Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Tångahed Officiell 19/6 2004
Domare Jenny Macro


BIM CERT Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-2 Badavie Silmarillon
BH-3 Hisilome's Dicaprio
BH-4 North Danes Oriental Farid
BH-R Volante's Zirocco
BIR BIS-2 Khalils Gamida
BT-2 Khalils Kibriya
BT-3 Camomille Al-Miirah
BT-4 CERT Khalils Lababa
BT-R Iz'fahan Behl-Asmara

Valpklass hanar
1 HP SEADIS BASHASHA NHARCIS [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP AL-SHÉN NEJMA AL ZAHRA [BIR BIS-R VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK AL-SHÉN SIHR ABJAD [BIR BIS-4 JUNIOR]

Unghundsklass hanar
1-1 CK DABKA'S CHESS MUSTIKKA [BIM UNGHUND]
1-2 CK ABU BAQR'S FAZILAT ZUD
1-3 HP AMIYAT ACKBAR
1-4 HP AMIYAT ALDERAAN
1-5 HP EL UBAID'S ISIDUR IMROZ ADASI
2 BADAVIE ALL OR NOTHING
2 AMIYAT ARGENTE
     
Bruksklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S THAMOSE HALIL [BIM BRUKSHUND]            
1-2 CK AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
1-3 KHALILS JAUZ IBN DAHAQIN
    
Öppenklass hanar
1-1 CK BIM CERT AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK KHALILS KASIB IBN AMJAD AL-SHÊN
1-3 CK HISILOME'S DABUZZ
1-4 EL-UBAID'S GENESIS
1-5 AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII
1 QIRMIZI FERRIDAY
2 BAKLAVA'S SIRDAR SADID

Championklass hanar
1-1 CK BH-2 BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK BH-3 HISILOME'S DICAPRIO
1-3 CK BADAVIE RA'DAGAST
1-4 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB    
1-5 HISILOME'S CHAESAR   
1 BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-4 NORTH DANES ORIENTAL FARID [BIM VETERAN]
1-2 CK BH-R VOLANTE'S ZIROCCO   
      
Juniorklass tikar
1-1 CK AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA [BIM JUNIOR]
1-2 CK AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR
1-3 HP GIZELLA DE LUNDUKI     
      
Unghundsklass tikar
1-1 CK DABKA'S CASSANDRA [BIR BIS UNGHUND]
1-2 HP AMIYAT ANTILLES    
      
Bruksklass tikar
1-1 CK VAPOURS INCA INDIANA [BIR BIS-2 BRUKSHUND]
1-2 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1-3 HISILOME'S DILBA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 CERT KHALILS LABABA
1-2 CK BT-R IZ'FAHAN BEHL-ASMARA
1-3 HISILOME'S DARJEELING
1-5 MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA   
1-4 AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN
1 RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA
1 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
      
Championklass tikar
1-1 CK BT-2 KHALILS KIBRIYA
1-2 CK AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-3 BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN
1-4 PHIZGIG
1-5 SHIRIN ROYA DASTI-MOJEZE   
     
Veteranklass tikar
1-1 CK BIR BIS-2 KHALILS GAMIDA [BIR BIS VETERAN]    
1-2 CK BT-3 CAMOMILLE AL-MIIRAH
1-3 HP AL-SHÉN KIYARA BINT QASIDA
1-4 HP AL-SHÉN AMBER KAHALA     
1-5 HP MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA
1 VOLANTE'S ZIMYAH
1 BADAVIE MINAS ANOR
                  
Avelsgrupp
1 HP HISILOME'S AVALON [BIR BIS AVELSGRUPP]
1 HP KHALILS DAHABI DAHAQIN   

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Al-Shên [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]

Barn med hund
Mary-Lene Kingbrandt

Juniorhandling
Sandra Palmqvist


BIR & BIM Foto: Anders Persson


BIS UNGHUND Foto: Marie Palmqvist


BARN MED HUND Foto: Marie Palmqvist


JUNIORHANDLING Foto: Marie Palmqvist