Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvSR Tammsvik Officiell 26/7 2003
Domare Mary Bruce-Smith & Nick Bruce-Smith


BIS Badavie Silmarillon
BH-2 Asarafi Juan Jagannath
BH-3 Badavie Imrazor
BH-4 Badavie Sirion
BH-R CERT CHAMPIONAT Aziz Qadim
BIM CERT CHAMPIONAT Shafaq Nicole Effaté
BT-2 Abu Baqr's Bamdad Bejad
BT-3 Shamali Elishama Sain Bint Aqila
BT-4 Aziz Jalil
BT-R Ma'a Zalek Moannas Va Ziba


Valpklass hanar
1-1 HP ABU BAQR'S FOZULI RAFIQ [BIM VALP]

Valpklass tikar
1-1 HP AZIZ SHALIL [BIS VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK GEMINI PHAETON HAMRAH DAREIUS [BIM JUNIOR]
1-2 CK AMIYAT ALDERAAN
1-3 HP AL WATHBA TAMMIN AL-HADIYE
1-4 HP AL WATHBA TIMIN SATTAM
1-5 ABU BAQR'S EZAM EFFENDI
1 AL WATHBA TAMOUZ USAMA
1 EMAAN INSHALLAH AL ASMAANII
1 DABKA'S CHESS MUSTIKKA
1 SHADRI MUKHTAR
2 SHAFAQ QHAMEL QANUN
2 SHAFAQ QUATTRO GASHÁR
2 AMIYAT ANAKIN          
2 AMIYAT ARGENTE                  
2 KASHMANIS VAGABOND     
                  
Unghundsklass hanar
1-1 CK AL-SHÉN QAMAR AL DAHABI [BIS UNGHUND]
1-2 CK KHALILS LIBA FU LOBIE
1-3 CK BADAVIE YAMBORE
1-4 HP AL-SHÉN QASDIIR AL-DJUNDII
1-5 HP KHALILS KALID
1 GALERITA'S LOTUS
1 EL-UBAID'S GENESIS
1 KHALILS LA ZATA'IDIN    
1 RED HAWK'S YAZDEZAD MAJID    
1 SHAFAQ PAJAZZO PHILIPPE
1 AL-SHÉN QAWII AL KABIIR
2 DABKA'S BAASHIQ      
2 IZ'FAHAN BARRAK      
                  
Bruksklass hanar
1-1 CK AZIZ QODRAT [BIM BRUKSHUND]
1-2 CK EL HAMRAH PEMERAH
1-3 BERICAS BEDAR MAJAN
1-4 KHALILS JAUZ IBN DAHAQIN
1-5 AL-SHÉN MUNIIR MUSTAQBAL

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-R CERT CHAMPIONAT AZIZ QADIM
1-2 CK EL HAMRAH TARAF-TAHIR
1-3 CK ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR
1-4 CK BAKLAVA'S RAMZ RAGIB
1-5 CK HISILOME'S DABUZZ
1 BADAVIE ULMO
1 SHAFAQ NAQQARA QHADDAM
1 RED HAWK'S KAMAL BEHRANG [BIM SLÄTHÅR]
1 SHAFAQ CESAR MANRIQUE
1 BARAKISCH NIRAN XORSHID
1 XASS FARAH CYRUS
1 AL WATHBA SAHIB KARAM
1 SEDEKI LALE ZAR
2 SHAMALI FAJR-AL-NASR            
2 KHALILS HALIM      
2 BADAVIE ULUMURI     
2 BAKLAVA'S SIRDAR SADID      
2 DABKA'S ATHIIR
2 NARADZ BÅGENS BARA BARN BURR
2 SHAFAQ MOZARTS MELODIE
2 KHALILS IMAM BEN GESHED SCHARIAR

