Styrelsen informerar

Vad händer i klubben?
Håll dig uppdaterad!
Senaste informationen
från styrelsen kan du
hitta här >>

Salukins ålder

Rapportera in om du mist
din saluki, gäller hundar
födda 1991 och framåt.
Enkäten hittar
du här >>

Salukibladet

Erbjudande!
Boka vårt
annonspaket i
Salukibladet
Boka här >>

SvSR Strömsholm Officiell 27/7 2019
Domare Erin Brown (hanar) Eric Steel (tikar)
Antal deltagande hundar: 56+51

BIS DK UCH SE UCH Dabka's Rocky
BH-2 CERT Kashmanis Zahir Khan
BH-3 DK UCH SE JV-17 SE UCH SE V-19 Zadonas Deluca
BH-4 Zandirah's Stargazer
R-CERT Mehr Angiz Laphroaig Kadett
BIM CERT Azahlee Solaia Mandana Abia
BT-2 DK UCH LV CH SE JV-17 SE UCH Amiyat Essowyn
BT-3 R-CERT Ta'Zim Kalilah Sinaxs
BT-4 SE UCH Badavie Ocean Breeze

Babyvalpklass hanar
1 HP Lags Latifha Laurian [BIM BABYVALP]
2 HP Shirin Roya Thanasis
3 HP Al Wathba Husam Ud Dawlah
4 HP Al Wathba Hariz Fakhim
OPL Al Wathba Hanon Jamil
OPL Dabka's Xander
OPL Dabka's Xante
OPL Lags Latifha Luca
OPL Majo's Red Miracle

Babyvalpklass tikar
1 HP Lags Latifha Lanesha [BIR BABYVALP]
2 HP Ritzas Wilya
3 Dabka's Xandra
4 Ritzas Wafoqah
OPL Lags Latifha Lamine

Valpklass hanar
1 Gharafa Elb Basel Fares

Juniorklass hanar
EXC-1 CK BH-2 CERT KASHMANIS ZAHIR KHAN [KLUBBDIPLOM, BIM JUNIOR]
EXC-2 DAHAQIN GAWDAT
EXC-3 DHAWATI AL-ADIN SABIQ
EXC-4 ZADIYADS INTENSO
EXC DAHAQIN GLENN HUSSEIN
VG DAHAQIN GHABASHIR

Unghundsklass hanar
EXC-1 CK AZIZ SHERAZ [KLUBBDIPLOM, BIS UNGHUND]
EXC-2 CK ZADIYADS INTERLUDE
EXC-3 KASHMANIS ZOHI KHAN

Bruksklass hanar
EXC-1 CK ALMIIDHI DARRAKH [KLUBBDIPLOM, BIS BRUKSHUND]
EXC-2 CK SHARWASSIM ESSAM
EXC-3 HUSNIYA'S ALMIR-AL-UDAY
EXC-4 SHARWASSIM CHAWKI
VG SINAXS CHAMSIN

Öppenklass hanar
EXC-1 CK BH-4 ZANDIRAH'S STARGAZER [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK R-CERT MEHR ANGIZ LAPHROAIG KADETT [BIM SLÄTHÅR]
EXC-3 CK MAJO'S PRESTON
EXC-4 CK YASHARS EFRAIM
EXC KHALILS GHANEM
EXC RITZAS TAANACH AL DIN
EXC DAHAQIN FAREES FAREES
EXC MWINDA ZACHARIA EL CAZZINO
EXC BADAVIE ALESSIO
VG DABKA'S PASCALE
VG LAGS LATIFHA LAHMIR
VG DABKA'S TAKE MY BREATH AWAY
VG MEHR ANGIZ LINLITHGOW GT
VG VAJID AL KHALIL S BEREGA TURI
VG DAHAQIN CHAQIB

Championklass hanar
EXC-1 CK BIS DABKA'S ROCKY [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK BH-3 ZADONAS DELUCA
EXC-3 SALGREY'S DREAM KHAN
EXC-4 BADAVIE BACCHUS
EXC EMOTICON COLD AS ICE
EXC AMIYAT DARTH VADER
EXC SOHEIL NOUR CASPIAN AL BHAZIM
EXC BAKLAVA'S SPECIAL EDITION
EXC DHAWATI BATAL RIGEL
EXC KHALILS BASEEM BIKR
EXC SADAQA MEHRJAN AL HELOU
VG DABKA'S SKY LIGHT
VG MEHR ANGIZ LEANDER KAPITÄN
VG AZIZ QAHIR
VG MALA'S AMAL AMIR ARIJAN IBN JATO
VG WALLABY'S AZRAF AYMAN
VG SINAXS DAMIR
VG BADAVIE VOICE OF THE FUTURE
VG DHAWATI UDAY KARAM

