Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Tammsvik Officiell 25/7 2004
Domare Bernard Barjot, Torbjörn Skaar & Janet Buchanan


BIM Khalils Jaham
BH-2 Qirmizi Cartago
BH-3 Asarafi Juan Jagannath
BH-4 Badavie Seregon Camel
BH-R CERT Dabka's Chess Mustikka
BIR Abu Baqr's Bamdad Bejad
BT-2 CERT Al-Shén Saarijah Az Izania
BT-3 Khalils Li-L-Marrati
BT-4 Min Arabi Oshira
BT-R Al-Shén Amber Kahala

Babyvalpklass hanar
1 HP QIRMIZI GLOBAL AMBASSADOR [BIM BABYVALP]
2 HP HISILOME'S FEZZAN
3 DHAWATI HAREEQ GHAZAL
4 XASS FARAH DALIR

Babyvalpklass tikar
1 HP QIRMIZI GLOBAL INTRIGUE [BIR BIS BABYVALP]
2 HP QIRMIZI GLOBAL TEMPTRESS
3 HP SHAMALI GAZILA GABWA BINT ELISHAMA
4 HP DABKA'S DONNA
5 IBRIZ ZAHREMA

Valpklass hanar
1-1 HP VAPOURS JEDI QUI-GON [BIR VALP]
1-2 SHIRIN ROYA HEKMAT
1-3 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR

Valpklass tikar
1 HP AL-SHÉN NEJMA AL ZAHRA [BIM VALP]
2 HP SHIRIN ROYA HOMAYUNI
3 HP SHIRIN ROYA HAQIQI

Juniorklass hanar
1-1 HP BADAVIE BALLROOM BLITZ [BIM JUNIOR]
1-2 HP AL A'LIM HA'ZERA'ATI EL SHAFAQ
1-3 BARAKISCH PARSA ZAFAR
2 HISILOME'S EMIR JUAN
          
Unghundsklass hanar
1-1 CK GEMINI PHAETON HAMRAH DAREIUS [BIR BIS UNGHUND]
1-2 CK AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI
1-3 HP SHAFAQ QUATTRO GASHÁR
1-4 HP AL WATHBA THAMIR ABDUL-HAQQ
1-5 HP AL WATHBA TAMOUZ USAMA
1 AL-SHÉN SIHR ABJAD     
1 ABU BAQR'S EZAM FAROX
1 AL WATHBA TAMMIN AL-HADIYE
1 ABU BAQR'S FANDOQ SARIF
1 AL WATHBA TIMIN SATTAM
1 ABU BAQR'S EZAM EFFENDI
1 ABU BAQR'S FELJOMLE MALEK
1 EL UBAID'S IBN ARROWAC
2 MIN ARABI QHENGIZ KHAN     
2 TASIA EMINENCE   
2 ABU BAQR'S FAZILAT ZUD   
2 ARRIYAD MOSTAQELL                  
    
Bruksklass hanar
1-1 CK EDISOVA BAZ-JAR
1-2 BAKLAVA'S THAMOSE HALIL
1-3 DYYNIEN FLYING FALCON
1-4 AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
2 CARAVAN RAA-IF RAHIF IBNSHAHOUF

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-R CERT DABKA'S CHESS MUSTIKKA    
1-2 CK TAZILLAH QAHIR SANAM
1-3 CK BADAVIE YAMBORE
1-4 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-5 BARAKISCH MEHRZAD WADD
1 KHALILS LIBA FU LOBIE
1 AMIYAT ARGENTE
1 BARAKISCH NIRAN XORSHID
1 SHAFAQ CESAR MANRIQUE
1 FEISAL'S ZARZAN
1 ZARABIS MALCOLM
1 SHAFAQ PAJAZZO PHILIPPE
1 C'EST ESMERA HURRICANE FELIX
1 EL HAMRAH TARAF-TAHIR
1 SHAMALI FAJR-AL-NASR
1 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
1 SHAFAQ MOZARTS MELODIE
1 SEDEKI LALE ZAR

Championklass hanar
1-1 CK BIM KHALILS JAHAM
1-2 CK BH-3 ASARAFI JUAN JAGANNATH
1-3 CK BH-4 BADAVIE SEREGON CAMEL
1-4 CK BADAVIE SILMARILLON
1-5 CK EL HAMRAH RIIM-SAHIR
1 CK MIN ARABI MOHI KHAN
1 CK SHIRIN ROYA DENJ-MASHUSH
1 CK AMIYAT ANAKIN                  
1 CK SHAMALI FAHL-AL-FILISTINI
1 CK HISILOME'S DICAPRIO
1 CK BADAVIE ULUMURI
1 BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB                  
1 EL-UBAID'S GENESIS
1 KHALILS KALID         
1 BADAVIE UMBAR   
1 BADAVIE SANDIMAN   
1 FEISAL'S XERAD DARYA SALAR   
1 GHAZAL ALFARANA HASNAT KHAN                  
1 ARRIYAD AAZADAM                  
1 PHILANDER                  
1 BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
    