Championklass hanar
1 CK BIS BADAVIE SILMARILLON
2 CK BH-2 ASARAFI JUAN JAGANNATH [BIS RÖRELSER]
3 CK BH-4 BADAVIE SIRION
4 CK KHALILS JAHAM [BIM PARTICOLOUR]
5 CK QIRMIZI EQUATOR
OPL SHAFAQ NIJINSKIJ GESHED    
OPL SHAAMROC ROYAL GHOST                  
OPL EL HAMRAH RIIM-SAHIR
OPL HISILOME'S CHAESAR    
OPL BADAVIE RA'DAGAST
OPL YEBELLI'S EMIR      
OPL ARRIYAD AAZADAM
OPL PHILANDER                  
OPL BAKLAVA'S RAWA RAMAQ    
OPL RAHIMA'S BASIR YASHAR    
OPL RAHIMA'S BEHROUZ EL HOR                  
OPL MIN ARABI MOHI KHAN                  
OPL KIRMAN NARGIL                  
OPL EL HAMRAH MONIET-KHALIFA                  
OPL KIRMAN LAERTES

Veteranklass hanar
1 CK BH-3 BADAVIE IMRAZOR [BIS SENIOR]
2 HP AZIZ JADUGAR                  
3 HP BARAKISCH JAHTALAB LETAFAT [BIM VETERAN]
4 KHALILS DAHABI DAHAQIN
5 EL-CAZZINO CAJAR
OPL SHAFAQ HAMADEZH EL GINIYA                  
OPL KIRMAN EBURNEUS
OPL KAKADU PINK ROBIN

Juniorklass tikar
1-1 CK AMIYAT ANTS IN THE PANTS [BIS JUNIOR]
1-2 CK KIRMAN THANI
1-3 CK MA'A ZALEK MASARRAT AZ IZANIA
1-4 DABKA'S CASSANDRA
1-5 MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
1 AL WATHBA THARA' ALMIRA
1 AL WATHBA TOHFA RAJA YASMEEN
1 AMIYAT ANTILLES
1 KASHMANIS VALENTINA
2 SHAFAQ QA-DAPHNE GAZELL
2 BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
2 ASARAFI LEVADE
2 KASHMANIS VASILISSA
2 AL WATHBA THABIYA HIYYEH 'L-AHLA
KEP ABU BAQR'S ELLAH FA'EDE    
                  
Unghundsklass tikar
1-1 CK BADAVIE ZAMIRIEN [BIM UNGHUND]
1-2 CK CANAPUS ASHIIQAH OF OAZIS     
1-3 HP KHALILS LIBACH FU LIBIE SCHERAZADE
1-4 BADAVIE X'CLUSIVE
1-5 KHALILS LA UBALIYA                  
1 KHALILS LI-L-MARRATI
1 SHAFAQ PIXI PASTELL
1 BARAKISCH OLDOOZ YALDA
1 AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1 KHALILS KIBRIYA
1 KHALILS KABI'A L-ARD
2 RED HAWK'S YALDA SAWANNAH      
2 BADAVIE YOYFUL                  
2 KIRMAN RIBAH
2 QIRMIZI FAMENNE    
2 KHALILS KAFIYA BINT DAKILA    
                  
Bruksklass tikar
1-1 CK CARAVAN RAFIIQA BINT WARDA [BIS BRUKSHUND]
1-2 CK RITZAS NATASCHA [BIS PARTICOLOUR]
1-3 C'EST ESMERA HAVANNAH
1-4 EL-UBAID'S ERINDIRA
1-5 KHALILS JANNA BINT WATIQA
1 EL HAMRAH OMARA
1 AZIZ QASIDE

