Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Köping Officiell 26/2 2005
Domare Enid Hald


BIR BIS-4 CERT Abu Baqr's Durbin Dustar
BH-2 Khalils Liba Fu Lobie
BH-3 Dabka's Chess Mustikka
BH-4 North Danes Oriental Farid
BH-R Hisilome's Dicaprio
BIM Dabka's Cassandra
BT-2 CERT Shafaq Qa-Daphne Gazell
BT-3 Shafaq Pixi Pastell
BT-4 Canapus Ashiiqah Of Oazis
BT-R Ibriz Uwayyha

Babyvalpklass tikar
1 HP BADAVIE ESTELLE [BIR BIS-2 BABYVALP]

Valpklass hanar
1 HP GARAMIYAS GHANDOOR [BIR VALP]

Valpklass tikar
1 HP GARAMIYAS GHANNOUJ [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 AL WATHBA UMM LAJJ IBN SAHIB
2 IBRIZ ZHANTHOS

Unghundsklass hanar
1-1 CK HISILOME'S EMILIO [BIR UNGHUND]
1-2 CK AL A'LIM HAMID
1-3 HISILOME'S EMIR JUAN
1-4 AL-SHÉN NAAR EL SHAITAAN
                  
Öppenklass hanar
1-1 CK BIR BIS-4 CERT ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
1-2 CK BH-2 KHALILS LIBA FU LOBIE
1-3 CK BH-3 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1-4 ABU BAQR'S EZAM FAROX
1-5 ZARAND DJELAL-ED-DIN RUMI
1 AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
2 HISILOME'S DABUZZ

Championklass hanar
1-1 CK BH-R HISILOME'S DICAPRIO
1-2 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-3 CK EL-UBAID'S GENESIS
    
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-4 NORTH DANES ORIENTAL FARID [BIM VETERAN]
      
Juniorklass tikar
1-1 CK DABKA'S DONNA [BIR BIS-3 JUNIOR]
1-2 SHAFAQ ROYAL ROMANCE
1-3 HISILOME'S FRIDA KAHLO
1-4 SHAFAQ RYTMIC'S DIANA
1-5 DHAWATI HAAZA AL WAKI
1 CARAVAN UMNIYAH     
1 DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA
2 IBRIZ ZHERINJA                  
2 HISILOME'S FARIBA     

Unghundsklass tikar
1-1 CK AL A'LIM HAMIRA [BIM UNGHUND]
1-2 CK IBRIZ YPHEHRIA
1-3 CK BADAVIE BLACK MAGIC WOMAN     
1-4 IBRIZ YASCHANA
1-5 AL-SHÉN SHADIJAH BINT NAJMAH    
2 BADAVIE ANGEL EYES                  
    
Bruksklass tikar
1-1 RITZAS NATASCHA
1-2 CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL
1-2 CK BT-3 SHAFAQ PIXI PASTELL
1-3 CK BT-4 CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1-4 CK SHAFAQ LIHNA LA WAYA
1-5 CK RITZAS PANTRA
1 ABU BAQR'S FEREST
1 SHADRI BINTI
1 BADAVIE ZILINDRIN
1 SHAFAQ MYSTIQUE MENUETTE
2 DAR EL HINDIYAS JALISA
2 IBRIZ XANDORAH
2 MIN ARABI PETITE ANGEL
KEP KHALILS LIBACH FU LIBIE SCHERAZADE

Championklass tikar
1-1 CK BIM DABKA'S CASSANDRA
1-2 CK BT-R IBRIZ UWAYYHA
1-3 CK AMIYAT ANTS IN THE PANTS     
1-4 CK KHALILS KIBRIYA

Veteranklass tikar
1-1 CK HISILOME'S AVALON [BIR BIS-4 VETERAN]
1-2 HP BADAVIE PHARAZ   
1-3 HP GALERITA'S NIGRITELLA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Hisilome's [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Linnéa Andersson


BIR & BIM UNGHUND Foto: Linnéa Andersson


BIR & BIM VETERAN Foto: Anette Smedberg


BIS-2 BABYVALP Foto: Lollo Svärd


BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Foto: Anette Smedberg