Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SKK Stockholm Internationell 16/12 2001
Domare Elisabet Janzon


BIR Qirmizi Cartago
BH-2 CACIB Badavie Orrostar
BH-3 El Hamrah Farraar
BH-4 CERT Badavie Silmarillon
BH-R Badavie Quenta Silmarillion
BIM Badavie Illuin
BT-2 CACIB Min Arabi Medina Al Kashmani
BT-3 CERT R-CACIB CHAMPIONAT Aziz Omani
BT-4 Badavie Minas Anor
BT-R Rahima's 'asaliy

Juniorklass hanar
1-1 BADAVIE VALAQUENTA
1-2 BADAVIE ULMO
          
Unghundsklass hanar
1-1 CK BH-4 CERT BADAVIE SILMARILLON
1-2 CK BADAVIE SANDIMAN
1-3 AL WATHBA SAHIB KARAM
2 SHAFAQ NIJINSKIJ GESHED          
2 DABKA'S AFAARIM    
                  
Öppenklass hanar
1-1 CK BH-R BADAVIE QUENTA SILMARILLION
1-2 CK KHALILS JAHAM
1-3 CK SHAAMROC ROYAL GHOST     
1-4 MIN ARABI LAWAZIM SADIQ
1-5 MIN ARABI MIZAJ AL AZIM
2 IBRIZ WAHYASS    
2 HISILOME'S CHAESAR      
2 BADAVIE RA'DAGAST     
2 BADAVIE QUEN LAIQUENDI

Championklass hanar
1 CK BIR QIRMIZI CARTAGO
2 CK BH-2 CACIB BADAVIE ORROSTAR
3 CK RAHIMA'S BASIR YASHAR
4 CK MIN ARABI MOHI KHAN
5 CK SHAFAQ LA CSARDAS QHADDAM
OPL YEBELLI'S EMIR      
OPL RAHIMA'S BEHROUZ EL HOR    
OPL ABU BAQR'S BABRACK
          
Veteranklass hanar
1 CK BH-3 EL HAMRAH FARRAAR
2 CK BADAVIE IMRAZOR
3 CK KHALILS BAWWAQ BEN ARON
4 IBRIZ SALAYY
5 BADAVIE JABAL SHAMAR
KEP EL-CAZZINO CAJAR
     
Juniorklass tikar
1-1 HP SHAFAQ OPHRA O'ZAHIRA
1-2 C'EST ESMERA HYPNOTICA AL WATHBA
2 RED HAWK'S EMEL HAYATI      
2 SHAFAQ OZANNA ZANDIR
                  
Unghundsklass tikar
1-1 CK QIRMIZI ENYAMBA
1-2 CK MIN ARABI OSHIRA
1-3 CK BADAVIE TARI
1-4 HP DABKA'S ASJADIY
1-5 BADAVIE TAVARI
1 SHAFAQ NOVA JINGLES      
1 DABKA'S ARABIYYA
2 MIN ARABI OCEANA    

Bruksklass tikar
1-1 RITZAS NATASCHA

Öppenklass tikar
1-1 CK BT-3 CERT R-CACIB CHAMPIONAT AZIZ OMANI     
1-2 CK BADAVIE PELORI
1-3 ABU BAQR'S BAREZANI
1-4 SHAFAQ MAGNIFIK MADAME
1-5 RITZAS LANESHA
2 ABU BAQR'S CHARDA HUM
2 KHALILS JANNA BINT WATIQA
                  
Championklass tikar
1 CK BT-2 CACIB MIN ARABI MEDINA AL KASHMANI
2 CK BT-4 BADAVIE MINAS ANOR
3 CK BT-R RAHIMA'S 'ASALIY
4 CK BADAVIE RHOVANION
5 CK BADAVIE PROSPERINA
OPL MATA SALAMATA'S BADARI BEY                  
OPL SHAFAQ LAHTINA LA ZAHRA                  
OPL BAKLAVA'S RAAI'AH TAMAAMAN      
OPL BADAVIE PHARAZ     
OPL ABU BAQR'S BA MAZEH    
OPL ABU BAQR'S BAMDAD BEJAD    
OPL KHALILS GAZIYA GABAS     
OPL BADAVIE OROSSI                   
OPL AL-SHÉN AMBER KAHALA    
OPL BAKLAVA'S QABILIYA                 
OPL KHALILS E-DNA 'ALA BAGTATIN    
OPL KHALILS DABKA DARWIS    
                  
Veteranklass tikar
1 CK BIM BADAVIE ILLUIN [BIR VETERAN]
2 CK BADAVIE IVA'NNETH
3 CK BADAVIE IDRIL                  
4 HP KHALILS SIYANA SCHEHERAZADE

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Badavie [BIR BIS UPPFÖDARGRUPP]