Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Glöm inte att
annonsera i
Salukibladets
julnummer!
Boka här >>

SvVK Borås Officiell 13/11 2004
Domare Reena Clark


BIR Badavie Silmarillon
BH-2 CERT CHAMPIONAT Al-Shén Qamar Al Dahabi
BH-3 Hisilome's Dicaprio
BH-4 Badavie Yambore
BH-R Baklava's Rawa Ramaq
BIM Dabka's Cassandra
BT-2 Al-Shén Amber Kahala
BT-3 Al-Shén Qadaa Bint Abla
BT-4 CERT CHAMPIONAT Khalils Lababa
BT-R Al-Shén Saarijah Az Izania

Valpklass hanar
1 HP DHAWATI HARRAT IBN RASHID [BIM VALP]

Valpklass tikar
1 HP DHAWATI HINDA BINT RAFIIQA [BIR BIS-3 VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK SEADIS BASHASHA NHARCIS [BIM JUNIOR]
1-2 VAPOURS JEDI QUI-GON
1-3 VAPOURS JEDI OBI-WAN
2 AL-SHÉN NUHAAS ASFAR

Unghundsklass hanar
1-1 CK ABU BAQR'S FAZILAT ZUD [BIM UNGHUND]
1-2 CK HISILOME'S EMIR JUAN                  
1-3 BADAVIE ALL OR NOTHING                  
      
Bruksklass hanar
1-1 CK BAKLAVA'S THAMOSE HALIL [BIM BRUKSHUND]

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-2 CERT CHAMPIONAT AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-2 CK BH-4 BADAVIE YAMBORE
1-3 CK HISILOME'S DABUZZ
1-4 CK DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1-5 CK AL WATHBA SAHIB KARAM
1 AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI
1 AL WATHBA TAMOUZ USAMA   
1 AMIYAT ALDERAAN
1 AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII
2 DABKA'S CHERION   
2 SHADRI NA'IM    
                  
Championklass hanar
1-1 CK BIR BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK BH-3 HISILOME'S DICAPRIO
1-3 CK BH-R BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
1-4 CK SEADIS AGHA KHAN
1-5 CK BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1 QIRMIZI FERRIDAY                  
1 IBRIZ UMBASCHI

Veteranklass hanar
1-1 HP KHALILS DIB AL DIMAQS [BIM VETERAN]
1-2 HP NORTH DANES ORIENTAL FARID
1-3 BADAVIE PHARAZON

Juniorklass tikar
1-1 CK AL-SHÉN NEJMA AL ZAHRA [BIR BIS-2 JUNIOR]
1-2 HP DABKA'S DONNA     
1-3 HP AL-SHÉN NAU'IJAH AL DERVISCH
2 AL-SHÉN NADJAAH AMALA   
2 IBRIZ YASCHANA                  
      
Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-R AL-SHÉN SAARIJAH AZ IZANIA [BIR BIS-2 UNGHUND]
1-2 HP AL-SHÉN SARAFA AL YASHAR   
2 MIN ARABI QUEEN BEE AL KASHMANI                  
      
Bruksklass tikar
1-1 CK CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK HISILOME'S DILBA
1-3 CK AL-SHÉN QATLAH AL DAHAQIN
1-4 VAPOURS INCA INDIANA
2 KASHMANIS VASILISSA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 CERT CHAMPIONAT KHALILS LABABA
1-2 CK BADAVIE ZILINDRIN
1-3 CK MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
1-4 BAKLAVA'S TARA TAYYIBAH
1-5 AL WATHBA SUHA SADAQA
1 AL WATHBA THARA' ALMIRA
1 IBRIZ XANDORAH
1 HISILOME'S DARJEELING

Championklass tikar
1-1 CK BIM DABKA'S CASSANDRA
1-2 CK BT-3 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-3 CK BADAVIE UINEN
1-4 CK BAKLAVA'S THURRAYYA
1-5 CK BAKLAVA'S SALIMA HARIR
1 CK IBRIZ UWAYYHA   
1 CK MIN ARABI MEDINA AL KASHMANI
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-2 AL-SHÉN AMBER KAHALA [BIR BIS-2 VETERAN]
1-2 HP BAKLAVA'S QABILIYA   

Uppfödargrupp
1 HP Kennel AlShên [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Lollo Svärd


BIR & BIM JUNIOR Foto: Linda Frisén


BIR & BIM UNGHUND Foto: Linda Frisén


BIR & BIM VALP Foto: Petra Samuelsson


BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Foto: Linda Frisén


BIS-2 VETERAN Foto: Linda Frisén