIOR]
1-2 CK DHAWATI HADEEYA BINT WARDA
1-3 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
1-4 DABKA'S DONNA
1-5 SHAFAQ ROMANTIC'S OPRAH                  
      
Unghundsklass tikar
1-1 CK HISILOME'S ELLA JUANITA [BIR UNGHUND]
1-2 CK AL A'LIM HAMIRA
1-3 TWISTY MARSH KAJALLAH EL CAZZINO
1-4 SHIRIN ROYA HOMAYUNI
1-5 AL-SHÉN NAU'IJAH AL DERVISCH
1 SHIRIN ROYA HAQIQI     
                  
Bruksklass tikar
1-1 CK BT-4 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK RITZAS NATASCHA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT HISILOME'S DARJEELING
1-2 CK FEISAL'S ZAFRA
1-3 CK DABKA'S ANNISAH
1-4 CK AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR                  
1-5 CK SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL
1 MIN ARABI QUEEN BEE AL KASHMANI
1 RITZAS PANTRA    
1 ARRIYAD MOBAZRA
1 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA                  
1 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
1 MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ
1 MA'A ZALEK MOJAHHAZ ZAN
1 BADAVIE XANADU
1 DAR EL HINDIYAS JAZARA
1 RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA
1 SHAFAQ MAGNIFIK MADAME
1 RITZAS OREZZA

Championklass tikar
1-1 CK BIR BIS-2 DABKA'S CASSANDRA   
1-2 CK SHAFAQ LIHNA LA WAYA
1-3 CK SHAFAQ PAMELA POPP   
                  
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-3 MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA [BIM VETERAN]
1-2 CK BT-R VOLANTE'S ZOLA
1-3 HP AL-SHÉN AMBER KAHALA                  
    
Avelsgrupp
1 HP MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA [BIR AVELSGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dabkas [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Anders Persson


BIR & BIM UNGHUND Foto: Linnéa Andersson


BIS VALP Foto: Linnéa Andersson


BIS-3 VETERAN Foto Lollo Svärd


BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Foto Lollo Svärd