Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Göteborg Officiell 15/2 2004
Domare: Regina Tromp-Prujin, Holland
24+30 vuxna, 3+2 valpar


BIM Volante's Zirocco
BH-2 Hisilome's Dicaprio
BH-3 CERT Qirmizi Ferriday
BH-4 Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-R Baklava's Tifli Tayyib
BIR BIS-4 CERT Dabka's Cassandra
BT-2 Khalils L'irq Al Lulu
BT-3 Al-Shén Amber Kahala
BT-4 Dabka's Asjadiy
BT-R Min Arabi Oshira

Valpklass hanar
1 HP Badavie Ballroom Blitz [BIR BIS-2 VALP]
 
Valpklass tikar
1 HP Gizella De Lunduki [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 HP ABU BAQR'S FAZILAT ZUD [BIM JUNIOR]
2 AL-SHÉN SHATIR AL SAIJAAD
2 BADAVIE ALL OR NOTHING
2 MIN ARABI QAYIM PEGAZUZ
2 ARRIYAD MOMTAZ
3 MIN ARABI QOMANCHE AL QAMAR                  

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-4 AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI [BIM UNGHUND]
1-2 CK BH-R BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1-3 AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII
1-4 EL-UBAID'S GENESIS
2 AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI                  
2 DABKA'S CHESS MUSTIKKA                  
    
Bruksklass hanar
2 VOLANTE'S ALBINONI

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT QIRMIZI FERRIDAY                  
1-2 KHALILS KASIB IBN AMJAD AL-SHÊN     
1-3 IBRIZ XADANG
2 RED HAWK'S KABIR AMIR
    
Championklass hanar
1-1 CK BH-2 HISILOME'S DICAPRIO     
1-2 BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1-3 BADAVIE SILMARILLON         
1-4 RAHIMA'S BASIR YASHAR
      
Veteranklass hanar
1-1 CK BIM VOLANTE'S ZIROCCO [BIR BIS VETERAN]
1-2 HP BADAVIE OSGILIATH   
1-3 KHALILS FAUDAWI FIDDI FARIH
      
Juniorklass tikar
1-1 HP AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA [BIR BIS-3 JUNIOR]
1-2 AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR
1-3 RITZAS PHANTERA
2 IBRIZ YASCHANA    
2 AL-SHÉN SHADIJAH BINT NAJMAH                  
2 ARRIYAD MOBAZRA                  

Unghundsklass tikar
1-1 CK BIR BIS-4 CERT DABKA'S CASSANDRA [BIR BIS-4 UNGHUND]
1-2 CK BT-2 KHALILS L'IRQ AL LULU
1-3 HP CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1-4 MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
2 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA                  
2 AL WATHBA THARA' ALMIRA     
2 AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN                  

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-R MIN ARABI OSHIRA
1-2 CK IBRIZ XANDORAH
1-3 AL WATHBA SUHA SADAQA
1-4 KHALILS KIBRIYA                  
1-5 IZ'FAHAN AYLABINTAISJA
1 HISILOME'S DARJEELING                  
2 RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA

Championklass tikar
1-1 CK BT-4 DABKA'S ASJADIY    
1-2 CK PHIZGIG
1-3 CK HISILOME'S CELINE         
1-4 CK BADAVIE PALANTIR                  
      
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-3 AL-SHÉN AMBER KAHALA [BIM VETERAN]
1-2 CK CAMOMILLE AL-MIIRAH
1-3 CK KHALILS DABKA DARWIS
1-4 HP VOLANTE'S ZIMYAH                  
      
Uppfödargrupp
1 HP Kennel Khalil [BIR UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Marie Frisén


BIR & BIM VALP Foto: Lollo Svärd


BIR & BIM JUNIOR Foto: Linda Frisén


BIR & BIM UNGHUND Foto: Linda Frisén


BIR & BIM VETERAN Foto: Marie Frisén


BIS-2 VALP Foto: Lollo Svärd


BIS-4 Foto: Anders Persson