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-2 QIRMIZI CARTAGO [BIR BIS VETERAN]
1-2 HP AZIZ KABIR
1-3 HP KHALILS FAUDAWI FIDDI FARIH
1-4 HP KAKADU PINK ROBIN
1-5 HP BADAVIE PHARAZON                  
1 KIRMAN KASSIM         
1 EL HAMRAH IMPALA    
1 FEISAL'S SADIQ-SCHABAN                  
1 NORTH DANES ORIENTAL FARID   
                  
Juniorklass tikar
1-1 CK BADAVIE BLACK MAGIC WOMAN [BIR BIS JUNIOR]
1-2 CK TAZILLAH OLEYLAH
1-3 HP AZIZ TAMASHA
1-4 HP GAIA DE LUNDUKI
1-5 HP IBRIZ YASCHANA
1 HISILOME'S ELLA JUANITA
1 GIZELLA DE LUNDUKI
1 GABANA DE LUNDUKI
2 KHALILS NI'MA NUJAIMA BINT GAMIDA   
                  
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-2 CERT AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA [BIM UNGHUND]
1-2 CK AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR
1-3 CK AL-SHÉN SHADIJAH BINT NAJMAH                  
1-4 CK ABU BAQR'S FEREST
1-5 HP ABU BAQR'S ELLAH ZAMZANE
1 HP AL WATHBA TOHFA RAJA YASMEEN
1 HP RITZAS PANTRA   
1 HP ARRIYAD MOBAZRA
1 PARI-WAS INANNA AL QASSAMEH
1 AL WATHBA THARA' ALMIRA
1 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA
1 KIRMAN THANI
1 KIRMAN TAJIRA
1 EL UBAID'S ITAMAR INDIAN QUEEN                  
1 SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL
1 ABU BAQR'S ELLAH FA'EDE
2 EL HAMRAH UNNAH
                  
Bruksklass tikar
1-1 CK VAPOURS INCA INDIANA
1-2 CK BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1-3 CK DYYNIEN FLYING FANTASY
1-4 AZIZ QASIDE
1-5 RITZAS NATASCHA
1 CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 MIN ARABI OSHIRA
1-2 CK KHALILS L'IRQ AL LULU
1-3 CK AMIYAT ANTILLES
1-4 CK RITZAS OREZZA
1-5 CK BARAKISCH NARM XUBI DE LUNDUKI
1 CK SHAFAQ PRISCILLA PALJETTE
1 CK MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
1 CK FEISAL'S ZE'CIR
1 CK CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1 CK WALLABY'S SAHR AS-SIRA
1 CK BADAVIE X'CLUSIVE
1 CK SHAMALI FASQIYA SADAQA
1 CK DAR EL HINDIYAS JAZARA
1 CK ABU BAQR'S DELROBA
1 BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH
1 DAR EL HINDIYAS JALISA
1 SHADRI BINTI
1 BAKLAVA'S THURRAYYA
1 KIRMAN RIBAH
1 BARAKISCH OLDOOZ YALDA
1 EL-UBAID'S HERA
1 HISILOME'S DARJEELING
1 AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN
1 KHALILS KAFIYA BINT DAKILA
1 SHAFAQ PIAZZOLLA PASCAL
1 XASS FARAH CANDY
1 IBRIZ XANDRINAH
1 XASS FARAH CLEOPATRA
1 IBRIZ XANDORAH
1 SHAMALI FARISA-AL-USTURA
1 ACLEOPATRA
1 SHAFAQ NOELLE NOOR
1 SHAFAQ MINELLI MINSANN
1 ABU BAQR'S CHARDA HUM
1 KIRMAN OBEAH
1 SHAFAQ LIHNA LA WAYA

Championklass tikar
1-1 CK BT-3 KHALILS LI-L-MARRATI
1-2 CK AMIYAT ANTS IN THE PANTS
1-3 CK QIRMIZI FARAH KEIFE
1-4 CK BADAVIE UINEN
1-5 CK BAKLAVA'S SALIMA HARIR
1 CK KHALILS KIBRIYA
1 CK QIRMIZI FAMENNE
1 CK DABKA'S CASSANDRA     
1 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA    
1 SHAFAQ PAMELA POPP      
1 SHAFAQ NICOLE EFFATÉ    
1 SHIRIN ROYA DASTI-MOJEZE                  
1 SIMSIM ALIA      
1 ABU BAQR'S CHARA MAR CHARA                  
1 KHALILS JAHARA    
1 KHALILS JINNI SCHEHERAZADE    
1 SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA      
1 BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN     
1 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BIR ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD [BIM VETERAN]
1-2 CK BT-R AL-SHÉN AMBER KAHALA
1-3 CK MA'A ZALEK MOJEZE SAFAR
1-4 CK QIRMIZI CASABLANCA    
1-5 CK BADAVIE MINAS ANOR
1 CK KHALILS E-DNA 'ALA BAGTATIN
1 CK KHALILS GAMIDA                  
1 CK KHALILS FADILA
1 CK KHALILS DURRA AL DARIBA
1 CK SAHRAI RATIMA
1 HP SEDEKI ID
                  
Avelsgrupp
1 HP BADAVIE MINAS ANOR [BIR BIS-2 AVELSGRUPP]
1 HP KHALILS JAHAM
1 HP KIRMAN NARGIL

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Amiyat [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Linda Frisén