Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Tammsvik Officiell 27/7 2003
Domare Alec Mackenzie, Mary Bruce-Smith & Nick Bruce-Smith


BIR BIS-R Badavie Silmarillon
BH-2 Asarafi Juan Jagannath
BH-3 El-Cazzino Cajar
BH-4 CERT CHAMPIONAT Hisilome's Dicaprio
BH-R Baklava's Ramz Ragib
BIM Badavie Uinen
BT-2 Rahima's 'asaliy
BT-3 Shafaq Nicole Effaté
BT-4 CERT Shaamroc Royal Design
BT-R Canapus Ashiiqah Of Oazis

Babyvalpklass hanar
1-1 HP ABU BAQR'S FARARUY [BIM BABYVALP]

Babyvalpklass tikar
1-1 HP ABU BAQR'S FEREST [BIR BIS-2 BABYVALP]

Valpklass hanar
1-1 HP EL UBAID'S IBN ARROWAC [BIR VALP]

Valpklass tikar
1-1 HP AZIZ SHALIL [BIM VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK GEMINI PHAETON HAMRAH DAREIUS [BIM JUNIOR]
1-2 HP AL WATHBA TAMMIN AL-HADIYE
1-3 HP AMIYAT ANAKIN
1-4 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1-5 AMIYAT ARGENTE
1 SHAFAQ QUATTRO GASHÁR
1 AL WATHBA TAMOUZ USAMA
1 AL WATHBA TIMIN SATTAM
1 KASHMANIS VAGABOND
1 AMIYAT ALDERAAN
2 SHAFAQ QHAMEL QANUN
2 SHADRI MUKHTAR
2 EMAAN INSHALLAH AL ASMAANII
     
Unghundsklass hanar
1-1 CK KHALILS LIBA FU LOBIE [BIM UNGHUND]
1-2 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI
1-3 HP AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII
1-4 KHALILS LA ZATA'IDIN
1-5 SHAFAQ PAJAZZO PHILIPPE
1 EL-UBAID'S GENESIS
1 AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
1 DABKA'S BAASHIQ
1 KHALILS KALID
2 GALERITA'S LOTUS    
2 RED HAWK'S YAHVAR ASSIM
2 RED HAWK'S YAZDEZAD MAJID    
2 BADAVIE YAMBORE    
2 IZ'FAHAN BARRAK     
    
Bruksklass hanar
1-1 CK BH-4 CERT CHAMPIONAT HISILOME'S DICAPRIO
1-2 CK EL HAMRAH PEMERAH
1-3 AZIZ QODRAT
1-4 AL-SHÉN MUNIIR MUSTAQBAL
1-5 KHALILS JAUZ IBN DAHAQIN
2 BERICAS BEDAR MAJAN

Öppenklass hanar
1-1 CK HISILOME'S DABUZZ
1-2 CK BH-R BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1-3 BADAVIE ULUMURI
1-4 SHAMALI FAJR-AL-NASR    
1-5 ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
1 SHAFAQ CESAR MANRIQUE
1 EL HAMRAH TARAF-TAHIR
1 NARADZ BÅGENS BARA BARN BURR
1 BARAKISCH NIRAN XORSHID
1 SEDEKI LALE ZAR
2 SHAFAQ NAQQARA QHADDAM
2 DABKA'S ATHIIR
2 SHAFAQ MOZARTS MELODIE
2 KHALILS HALIM
2 MIN ARABI LAWAZIM SADIQ

Championklass hanar
1-1 CK BIR BIS-R BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK BH-2 ASARAFI JUAN JAGANNATH
1-3 CK EL HAMRAH RIIM-SAHIR
1-4 CK RAHIMA'S BEHROUZ EL HOR
1-5 CK PHILANDER
1 SHAFAQ NIJINSKIJ GESHED    
1 QIRMIZI EQUATOR
1 BADAVIE SIRION                  
1 SHAAMROC ROYAL GHOST    
1 HISILOME'S CHAESAR              
1 AZIZ QADIM    
1 BADAVIE RA'DAGAST    
1 YEBELLI'S EMIR     
1 BAKLAVA'S RAWA RAMAQ                  
1 RAHIMA'S BASIR YASHAR                  
1 EL HAMRAH MONIET-KHALIFA      
                  
Veteranklass hanar
1-1 CK BH-3 EL-CAZZINO CAJAR [BIR BIS-2 VETERAN]
1-2 CK NORTH DANES ORIENTAL FARID
1-3 BADAVIE IMRAZOR
1-4 HP KHALILS DAHABI DAHAQIN
1-5 BARAKISCH JAHTALAB LETAFAT
1 KASHMANIS QASHAYAHR    
1 AZIZ JADUGAR
1 KIRMAN LAERTES     
1 BADAVIE NAN TASARION
1 TAZILLAH TALIZMAN                  
1 KAKADU PINK ROBIN
1 KIRMAN EBURNEUS    
                  
