Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Uddevalla Officiell 16/11 2003
Domare Ben Reynolds-Frost


BIR Badavie Silmarillon
BH-2 Philander
BH-3 CERT Red Hawk's Kabir Amir
BH-4 Volante's Albinoni
BH-R Al-Shén Qasdiir Al-Djundii
BIM CERT Iz'fahan Behl-Asmara
BT-2 Iz'fahan Aylabintaisja
BT-3 Al Wathba Thabiya Hiyyeh 'l-Ahla
BT-4 Abu Baqr's Bamdad Bejad
BT-R Camomille Al-Miirah

Valpklass hanar
1-1 HP BADAVIE ALL OR NOTHING [BIR BIS-3 VALP]

Valpklass tikar
1-1 HP GIZELLA DE LUNDUKI [BIM VALP]

Juniorklass hanar

1-1 CK AL WATHBA TAMM ABDUL-RAFI [BIM JUNIOR]
1-2 HP AL WATHBA TAMOUZ USAMA
1-3 ABU BAQR'S EZAM EFFENDI

Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-R AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII [BIR BIS UNGHUND]
1-2 CK BAKLAVA'S TIFLI TAYYIB
1-3 HP AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-4 AMIYAT ALDERAAN
1-5 BAKLAVA'S THAMOSE HALIL
1 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1 AL-SHÉN QABBA'NI NIZAR
1 BADAVIE YAMBORE
2 AMIYAT ARGENTE                  
2 SHADRI NA'IM    
2 AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
2 BADAVIE YACOBY
    
Bruksklass hanar
1-1 CK BH-4 VOLANTE'S ALBINONI [BIR BIS BRUKSHUND]
1-2 CK AL-SHÉN MUNIIR MUSTAQBAL
2 ABU BAQR'S CHAGALAK

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT RED HAWK'S KABIR AMIR
1-2 CK HISILOME'S DABUZZ
1-3 AL WATHBA SAHIB KARAM
1-4 BAKLAVA'S SIRDAR SADID
1-5 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
2 SEADIS AGHA KHAN    
    
Championklass hanar
1-1 CK BIR BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK BH-2 PHILANDER
1-3 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1-4 CK ASARAFI JUAN JAGANNATH    

Juniorklass tikar
1-1 CK BT-3 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA [BIR BIS-2 JUNIOR]
     
Unghundsklass tikar
1-1 CK DABKA'S CASSANDRA [BIM UNGHUND]
1-2 CK BADAVIE ZAMIRIEN
1-3 HP CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS
1-4 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-5 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN

Bruksklass tikar
1-1 HISILOME'S DILBA
1-2 ABU BAQR'S CHARDA HUM

Öppenklass tikar
1-1 CK BIM CERT IZ'FAHAN BEHL-ASMARA                  
1-2 CK BT-2 IZ'FAHAN AYLABINTAISJA
1-3 JIZBASA' IDU                  
1-4 HISILOME'S DARJEELING
1-5 ABU BAQR'S DELROBA
2 AL WATHBA SUHA SADAQA                  
    
Championklass tikar
1-1 CK BT-4 ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD
1-2 CK SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA                  
1-3 AL-SHÉN AMBER KAHALA
1-4 BADAVIE PHARAZ     
1-5 AL-SHÉN ABLA BINT QASIDA
1 ABU BAQR'S BA MAZEH

Veteranklass tikar
1-1 CK BT-R CAMOMILLE AL-MIIRAH [BIR BIS VETERAN]
1-2 HP RAHIMA'S 'ASALIY
1-3 HP HISILOME'S AVALON

Avelsgrupp
1 HP AL-SHÉN ABLA BINT QASIDA [BIR BIS AVELSGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Al-Shên [BIR BIS-3 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM Foto: Leif Hedberg


BIR & BIM JUNIOR Foto: Petra Samuelsson


BIR & BIM VALP Foto: Linda Frisén


BIS AVELSGRUPP Foto: Linda Frisén


BIS BRUKSHUND Foto: Linda Frisén


BIS-2 JUNIOR Foto: Petra Samuelsson


BIS VETERAN Foto: Marie Frisén