Öppenklass tikar
1-1 CK BIM CERT CHAMPIONAT SHAFAQ NICOLE EFFATÉ
1-2 ABU BAQR'S DELROBA
1-3 DAR EL HINDIYAS JAZARA
1-4 ABU BAQR'S CHARDA HUM
1-5 SHAFAQ NOVA JINGLES
1 DAR EL HINDIYAS JALIYA AL GARAMIYA
1 RITZAS ODIENNE
1 RITZAS OREZZA
1 SHAFAQ OPHRA O'ZAHIRA
1 AL-DABARAN ZARIFA
1 SHIRIN ROYA DASTI-MOJEZE
1 ACLEOPATRA
1 C'EST ESMERA HYPNOTICA AL WATHBA
1 MIN ARABI OSHIRA
1 SHAFAQ MINELLI MINSANN
1 SHAFAQ MYSTIQUE MENUETTE
1 AL WATHBA SUHA SADAQA
1 EL HAMRA RAMSA
1 SHAAMROC ROYAL DESIGN
1 SHAFAQ LIHNA LA WAYA
2 SHAMALI FARISA-AL-USTURA    
2 C'EST ESMERA HARMONY OF BARAKISCH
2 DAR EL HINDIYAS JALISA    
2 MIN ARABI PETITE ANGEL    
2 MIN ARABI POCAHONTAS     
2 RED HAWK'S EMINA FARIDEH                  
2 EGIZIAOVEDELLOUP
2 KIRMAN ORIADE
2 KIRMAN OBEAH
2 SHAFAQ NOELLE NOOR
2 BADAVIE TINWETARI
2 BADAVIE PELORI

Championklass tikar
1 CK BT-2 ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD
2 CK BT-3 SHAMALI ELISHAMA SAIN BINT AQILA
3 CK EL HAMRAH RANIA
4 CK ABU BAQR'S CHARA MAR CHARA
5 CK SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA
OPL AL-DABARAN ZALA    
OPL BADAVIE UINEN
OPL QIRMIZI ENYAMBA     
OPL DABKA'S ASJADIY
OPL SIMSIM ALIA    
OPL AZIZ OMANI                  
OPL KHALILS JAHARA      
OPL PHOREVER'NEVER
OPL MIN ARABI MEDINA AL KASHMANI                  
OPL BADAVIE PROSPERINA     
OPL KHALILS GAZIYA GABAS            
OPL SHAFAQ KARMEN ZI KHAMÉ      
OPL AL-SHÉN AMBER KAHALA                  
     
Veteranklass tikar
1 CK BT-4 AZIZ JALIL [BIM SENIOR]
2 CK BT-R MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA [BIS SLÄTHÅR]
3 CK MA'A ZALEK MOJEZE SAFAR    
4 KHALILS FADILA
5 BADAVIE MINAS ANOR
OPL SAHRAI RATIMA [BIS VETERAN]
OPL VOLANTE'S ZIMYAH      
OPL KASHMANIS QISHTA AL NAFUD                  
OPL EL HAMRAH JEMIMAH    
OPL EL HAMRAH JEZEBEL
OPL RAHIMA'S 'ASALIY                  
OPL KHALILS E-DNA 'ALA BAGTATIN    
OPL RITZAS LANESHA    
OPL KHALILS BA'TARA
OPL AL-SHÉN KIYARA BINT QASIDA
OPL COURTBORNE ANITRA AZUR    
OPL KHALILS ZALLA ZABANIYA    
OPL KHALILS ZARDA ZAFIRA     
OPL KHALILS YASM AL JADABA    
OPL ZADIYADS DUNE    
OPL RITZAS JIMA    
OPL KHALILS PUHAIRA NABULA      

Avelsgrupp
1 HP SHAFAQ LA CSARDAS QHADDAM [BIS AVELSGRUPP]
1 HP KIRMAN NARGIL
1 HP KHALILS DAHABI DAHAQIN
1 HP MIN ARABI MOHI KHAN
1 HP BADAVIE IMRAZOR
1 HP KHALILS GAZIYA GABAS
1 HP BARAKISCH JAHTALAB LETAFAT
2 KIRMAN LAERTES

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Shafaq [BIS UPPFÖDARGRUPP]


BIS & BIM foto Ove Samuelsson