Juniorklass tikar
1-1 CK MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA [BIR BIS-2 JUNIOR]
1-2 CK AMIYAT ANTS IN THE PANTS
1-3 CK DABKA'S CASSANDRA
1-4 CK AMIYAT ANTILLES
1-5 CK AL WATHBA TOHFA RAJA YASMEEN
1 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA
1 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
1 ABU BAQR'S ELLAH TARIFE
1 KIRMAN THANI
1 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
2 SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL                  
2 ABU BAQR'S ELLAH FA'EDE    
2 KASHMANIS VASILISSA                  

Unghundsklass tikar
1-1 CK BT-R CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS [BIR UNGHUND]
1-2 CK QIRMIZI FAMENNE
1-3 HP BADAVIE ZAMIRIEN
1-4 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-5 RED HAWK'S YALDA SAWANNAH
1 KHALILS LA UBALIYA      
1 BADAVIE X'CLUSIVE
2 KHALILS LI-L-MARRATI      
2 KHALILS LIBACH FU LIBIE SCHERAZADE      
2 KIRMAN RIBAH
2 KHALILS KABI'A L-ARD                  
2 KHALILS KIBRIYA

Bruksklass tikar
1-1 CK CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA
1-2 CK RITZAS NATASCHA
1-3 EL HAMRAH OMARA
1-4 AZIZ QASIDE
1-5 VAPOURS INCA INDIANA
1 C'EST ESMERA HAVANNAH
1 HISILOME'S DARCY
1 EL-UBAID'S ERINDIRA
2 NORDWART JIBNEJA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-4 CERT SHAAMROC ROYAL DESIGN
1-2 CK EGIZIAOVEDELLOUP
1-3 CK SHAFAQ LIHNA LA WAYA
1-4 DAR EL HINDIYAS JAZARA
1-5 SHAFAQ NOVA JINGLES
1 DAR EL HINDIYAS JALISA
1 IBRIZ XANDORAH
1 RITZAS OREZZA
1 ABU BAQR'S DELROBA
1 VAPOURS INCA BRIGHTSTAR
1 SHAFAQ OPHRA O'ZAHIRA
1 AL WATHBA SUHA SADAQA
1 SHAFAQ NOELLE NOOR
1 SHIRIN ROYA DASTI-MOJEZE
1 ABU BAQR'S CHARDA HUM
1 EL HAMRA RAMSA
2 SHAMALI FARISA-AL-USTURA    
2 DAR EL HINDIYAS JALIYA AL GARAMIYA     
2 IBRIZ XANDRINAH    
2 RITZAS ODIENNE     
2 RED HAWK'S EMINA FARIDEH
2 HISILOME'S DILBA
2 ACLEOPATRA
2 C'EST ESMERA HYPNOTICA AL WATHBA
2 BADAVIE TINWETARI
2 SHAFAQ MINELLI MINSANN
2 SHAFAQ MYSTIQUE MENUETTE
2 KHALILS JANNA BINT WATIQA
2 KIRMAN OBEAH
2 C'EST ESMERA HARMONY OF BARAKISCH
2 KIRMAN ORIADE
2 BADAVIE QUETTA
2 EL HAMRAH NAJJAM

Championklass tikar
1-1 CK BIM BADAVIE UINEN
1-2 CK BT-3 SHAFAQ NICOLE EFFATÉ
1-3 CK KHALILS E-DNA 'ALA BAGTATIN
1-4 CK QIRMIZI ENYAMBA
1-5 CK BADAVIE PROSPERINA
1 AL-DABARAN ZALA                  
1 DABKA'S ASJADIY
1 SIMSIM ALIA          
1 AZIZ OMANI
1 ABU BAQR'S CHARA MAR CHARA
1 EL HAMRAH RANIA    
1 KHALILS JAHARA                  
1 SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA                  
1 PHOREVER'NEVER    
1 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA
1 MIN ARABI MEDINA AL KASHMANI     
1 ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD    
1 KHALILS GAZIYA GABAS       
1 AL-SHÉN AMBER KAHALA     
1 SHAFAQ KARMEN ZI KHAMÉ
    
Veteranklass tikar
1-1 CK BT-2 RAHIMA'S 'ASALIY [BIM VETERAN]
1-2 HP AZIZ JALIL
1-3 HP MA'A ZALEK MOJEZE SAFAR                  
1-4 HP MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA
1-5 HP KHALILS FADILA
1 KASHMANIS QISHTA AL NAFUD                  
1 EL HAMRAH JEZEBEL                  
1 BADAVIE MINAS ANOR                  
1 SAHRAI RATIMA
1 HISILOME'S AVALON    
1 RITZAS LANESHA                  
1 COURTBORNE ANITRA AZUR                  
    
Avelsgrupp
1 HP SHAFAQ LA CSARDAS QHADDAM [BIR BIS-4 AVELSGRUPP]
1 HP KHALILS DAHABI DAHAQIN
1 HP HISILOME'S AVALON
1 HP KHALILS GAZIYA GABAS
1 HP AL WATHBA SUHA SADAQA

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Shafaq [BIR BIS-2 UPPFÖDARGRUPP]


BIR & BIM foto Marie Palmqvist