Veteranklass hanar
EXC-1 CK DABKA'S ITALY [BIM VETERAN]
EXC-2 AMDJAD AV MIN TERA
VG-3 MICHAELKORS
VG-4 JOYOFDABKA DJAAL LHILAL
VG KIRMAN DELFIS
VG AL A'LIM JABBAR
VG BADAVIE PRINCE CHARMING

Juniorklass tikar
EXC-1 CK DHAWATI AMIRA BINT RAFIIQA [KLUBBDIPLOM, BIS JUNIOR, BIS SLÄTHÅR]
EXC-2 CK KASHMANIS ZAQUIRA ZAHAB
EXC-3 KASHMANIS ZANDORA EL CAZZINO
EXC-4 CINDERELLA AV MIN TERA
EXC MAJO'S QUEENI
VG AMIYAT FARSTINE

Unghundsklass tikar
EXC-1 CK AL NAFISEH GHASSEDAK [KLUBBDIPLOM, BIM UNGHUND]
EXC-2 CK ZARABIS SENADA
EXC-3 CK ZADIYADS IN RED
EXC-4 RED HAWK'S FAHIMA FAHMI
VG AL BHAZIM GIAH GALATHEE
VG AL BHAZIM GILAH GODIVA
VG ZARABIS SANNAH

Bruksklass tikar
EXC-1 CK DHAWATI UJALA LAMIÁH [KLUBBDIPLOM, BIM BRUKSHUND]

Öppenklass tikar
EXC-1 CK BIM CERT AZAHLEE SOLAIA MANDANA ABIA [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK LAGS LATIFHA LAVINIA
EXC-3 CK TAYLAR AV VILJE OG VE
EXC-4 CK LAGS LATIFHA LAMYA
EXC AL A'LIM KHAZMIRA BINT JOHARA
EXC QIRMIZI RUBIENNE
EXC FERNLARK ALESSANDRA KIRMAN
EXC OMAYA TER DOLEN
EXC DHAWATI BARI'AH ALNILAM
VG MAJO'S PAMELA
VG MAJO'S PRINZESS
VG RITZAS TAMAYALLI
VG DHAWATI BUSR MINTAKA
VG KHALILS BAHIY BADRIYA
VG MEHR ANGIZ LIA ASCONA
VG LAGS LATIFHA LATONIA

Championklass tikar
EXC-1 CK BT-2 AMIYAT ESSOWYN [KLUBBDIPLOM]
EXC-2 CK BT-3 R-CERT TA'ZIM KALILAH SINAXS
EXC-3 CK AZIZ QITARAH
EXC-4 CK BADAVIE ACILIA
EXC CK AMIYAT EVONA SINAXS
EXC CK DAHAQIN DORI RAMAQI
EXC CK MAJO'S DARK AND DELICIOUS
EXC DABKA'S NOBLESS
EXC DABKA'S QUEEN QANDY
EXC AMASONELAND'S MIDSUMMER HIPPOLYTA
EXC SINAXS CALIANA
EXC KIRMAN EUDORA
EXC KHALILS FERESHTEH
VG WALLABY'S ANAIS-ANAIS
VG KHALILS DHARANAH
VG ELSTO BANO-KHARIZ
VG AZIZ KOHINOOR

Veteranklass tikar
EXC-1 CK BT-4 BADAVIE OCEAN BREEZE [KLUBBDIPLOM, BIS VETERAN]
EXC-2 CK HUSNIYA HAR KALA RACHI
EXC-3 DABKA'S MISS PIMS
EXC-4 AL WATHBA DIMA FARIBA

Avelsgrupp
1 HP KIRMAN EUDORA [BIS AVELSGRUPP]
2 HP QIRMIZI OVATION

Uppfödargrupp
1 HP Kennel Dahaqin [BIS UPPFÖDARGRUPP]
2 HP Kennel Dhawati
3 HP Kennel Kashmani

Parklass
BIS Aziz Qitarah & Dabka’s Qaiser