Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvVK Bosjökloster Officiell 10/5 2003
Domare Jean Luc Lemouzy, Frankrike
Domare valpar Annemarie Thomassen


BIM Badavie Silmarillon
BH-2 Khalils Dahabi Dahaqin
BH-3 CERT Shirin Roya Dahaqin-Mesaj
BH-4 Baklava's Rawa Ramaq
BH-R Khalils Liba Fu Lobie
BIR BIS-2 Shafaq Lahtina La Zahra
BT-2 Rahima's 'asaliy
BT-3 Khalils Dabka Darwis
BT-4 CERT Dabka's Cassandra
BT-R Al-Dabaran Zala

Valpklass tikar
1 HP ABU BAQR'S ELLAH ZAMZANE [BIR BIS-2 VALP]

Juniorklass hanar
1-1 CK AL-SHÉN QAWII AL KABIIR [BIR BIS JUNIOR]
1-2 CK BH-R KHALILS LIBA FU LOBIE
1-3 HP BADAVIE YAMBORE
1-4 HP AL-SHÉN QABBA'NI NIZAR
2 AMIYAT ARGENTE

Unghundsklass hanar
1-1 CK SHAFAQ PAJAZZO PHILIPPE [BIM UNGHUND]    

Bruksklass hanar
1-1 CK KHALILS JAUZ IBN DAHAQIN [BIR BIS-3 BRUKSHUND]

Öppenklass hanar
1-1 CK BH-3 CERT SHIRIN ROYA DAHAQIN-MESAJ
1-2 CK PHILANDER
1-3 CK ABU BAQR'S DURBIN DUSTAR     
 
Championklass hanar
1 CK BIM BADAVIE SILMARILLON [BIM IN SHOW]
2 CK BH-4 BAKLAVA'S RAWA RAMAQ
3 CK RAHIMA'S BASIR YASHAR
4 CK ABU BAQR'S BABRACK
5 CK KHALILS JAHAM
OPL SHIRIN ROYA DENJ-MASHUSH
OPL QIRMIZI DUBAI
OPL ARRIYAD AAZADAM    
                  
Veteranklass hanar
1 CK BH-2 KHALILS DAHABI DAHAQIN [BIR BIS-2 VETERAN]
2 CK EL-CAZZINO CAJAR
    
Juniorklass tikar
1-1 CK BT-4 CERT DABKA'S CASSANDRA [BIM JUNIOR]
1-2 CK AL-SHÉN QADAA BINT ABLA
1-3 CK MA'A ZALEK MOHAL VA ZADAN
1-4 HP AMIYAT ANTILLES
1-5 HP BAKLAVA'S TIGRIS MIN DAHAQIN
2 MA'A ZALEK MOHTARAM AVAZ
2 KHALILS LA UBALIYA    
      
Unghundsklass tikar
1-1 CK BADAVIE XANADU [BIR UNGHUND]
1-2 CK QIRMIZI FAMENNE     
1-3 CK DAR EL HINDIYAS JAZARA
1-4 SHAFAQ PAMELA POPP
      
Öppenklass tikar
1-1 CK BT-R AL-DABARAN ZALA
1-2 CK ABU BAQR'S DELROBA    
1-3 RAHIMA'S BAJAMA ATOOSA
1-4 SHAFAQ OPHRA O'ZAHIRA
1-5 DABKA'S ANNISAH                  
1 SHIRIN ROYA DASTI-MOJEZE
1 ABU BAQR'S CHARDA HUM
2 KHALILS JANNA BINT WATIQA

Championklass tikar
1 CK BIR BIS-2 SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA
2 CK BT-2 RAHIMA'S 'ASALIY
3 CK ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD
4 CK KHALILS GAMIDA
5 CK MA'A ZALEK MOANNAS VA ZIBA
OPL DABKA'S ASJADIY                  
OPL MIN ARABI MEDINA AL KASHMANI                  

Veteranklass tikar
1 CK BT-3 KHALILS DABKA DARWIS [BIM VETERAN]
2 CK BADAVIE MINAS ANOR    
                  
Avelsgrupp
1 HP KHALILS DAHABI DAHAQIN [BIR BIS AVELSGRUPP]

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Badavie [BIR UPPFÖDARGRUPP]


AVELSGRUPP


BIR & BIM


JUNIOR


UNGHUND


VETERAN


BRUKSHUND


UPPFÖDARGRUPP


VALP